HFH10N80 Mosfet ve Ne555 ile anlaşamıyoruz, yardım edermisiniz?

35 volt giriş voltajini 9 volt bir lambaya bagkayamazsiniz. Devrenin duty oranı yükselince o lamba patlar. Şimdiye kadar patlamadiysa şanslısınız.

Bu devre ile hangi yükleri nasıl çalıştırmak istiyorsunuz amacınızı anlayamadım. Girişe yüksek voltaj vermek size ne kazandıracak?

35 volt giriş voltajini 9 volt bir lambaya bagkayamazsiniz. Devrenin duty oranı yükselince o lamba patlar. Şimdiye kadar patlamadiysa şanslısınız.

Bu devre ile hangi yükleri nasıl çalıştırmak istiyorsunuz amacınızı anlayamadım. Girişe yüksek voltaj vermek size ne kazandıracak?
Bir ampül patlattım daha önce. Şu an yeni 9 voltuk ampülüm taş gibi sağlam maşallah 😬 Tabi elektrikten hemen çektim, en fazla 15 volt yemiştir. Şimdilik koruyorum onu. Aslında benim hayalim, 12 veya 24 voltluk 100 Ah akülere dayamak bu devreyi 😅 Tabi diceksiniz ısınır, ısınsın :) O zevki yaşamam lazım :)
Tabi anlıyacağınız üzere 12 voltluk aküye az voltaj vermiş, 24 voltluk aküye az voltaj vermiş korkusu yaşamak istemiyorum. Elimde gaz pedalı olsun, nasıl olsa mosfet kendini sıkıcak ve 6-7 amper verebilicek ve ısınıcak. Ve bende soğutmaya çalışıcam. O bastırcak, ben bastırcam 😬😬

Ama 35 voltu sanki net ayarlıyamıyorum hissine kapıldım bi an. 12 volt daha iyi ayarlanıyor gibiydi. 555 entegresindeki kapasitörler ayar mı gerekiyor acaba.

Şu an mosfette ses ve cızırtı yok. Tabi 100ma'lik ampül ile anlıyamıcaz. 40w'lığa geçebilsem o zaman ortalık karışabilir.

Arkadaşlar, HFH10N80 sizlere ömür :oops: 😬 Sonunda mezara sokmayı başardım. Yaşıyordu, yaşıyordu ama artık dayanamadı deneylere. En son şema üzerinde lm317'nin önüne 8 paralel 10k'lık direnç koydum ve 36 v ama aslında 50v olan giriş ile 8 adet paralel direnç arasına da 600 uf_200v'lık kapasitör dayadım. Evet, 5 w'lık ampülde iyi çalışıyor gibi ama 40w'lık ampülde bişey bağırmaya başlıyor. Lm317 mi, dirençler mi, 36 volt üreten tarafolar mı çözemedim. Yoksa bağıran 555 entegresi mi😬

Yolumuza Toshiba K2611 mosfet ile devam edicez :) Yardımınızı bekliyorum, çok ölü verdik bu süreçte ama sona yoklaşıyor olmalıyız :) Benim şüphe duyduğum bölge lm317 ve direnç kısmı. Çözüm lazım.:rolleyes:

Son değilde hala başlangıçtayiz.

Son değilde hala başlangıçtayiz.
Hocam biliyorsanız, napıcam. Yani herkes çözüm önerse, bende denesem burada. Bu mosfet niye bu kadar sorun çıkarıyor, 12v'ta su gibiydi kerata. Sanki 800v sınırı yokmuş gibi, 36v'ta mıymıy yapıyor.

Hocam biliyorsanız, napıcam. Yani herkes çözüm önerse, bende denesem burada. Bu mosfet niye bu kadar sorun çıkarıyor, 12v'ta su gibiydi kerata. Sanki 800v sınırı yokmuş gibi, 36v'ta mıymıy yapıyor.

Daha öncede söyledim.

Devrenizi ikiye bölün. 555 devresini 12 volt ile 18 volt arasında besleyin. Sadece mosfeti yüksek gerilimle besleyin. Eksiler ortak olacak. 555 in çıkışı mosfete gidecek.

Ama şu var. Anahtarlama hizinizda mosfetin gate ucu kac amper ceker bilmiyorum. Yetmez ise mosfeti arada transistor ile sürmekte fayda olabilir.

Daha öncede söyledim.

Devrenizi ikiye bölün. 555 devresini 12 volt ile 18 volt arasında besleyin. Sadece mosfeti yüksek gerilimle besleyin. Eksiler ortak olacak. 555 in çıkışı mosfete gidecek.

Ama şu var. Anahtarlama hizinizda mosfetin gate ucu kac amper ceker bilmiyorum. Yetmez ise mosfeti arada transistor ile sürmekte fayda olabilir.
Hocam ne zaman söylediniz hatırlamıyorum. Eksiler ortak denedim, sorun şu ki lamba titriyor, yanıp sönüyor. Frekans varmış gibi oluyor böyle bir durumda. O yüzden eksiler ortak yaparken bu eksilerin ortak olması ve 2 ayrı güç olayı sanki bir dengesizlik oluşturuyor. Mosfet sanki bu olaydan etkileniyor. Bu durumda nasıl düzeltme yapmalıyım?

Son deneylerde 5w'lık ampülde titremeyi görebiliyorum. 40w'lık ampülde ise başlangıçta transistör ses yapmaya başlıyor.

Daha burada takıldık, transistör olayı yere yatırır beni 😅

Son düzenleme:
Dostum,

Aşağıdaki semayı inceleyebilirsin. Ana yolun anlatacağım gibi olsun. Bu devre ikiye bölünmüş şekilde.

1- 555 entegresi besleme devresi 12 yada 15 volt ile beslenir.

2- mosfet VCC besleme devresi sizin istediğiniz voltaj ve akim ne ise ona uygun voltaj ile beslenir. Akim ise devreden akacak akıma göre uygun bir mosfet seveceksiniz.

Burada en önemli bilgi mosfeti sürerken gereken gate akımını sağlamanız. Saglayamazsaniz devreniz düzgün calismayacaktir.

Devreni iki ayrı gerilimle besle. Düşük gerilim devresi ve yüksek gerilim devresi olsun.

images (1).jpeg

Arkadaşlar K2611 mosfet sizlere ömür 😅 Çok iyi gidiyorum be😬 Artık mosfetleri temizledim,mezarda hepsi.Yavaşça kendime kurban mosfet bulmalıyım, IRFZ44n güzel bir kurban gibi duruyor. Hafif başlıyacaz tabi ki, çok zorlamadan, yaşadığı kadar. 😬Bir gün belki ölmemeyi öğrenir.😅

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri