HFH10N80 Mosfet ve Ne555 ile anlaşamıyoruz, yardım edermisiniz?

mosfet gate ucu 3 numaralı uca (out) bağlı olmak zorunda.
Bazı uygulamalarda 7 numaradan çıkış alınmakta.
Özellikle duty ayarı uygulamalarında.

mosfet gate ucu 3 numaralı uca (out) bağlı olmak zorunda.
NE555 entegrelerinde sanırım 3'no lu uç kullanılıyor çoğunlukla. Ama bir kişi ilk şemayı üretmiş ve IRF530 kullanmış, IRFz44n ile bile çalıştığına eminim. Yani bu şekilde 7 no'lu uç ile ilk şema mükemmel çalışıyor diyebilirim :)

Bi resimdeki yeni elemanları görmemişim ordan bir yanlışladım. 317 için ise şemada nasıl çizdiysem öyle bağladım. Hata varsa düzeltme yapabilirsiniz :) Umarım çalışır.
LM317'ye 218 ohm bağlamıştım, oradaki omajın değişmesi neyi değiştirir veya oradaki ohm değeri kaç olmalı biliyormusunuz?
http://www.reuk.co.uk/wordpress/electric-circuit/lm317-voltage-calculator/

218R yerine 270R, pot yerine de 2K7 bağlarsanız,
~13.8V alınır. Bu devre için problem de olmaz.

Son düzenleme:
http://www.reuk.co.uk/wordpress/electric-circuit/lm317-voltage-calculator/

218R yerine 270R, pot yerine de 2K7 bağlarsanız,
~13.8V alınır. Bu devre için problem de olmaz.
Verdiğiniz linki ve 13.8 v hesaplamasınıda çok beğendim 😇 Bir kaç soru sormak istiyorum.
1-> Girişteki 36 volt 3 seri bağlı trafodan elde ediliyor, tam doğrultma yapıldı ama eğer ucuna 63 v 2000 uf kutuplu kondasatör bağlasaydım kaç volt ölçerdim? Tam doğrultmanın 50 voltluk pik değerleri olur mu?
2-> Bu şemada 555 i beslemek için Lm317 ve 5k potans ilave edilmişti. Onun yerine 7812 regülatörü kullanabilirmiydim?
3-> Bu 555 entegresini daha güvenli olması için ayrı 12 v_0,5A'lik trafodan besleyebilirmiyim? Şemada nasıl bir düzeltme gerekiyor, ben denedim düzeltemiyorum. Çünkü iki ayrı trafo negatif çıkışı olması nasıl düzeltilir veya o durumda mosfet nasıl etkilenmez çözemedim :)
4->Bu mosfet gnd'ye bağlanmış, peki tam tersi Vcc tarafına bağlanarak bu mosfet kullanılabilirmiydi?
5-> 47 uf lık kutuplu kondansatörün değerini yükseltsek etkisi ne olurdu?

Not: Çok teşekkür ederim. Şu an tüm NE555 entegrelerim ortadan bölündü 😬 . Satın alıp yine son durumu buraya yazıcam inşallah. 10 tane alayımda daha çok yakarsak yedek dursun bari 😅
Not2: Kısmetim varmış, 555 buldum gezinirken, yavaşça kurucam devreyi şimdi. 😬

Son düzenleme:
Lm317 nin maksimum giriş voltaji 37 volt benim bildiğim.

Sizin ac girisiniz 36 volt ise o gerilim dc voltaj olunca lm317 dayanmaz.

En başta sorun var.

Lm317 nin maksimum giriş voltaji 37 volt benim bildiğim.

Sizin ac girisiniz 36 volt ise o gerilim dc voltaj olunca lm317 dayanmaz.

En başta sorun var.
Max giriş 40 volt diye biliyorum. Dayanıyor mu, sızdırıyor mu emin olmalıyım. Dc çıkış 36-37 volt ölçüyorum. Bu değer doğru değer mi daha araştırıyorum. Henüz bir ipucu yok. Şu anda şema tasarımında sona yaklaştım. Lm317'yi ölçüyorum sürekli, 100 k direnç arıyorum şu an.

Ve 218R olan direnci değiştirmedim, pot yerine de 2184R bağladım,
~13.77V almayı planlıyorum.

Şu an ilk 2 olayda, 2 adet lm317 yaktığımı onaylamış bulunuyorum. lm317'de beraberinde yanıyor demek ki.

Lm317'ler doğrultmadan sonra meydana gelen piklerden bozuluyor sanırım. Hala 50 voltluk pikler oluşuyor mu emin değilim. 40 voltluk lm317'yi döşer bu be :oops: 😅

Son düzenleme:
Giriş voltajini düşürün. Neden o kadar yüksek gerilime çıkıyorsunuz?

Dc gerilimi 30 volt üzerine çıkmayın. Seri bagli trafolardan birini çıkarın.

30 voltu elde edin sonra testlere devam edin.

Giriş voltajini düşürün. Neden o kadar yüksek gerilime çıkıyorsunuz?

Dc gerilimi 30 volt üzerine çıkmayın. Seri bagli trafolardan birini çıkarın.

30 voltu elde edin sonra testlere devam edin.
Seri trafolardan birini çıkarırsam, 24 volta düşmüş oluyorum. Ama isteğim 16 volt veya 26-28 volt civarında gaza basar gibi 100k potansla oynamak 😬 😅 Bir trafoyu çıkarmak istediğim gaz basma zevkini vermiyeceği konusunda endişeliyim. Mosfeti zorlamak ve onu soğutmak ayrı bir zevk veriyor 😬 Ama gerçi hala zevki yaşayamamış durumdayım.

LM317'nin neden yandığını tam emin olmalıyım, büyük ihtimalle 36 volt diye okuduğum, düşündüğüm durum tam gerçek değil. Pikler var orada ve göremiyorum sanırım.

En güvenli durum başka trafoyla beslemek şu entegreyi gibi ama onuda yapamıyorum. Başka trafoyla nasıl besleyebilirim? Şemada düzeltme yapabilirmisin? Ben denedim, başaramadım.

36 volt ac dogrultuldugunda 1.41 katı dc voltaja ulaşır. Buda 50 volt yapar.

50 volta ne lm317 nede 555 dayanır.

36 volt ac dogrultuldugunda 1.41 katı dc voltaja ulaşır. Buda 50 volt yapar.

50 volta ne lm317 nede 555 dayanır.
Evet, kesin 36 Ac'dir o. Ama ben doğrultulunca 35-36-37 okuyorum ama sanırım bu gerçek değer değil.50 volta vuran pikler, durumlar var demek ki. Ben bu kahrolasıca 555'i nasıl besliyecem ya? Başa bela oldu. Ayrı trafo kullansam 2 negetif uç geliyor, işte orada ampülde titreme gördüm. Onuda başaramadım. Bu 50 voltu dirençleri paralel bağlıyarak düşürsem 13 volta, 10 direnç kullansam, sanki mosfet 20ma ile sürülür gibime geliyor. Eminde olamadım, yük altına girse gate ucu daha fazla miliamper mi ister acaba?

Şu an 12V_600Ma trafo yu Xl6009 ile 35 volta çıkarıp lm317'ye dayadım. Devreyi kurdum, en son haliyle. Mehmet hoca atmıştı düzeltmeyi. Çalışıyor gibi yanmadı hala ama tabi 9v 100ma ampül bağladım. Ampül'ü hassas ayarlıyamıyorum. 12V'ta hassas ayarlanıyordu. 35 voltta hassas davranmıyor sanki mosfet veya 100k pot bu iş için uygun değil. Belkide 50k veya 10k potansiyometreye geçmeliyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri