Fırçasız dc motorun mosfetle sürülmesi

cenko

Üye
SELAM beyler mosfetle yaptığım fırçasız motor sürücümde 3 adet P kanal ,3 adet N kanal mosfet var devreyi kurdum güzel çalışıyor. yalnız zorlanmalarda P kanal mosfetler ısınyor KAFAMI KURACALYAN SORU ŞU bazı devrelerde 3 tane P kanal mosfet yerine N kanal kullanılmış yani toplam 6 kanal N kanal kullanılmış bunun avantajı nedir yaptığım denemelerde hepsini N kanal kullandığımda 4 voltluk (motor uçlarında) gerilim düşümü beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

P kanal mosların RDS-on direnci N kanal olanlara göre yüksek olduğundan, daha çok ısınırlar. Uygun boyutta soğutucular kullanmalısın.

Aynı devrede N kanal mos kullanabilmen için, gate'leri drain voltajının üstünde bir seviyede sürebilecek nitelikte high side driver entegre kullanman gerekir, yoksa tam sürülemeyen N kanal moslar kısa sürede yanabilir. High side driver yerine pulse trafosu hatta gerilim katlayıcı devre kullandığım olmuştu ama sürücü entegre en kolay çözüm.

Yine de bence soğutma konusunu halledebilirsen p kanal moslarla devam...

n kanal olanların daha kolay bulunması ve daha ucuz olması da bir avantajdır

anahtarlama kayıplarını önlemek için snubber devresi tasarlaman gerek ayrıca buna baglı olarak soğutucu tasarımı yapman gerek.

kardeşler cevaplarınız için teşekkür ederim ama devremde zaten mosfet sürücü entegreler var ve 6 tane n kanal kullanarak yaptığım sürücü devresini çalıştırdığımda 800mA çekmesine rağmen N kanallar ısınmaya başlıyor (IRFZ44N-49A) aynı devre bir hazır aldığım fırçasız motor sürücü içindede 6 adet N kanal (IRF7832-20 A) lik mosfet kullanmışlar ve devre çok güzel çalışıyor yaptığım yanlış nerede NOT:IRFZ44N lerin gatelerine sürücü ile 15 volt uyguluyorum cevaplarınıza şimdiden teşekkürler...

yanlış yok cevap soruda saklı :) kendin de diyorsun irfz44 kullandım diye irfz44 ün gate kapasitesi ve rise timeleri falan 7832 nin 2 katı dolayısıyla lineer bölgede çalışıyor muhtemelen. devrenin anahtarlama frekansını düşürmeyi dene ya da uygun transistör kullan bu arada kullandığın şemanın kaynağı falan var mı? ben de benzer bir devre arıyorum da...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri