EV içi Sigorta Panosu

Ev içi sigorta panosunu yenileceğim

kullanmayı düşündüğüm ürünler

Schneider 1P+1N 50A B tipi
Schneider 1P+1N Parafdur C tipi
TOMZN ayarlanabilir yüksek ve alçak gerilim koruyucu 63A
Schneider 1P+1N 40A 30mA K.A.K.
Salon İçin Schneider 16A C Tip - Bazen Elektrikli Isıtıcı Kullanıyoruz 3000Wattlık
Yatak Odası İçin Schneider 10A B Tip - Saç Kurutma - Düzleştirici - Ütü kullanıyoruz.
Mutfak Schneider 10A B Tip - Çamaşır Makinesi Tahmini 1800watt ısıtıcı rezistansını kullanmıyoruz - Buzdolabı 850W - 120W Kombi.
Ana sayaç'a 40a B tipi Sigorta taktım. ama 7000w ani su ısıtıcı kullanmayıda düşünüyorum, yükseltebilirim.
Ana sayaç kablo kesiti 4mm - Sigortaların Kablo Kesiti 2.5mm - priz kablo kesiti 2.5mm - aydınlatma kablo kesiti 1.5mm - Banyodaki prizlerin kablo kesiti nedense 1.5mm. Ani su ısıtıcımın kablo kesiti 4mm.
Sizin görüşlerinize dayanarak ana sayaçdan sigorta panoma gelen kabloyu 8mm yapabilirim. sigorta panosundakileri de 4mm yapabilirim. fakat ev içi tesisatı değişemem. Bazı sorunlarım var sigorta panosu çok karışık yapılmış bazı odaların elektrik tesisatı düzgün ama renkleri ters. peakmeter test aletimle baktığımda küçük bir odamdaki prizi nötr - toprak ters olarak gösteriyor nötrle toprağı değiştirince elektrikli cihazlar çalışmıyor. Panoda da bazı topraklama kabloları sıfırlama yapılmış ama hepsi değil bunları nasıl multimetre ile tespit edip ayırabilirim.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• HTB1fdK5FeuSBuNjSsziq6zq8pXaz.jpg
    HTB1fdK5FeuSBuNjSsziq6zq8pXaz.jpg
    77.5 KB · Görüntüleme: 70
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
- Ev içinde C tipi kullanılmaz ( sayaç panosundaki ana sigortayı yapabilirsiniz ),
- Kaçak akımı Si tip seçmekte yarar var,
- Parafudr C+D veya D tipi olmalı,
- Faz kontrol rölesi ile birlike kontaktör kullanılmalı ( röle emniyeti yönünden ).El ilede müdahale edilebilen ! tip daha uygundur,
- Sıfırlama olan hatları düzeltmeniz gerekir.Bunu,tabloyu çalışır hale getirdikten sonra daha kolay
yapabilirsiniz.Faznötr-Faz - toprak diye bildiğiniz uçlara 10 wat ampul bağladığınızda,kaçak akım hangisinde atıyor ise,o topraktır.
Şimdilik bu kadar.Başka görüşlerden sonra sorularınız olursa öyle cevaplayalım.

Son düzenleme:
Ev içi sigorta panosunu yenileceğim

kullanmayı düşündüğüm ürünler

Schneider 1P+1N 50A B tipi
Schneider 1P+1N Parafdur C tipi
TOMZN ayarlanabilir yüksek ve alçak gerilim koruyucu 63A
Schneider 1P+1N 40A 30mA K.A.K.
Salon İçin Schneider 16A C Tip - Bazen Elektrikli Isıtıcı Kullanıyoruz 3000Wattlık
Yatak Odası İçin Schneider 10A B Tip - Saç Kurutma - Düzleştirici - Ütü kullanıyoruz.
Mutfak Schneider 10A B Tip - Çamaşır Makinesi Tahmini 1800watt ısıtıcı rezistansını kullanmıyoruz - Buzdolabı 850W - 120W Kombi.
Ana sayaç'a 40a B tipi Sigorta taktım. ama 7000w ani su ısıtıcı kullanmayıda düşünüyorum, yükseltebilirim.
Ana sayaç kablo kesiti 4mm - Sigortaların Kablo Kesiti 2.5mm - priz kablo kesiti 2.5mm - aydınlatma kablo kesiti 1.5mm - Banyodaki prizlerin kablo kesiti nedense 1.5mm. Ani su ısıtıcımın kablo kesiti 4mm.
Sizin görüşlerinize dayanarak ana sayaçdan sigorta panoma gelen kabloyu 8mm yapabilirim. sigorta panosundakileri de 4mm yapabilirim. fakat ev içi tesisatı değişemem. Bazı sorunlarım var sigorta panosu çok karışık yapılmış bazı odaların elektrik tesisatı düzgün ama renkleri ters. peakmeter test aletimle baktığımda küçük bir odamdaki prizi nötr - toprak ters olarak gösteriyor nötrle toprağı değiştirince elektrikli cihazlar çalışmıyor. Panoda da bazı topraklama kabloları sıfırlama yapılmış ama hepsi değil bunları nasıl multimetre ile tespit edip ayırabilirim.
Teşekkürler.

Merhaba sn @WarriorAngeL

Cümlenizden ev içi sigorta panosunu yenileteceğim demiyorsunnuz '' Ev içi sigorta panosunu yenileceğim''diyorsunuz ,
Kendiniz yapacaksınız herhalde , bu elektrik işinden anlıyorsanız yapınız elektrik af etmez !!!
Biraz sorguladım kusura bakmayın

Gelelim konumuza , uzaktan konuşmak iin tam bilğiler verilmesi gerekir .
yarı proje gibi bilği , öncelikle daire içi siğorta kutusu içi linyelerin kaç amper çektiklerini bilmeniz gerekir .
buna göre siğortaların amperlerine göre takılması gerekir .

Siğorta C tipi takılması ( motorlu cihazlar ) çamaşır mak / elk süpürge / buzdolabı / vs gibi tüm yerler kurtarıyorsa b tipi takınız gerektiğinde atsın . tüm yerler B tipi olsun , klima c tipi olabilir .
https://www.schneider-electric.com.tr/tr/documents/Easy_9_yeni_katalog.pdf

Daireniz villa tipi mi ? sadece 1 adet villaya takılmış )
yoksa
apatman mı ? ( binaya 1 adet takılmış ve her daire için 1 adet takılmış )
kaçak akım yangın rölesi varmı ? ( sayaç panosundaki ) 300 mA olan fotosu )

Daire için için kaçak akım hayat kurtarma 30 mA rölesi için amper hesaplaması yapılması gerekir
Tesisatınız monofaze beyanınızda . nötr kesmeli siğortalar kullanılması tabiki iyidir kesme akımı da yüksek tercih edin . tüm ürünler en az 6 ka yan ürün takılabilir . Kaçak akım korumalı siğorta da takabilirsiniz

7000 watt yüksek sayılır 7000 watt / 220 volt = 31.8 amper eder ( tam güçte ani su ısıtıcı )
bir de klima varsa !!!
güç attırımı yapmanız gerekir . ( güç dağılımı yapılması ) 3 fazlı sistem !!!!
ilk önce güç hesabı yapılmalıdır . kafadan siğorta ,k.akım rölesi vs gibi takılmaz .
5 adım 10.30 dinleyin .

TOMZN ayarlanabilir yüksek ve alçak gerilim koruyucu 63A ( monofaze )
bu cihaz için ise kaçak akım öncesi takılması gerektiğini düşünüyorum .
Enerji kesildiğinde ayarlanan sn de test edip tekrar enerji vermesi açısından .
öncesi sonrası tartışılır . ( ne gibi sorunlar oluşturur !!! )

diğer ürünler .
Monofaze ve trafaze !!! ( fiyatlar değişken az da olsa / değerlerine bakılması )
https://tr.aliexpress.com/item/SVR1...000&pvid=f37b9598-1a02-41f1-88e9-651a2a47ee25

https://tr.aliexpress.com/item/SVR1...000&pvid=f37b9598-1a02-41f1-88e9-651a2a47ee25

Yazmakla bitmez .
Sonuç : Projelendirin ve ne kadar bilği başarı demek !!!

Kolay Gelsin ,Sağlıcakla Kalın .

20180908_115925.jpg

Hocam çok soru olunca cevaplarda çok karışık oluyor.
Kusur bakanındır. sigorta içi linyeleri odalardaki cihazların wattlarından hesapladım.

EV apartmanda basit bir daire sadece çok sık elektriklerde sorun yaşadığımız için adam akıllı birşey yapmaya karar verdik.
Küçük odada ki nötr-toprak tersliğini düzeltince neden elektrik gelmediğiyle ilgili bilgilendirme yapmamışsınız.
Ev içinde C tip kullanılmaz demişsiniz. ama bazı ürünler buna led projektörler dahi dahil ilk açıldıklarında belirtilenden fazla güç çekiyor sürekli sigorta atmasın diye C olmasını düşündüm ama 3000 watt elektrikli ısıtıcı veya 1300watt darbeli matkap kullanımı gibi şeyler B tipinde sorun olmaz diyorsanız B tipide kullanabilirim.
Schneider ürünleri fazla pahalı ve her amper çeşidi de Türkiye de mevcut değil.
bulabildiğimin en yükseği 1P+1N 63A B tip A9F73263 uygun diyorsanız, ilk elektrik bundan geçecek sonra parafudr'a, parafudr modelim EZ9L33620 araştırmalarıma göre ev için C tip uygunmuş genel amaçlı kullanım olarak.
Bu arada Schneiderin Easy serisi değil Acti serisini kullanmak istiyorum belirttiğim ürünler Easy değil.

Kaçak akım rölesi videosunda belirttiğiniz saniyeye baktım fakat Türkiye de 2 kutuplu olarak en fazla 40 amper kaçak akım rölesi mevcut. saten gerekirse ani su ısıtıcıya ayrı bir K.A.K. takarım. saten bunun dışında 40 amperi geçmem şuanki sistemde mümkün değil.
Kaçak akım rölesini Si tip seçmekte fayda var demişsiniz benim bildiğim nemli yerler için ve normalden biraz daha dayanıklı ama türkiyede mevcut değil Schneider Si tip bu arada ben saten ürünü satın aldım.
Aldığım model 2 Kutup 40a 30mA Schneider A9R50240 Modeli
Salon için konuşmadan sonra uygun gördüğüm sigorta A9K23116 B tip ve belirttiğiniz gibi 6ka
sayaç panosu da ev tesisatı da belirttiğim gibi amele işi. ilkokul öğrencisi bile daha iyi yapardı. Bu yüzden kaçak akım yangın rölesi yok düşünmüyorum da 10 sene böyle kullandık birşey olmadı. saten bundan sonra takacağım sigortalar kaliteli olduğu için gerek olduğunu da sanmıyorum. evdeki bütün sigortalar C tip siemens 32a takılmış 10 senedir de böyle kullanıyoruz. saten bir şey olduğu zaman evdekiler değil sayaca taktığım B tip 40a Viko marka atıyor.
Sayaçtaki sigortayı ev içi sigorta panosunu tamamlayınca iptal edeceğim sayaç sonra elektrik keseceğim tek şey 1p+1n 63a B tip sigortam olacak.
Sami hocam parafudr'un D tipini bulamadım oda saten her cihaz için özel takılacaksa gerekliymiş ben genel olarak sigorta kutusuna takacağım.
Trifaze sisteme geçmem mümkün değil. klima yok bu arada olmayacakta. sadece ani su ısıtıcısını belki kullanabilirim diye söyledim 31.8 amper çektiğini biliyorum 32 yeterli olurmu onu sordum ve B mi C mi olsun.
Tomzn 63a röleyi saten kak öncesi takacağım. ama kontaktör gerekliliğini anlayamadım.
sıralama yanlış bilmiyorsam şöyle olacak;
1P+1N 63A B Tip Ana Sigorta - Parafudr - Aşırı ve Düşük Voltaj Röle - K.A.K. - ve Ev içi genel sigortalar.
Verdiğiniz linkteki röleden benimkinin farkı nedir? onumu kullanmam gerektiğini söylüyorsunuz. ama ben Priz sigortaları, kaçak akım rölesi, sigorta panosu, ve röleyi çoktan satın aldım diğerleri konusunda size danıştım.
Çok uzun bir yazı oldu. şimdiden teşekkürler, uğraştırdığım için kusura bakmayın.

Sigorta amperajlarını ve tesisattaki değişiklikleri ezbere belirleyip yapamazsınız.

Ezbere belirlemek istemiyorum saten, size soruyorum neyi nasıl yapayım diye.

Merhaba

Sn @-Acemi- nin Sigorta amperajlarını ve tesisattaki değişiklikleri ezbere belirleyip yapamazsınız. demesinin sebebi kafanızdaki düşünceyi okeyletmek gibi bir durum .

Danışma durumu ( bu forum konusu ) da ise ...

Sn. @-Acemi- projeyi ( tam veriler verilmeden , güç ve amper hesapları yapılmadan vs gibi ) görmeden karar veremem demek istiyor herhalde !!!

Kolay Gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Merhaba

Sn @-Acemi- nin Sigorta amperajlarını ve tesisattaki değişiklikleri ezbere belirleyip yapamazsınız. demesinin sebebi kafanızdaki düşünceyi okeyletmek gibi bir durum .

Danışma durumu ( bu forum konusu ) da ise ...

Sn. @-Acemi- projeyi ( tam veriler verilmeden , güç ve amper hesapları yapılmadan vs gibi ) görmeden karar veremem demek istiyor herhalde !!!

Kolay Gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Dediğim gibi tesisat çöp şu hali ile 10 yıldır, Cihazların arızalanması dışında şükürler olsun bir şey yaşamadık.
Tam veriler olmadığı için veremiyorum. Kablo kesitlerini ve şuan takılı olan sigortaları. Kullandığımız cihazların watt'larını söyleyebiliyorum, dahası bende yok. Nasıl hesaplamam gerektiğini ve size ne tür bilgilerin lazım olduğunu yazarsanız. Bende belirteceğim :)

dairenizi projelendirin ri
örneğin 1 linye nerelere bağlı ( priz diyelim boşta olsada burada ne kullanılacak ( süpürge vs gibi ) kaç watt veya amperi
tüm linyelerin beyanı ?
pensampermetre ile ölçüm
yoksa
TOMZN ayarlanabilir yüksek ve alçak gerilim koruyucu 63A ( monofaze ) ölçülebilir ( yükte kullanılacak cihaz devrede iken voltaj azalır , amperi gösterir .
ana siğorta amperi
kullanılcak ısıtıcılar vs gibi ileri durumlar klima ( yok diyorsunuz ) vs gibi ?
linye , sorti kabloların beyanı ?

dairenizi projelendirin ri
örneğin 1 linye nerelere bağlı ( priz diyelim boşta olsada burada ne kullanılacak ( süpürge vs gibi ) kaç watt veya amperi
tüm linyelerin beyanı ?
pensampermetre ile ölçüm
yoksa
TOMZN ayarlanabilir yüksek ve alçak gerilim koruyucu 63A ( monofaze ) ölçülebilir ( yükte kullanılacak cihaz devrede iken voltaj azalır , amperi gösterir .
ana siğorta amperi
kullanılcak ısıtıcılar vs gibi ileri durumlar klima ( yok diyorsunuz ) vs gibi ?
linye , sorti kabloların beyanı ?
Hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. pensampermetre'm yok, mastech 8239c multimetre'm var bununla tespit etmem mümkün mü?
TOMZN'la dediğiniz gibi tespit etmeye çalışırım olmadı sonoff pow r2 gerçek zamanlı güç monitörüm var onunlada bakarım ama ev içi tesisatı düzeltmem mümkün değil. ben linyeleri tespit edip buraya yazarım.
Lakin ev içi tesisatı çok kötü durumda yatak odası ile salon tesisatı birleşik, mutfakla da banyo birleşik yapılmış.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri