evdeki ev aletleri ile ilgili bir soru?

TTATL

Üye
Abilerim bn 10cu sınıftayım yeni elektrikle haşır neşir oluyorum ve evdeki elektrikle çalışan aletlerin örneğin ütü saç kurutma makinesi o tür beyz eşyalar hepsi ne kadar elektrik harcadıklarını öğrenmek istiyorum ama evdeki altler sınırlı aklınıza gelen kulanılan aletlerin örneğin ps 3 gibi konsolların yada başka elektrikli altlerin ne kadar elektrik harcadıklarını öğrenirseniz çok yarımınız dokunur lütfen cvpları merakla bekliyorum...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullandığın aletlerin üzerindeki etiketlerde, sorduğun sorunun cevabını bulabilirsin.
Örneğin: bir saç kurutma makinesinin etiketinde, 220V 500-1000W yazıyorsa, 220 voltluk elektrikle çalıştığını ve birinci kademede saatte 500 wat ikinci kademede saatte 1000 watt
akım çektiğini anlarız.
Bu şekilde diğer cihazlarına bakabilirsin.

arkadaşım w=p.t formülünden günde kaç saat çalısıp ne kadar yaktığını bulabilirsin
örneğin gücü 100 w olan buzdolabı günde 8 saat çalısıyor kaç kwh yakar? ayda kaç para harcar?

1 günde W=p.t 100.8=800 wh(saaatte harcadığı enerji watt cinsinden)
ayda=30.w =800.30=24000 wh

24000
bölü =24 kwh(bu wh yi kwh ye çevirmek içindi çünkü tedasta kwh cinsinden olur
1000
islemler) benim en son bildiğim 1 kwh=0.2 tl di zam geldimi gelmedimi bi fikrim yok
24.0,2=4,8 tl harcar bunun gibi

evinin talep ve kurulu gücünü incele :D tek tek bakmakla uğraşma:D

evdeki bütün elektrikli aletlerin hepsinin aynı anda şebekeden enerji çektiğini düşün.Tabi pratikte böyle birşey olamaz .İşte bu varsayımda çekilen toplam güç kurulu güçtür.Ama adamlar demişler ki böyle birşey olmaz .Bunun yerine evin talep gücü olsun yani 8kw a kadar gücün yüzde 60 ı ile geriye kalan gücün yüzde 40 ı çarpılıp toplanılır ve talep gücü bulunur.Diyelim ki kurulu gücün 12 kw .Bu durumda talep gücün: (0.6*8)+(0.4*4)=6.4kw bulunur.

Abilerim bn 10cu sınıftayım yeni elektrikle haşır neşir oluyorum ve evdeki elektrikle çalışan aletlerin örneğin ütü saç kurutma makinesi o tür beyz eşyalar hepsi ne kadar elektrik harcadıklarını öğrenmek istiyorum ama evdeki altler sınırlı aklınıza gelen kulanılan aletlerin örneğin ps 3 gibi konsolların yada başka elektrikli altlerin ne kadar elektrik harcadıklarını öğrenirseniz çok yarımınız dokunur lütfen cvpları merakla bekliyorum...

İmlaya dikkat eder ve daha düzgün-ciddi yazabilirsen seni daha fazla kişi dikkate alır ve yardımcı olmaya gayret eder...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri