EV içi Sigorta Panosu

sn @WarriorAngeL

pensampermetre alın her zaman lazım olur ( 40 - 50 tl arası )

63 amper nötr kesmeli siğorta ( ana siğorta ) anahtar vazifesi görür gibi olacak ( yarı gereksiz konumda )
Parafudr
Tomzn 63a röle ( Parafudr röleyi koruyacak - korurmu ? ) 63 ampere ayar yapılacak diğer ayarlar cihazlarınızın çalışma ortamı + % de payı aralığı göre , anı gidip gelmeyi önleme açısında tekrar enerji ( elektrik voltajı testi edip ) verme zamanı istediğiniz zamana ayarı ( tartışma konusu olabilir )
enerji ( voltaj testi ) gidip gelmesi kaç sn de testi uygundur ? zaman dilimi 1 sn -60 sn

iki kola ayrılacak
1 - daire içi siğortalar ( tüm bölümler )
2 - ani su ısıtıcıya

1 - ölçüm hesaplarına göre 32 veya 40 amper nötr kesmeli siğorta ( kol anası )
amperine göre diğer tüm siğortalar ( tüm siğortalar istenirse nötr kesmeli daha iyi olur tabiki )
32 veya 40 amper arası 30mA kaçak akım rölesi

2 - ani su ısıtıcıya direk hat ( ısıtıcı kitapcığında kaç amper takılacağı yazıyordur ) ama
3 kademeda amper aşımından dolayı ? 40 amper nötr kesmeli siğorta ( kol anası ve )
40 amper 30mA kaçak akım rölesi
ani su ısıtıcıya önü siğorta konulabilir

kablolar mm amper göre olmalıdır .
kolay gelsin .
büyük ihtimalle bu işi halletmisinizdir zaten diyorum .
kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn @WarriorAngeL

pensampermetre alın her zaman lazım olur ( 40 - 50 tl arası )

63 amper nötr kesmeli siğorta ( ana siğorta ) anahtar vazifesi görür gibi olacak ( yarı gereksiz konumda )
Parafudr
Tomzn 63a röle ( Parafudr röleyi koruyacak - korurmu ? ) 63 ampere ayar yapılacak diğer ayarlar cihazlarınızın çalışma ortamı + % de payı aralığı göre , anı gidip gelmeyi önleme açısında tekrar enerji ( elektrik voltajı testi edip ) verme zamanı istediğiniz zamana ayarı ( tartışma konusu olabilir )
enerji ( voltaj testi ) gidip gelmesi kaç sn de testi uygundur ? zaman dilimi 1 sn -60 sn

iki kola ayrılacak
1 - daire içi siğortalar ( tüm bölümler )
2 - ani su ısıtıcıya

1 - ölçüm hesaplarına göre 32 veya 40 amper nötr kesmeli siğorta ( kol anası )
amperine göre diğer tüm siğortalar ( tüm siğortalar istenirse nötr kesmeli daha iyi olur tabiki )
32 veya 40 amper arası 30mA kaçak akım rölesi

2 - ani su ısıtıcıya direk hat ( ısıtıcı kitapcığında kaç amper takılacağı yazıyordur ) ama
3 kademeda amper aşımından dolayı ? 40 amper nötr kesmeli siğorta ( kol anası ve )
40 amper 30mA kaçak akım rölesi
ani su ısıtıcıya önü siğorta konulabilir

kablolar mm amper göre olmalıdır .
kolay gelsin .
büyük ihtimalle bu işi halletmisinizdir zaten diyorum .
Tamam uygun bir zamanda pensampermetre alacağım.
Siz ev eşyaların güç tüketim amper değerlerini istediniz bende dediğiniz gibi TOMZN ile ölçtüm.
Kablo kesitlerini önceden yazmıştım.
Sayaçtan sigorta panosuna gelen kablo 4mm
Sigortalar arasındaki kabloların bazıları 2.5mm bazıları 4mm
Sigortalardan Banyo Hariç prizlere gelen kablolar 2.5mm
Banyoda bulunan prizin kablosu 1.5mm

Sanırım Sayaçtan gelen kabloyu 6'lık yapıp
sigortalar arasında 4mm kullansam
sayaçtan sigortalara gelen 6 lık kabloyu 4'lükle devam ettirip su ısıtıcıya kullansam uygun olur mu?
Dediğiniz gibi 63 amperlik sigorta maalesef anahtar görevi ve kısa devrelerde atma görevi görecek
ilerde büyük bir eve taşınacağımız için büyük aldım :) seneye de giyerim edasıyla.
parafudr röleyi değil, ev içi tesisatla cihazları koruyacak.
Röleyi test ettim 1 hafta boyunca gerçekten işini düzgün yapıyor 190V-240V arasına ayarladım.

( kol anası ) ne demek anlamadım ben sizin görüşlerinize göre nasıl yapmayı düşündüğümü anlatayım.
Yukarıda dediğim gibi sayaçtan gelen kabloyu 32a 1P+1N C tip sigorta ve 40a 30ma kaçak akım rölesi ile 4'lük kablo ile ani su ısıtıcıya götüreceğim. 7000watt maksimum güç değeri yani 60 derece sıcaklıkta iken o kadar çekiyor bize 37 derece yeterli geliyor. 3'ncü kademeyi kullanmaya ihtiyacımız olacağını sanmıyorum ürünü alan ruslar 32 amperlik takmışlar hep.

EV'de kullandığımız aletlerin güç tüketim amper değerleri ve ihtiyaca göre kullanıldığı bölgeler aşağıda
Çamaşır Makinesi 11A [ Mutfak ]
Elektrikli Süpürge 11A [ Salon, Yatak Odaları, Banyo ve Mutfak ]
Ütü 8.9A [ Salon, Yatak Odaları ]
Saç Kurutma M. 8.2A [ Salon, Yatak Odaları, Banyo, Mutfak ]
Çay Makinesi 7.4A [Salon, Yatak Odaları, Mutfak ]
Buzdolabı 2.1A [ Mutfak ]
1+1 Ses Sistemi 1.4A [ Salon, Yatak Odaları ]
2+1 Sounbar 1.1A [ Salon ]
Kombi 0.7A [ Mutfak ]
AC5300 Router 0.6A [ Yatak Odası ]
Notebook 0.5A [ Salon ]
TV 0.3A [ Salon ]
Vantilatör 0.3A [ Salon, Yatak Odaları ]
Bu saydığım aletlerden sadece 1 adet vardır yazdığım bölgelerde kullanımı ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir.
Arada Sırada Bosch GSB 21-2 RCT 1300W 6 amper darbeli matkap ve Bosch GST 90 BE 650W 3 amper gücünde dekupaj kullanıyorum, İşe göre bütün evde.
Salon, 2 ayrı Yatak Odası, Mutfak ve Banyo'nun Sigorta Amperi ve Sınıfı ne olmalı ?

bu yazılanlar tavsiyedir doğrusu ,yanlışı ile !!! ( tam bilğiler değildir )
uyğulama tarafımı bağlamaz , bu işi karar vererek proje ve hesabını yapacak yetkili elektrikçi sorumludur . )

parafudr koruma %100 çözüm değildir kapsama alanları vardır .

sayaç öncesi ve sonrası 6 mm kabloyu parafudr çıkışına kadar sonrası 4 mm düşür iki kol
1 kol
( ısıtıcılarda c tipi kullanılmaz )
40 amper siğorta b tipi ( belki üçüncü kademe çalıştırısınız )
40 amper 30 mA kaçak akım rölesi ( hayat kurtama )
siğorta 3 kademede kullanmayacaksanız
ısıtıcı önüne 32 amper siğorta b tipi siğorta .

2 kol
40 amper b tipi siğorta , 40 amper 30 mA kaçak akım rölesi ( hayat kurtama ) isterseniz
ikinci bir 40 amper b tipi siğorta kullanabilirsiniz . ( linye siğortalarının ana diyelim
sonrası linyelere göre amperine göre siğortalar
1.5 mm kablo için 6 - 10 amper siğorta .
2.5 mm kablo için 10 - 16 amper siğorta hadi son 20 ( kablo mesafesi kısa ve kaliteli kablo önemi , sicaklık , akım değeri etkisi vs gibi .)
tüm siğortalar b olmalı motorlu cihazlar sorun çıkarsa çamaşır makinası gibi
c tipi olabilir . hesap gerekli kullanım cihazlardan yapılmalı ikinci cihaz çalıştırma göz önünde bulundurulmalı ama mümkünse çok akım çeker cihazlar aynı anda kulllanılmamalıdır ( siğorta ilk önce kablonun mm göre )
linyeler fazla olmalı ve siğortalarda

Banyoda bulunan prizin kablosu 1.5mm kablo 2.5 mm ile değişimi yapılmalı
eğer burada ısıtıcılı ( amperi yüksek ) kullanılacak ise
kullanılacak cihaz kablo taşıdığı amperi geçmiyorsa değiştirmeye gerek yok gibi duruyor .

parafudr hakkında !!!

benzer konu ( konu kapatıldı )
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/site-paratoner-kabul-etmiyor-evimi-nasıl-korurum.121751/

benzer konu ( devamı niteliğinde )
https://www.kontrolkalemi.com/forum...hakkinda-site-paratoner-kabul-etmiyor.122838/

Son düzenleme:
Hocam sizi çok uğraştırdığımın farkındayım özür dilerim, kusuruma bakmayın. tabi kide sizi uygulama bağlamaz ben kimseye sorumluluk yıkmak niyetinde değilim sadece yaşadığım bölgede teknik birikimi olan danışacak kimse olmadığı için danışıyorum bu uygulamada yapabileceklerimi kendim yapamayacaklarımı belgeli birisine yaptıracağım zaten.

Parafudr çözüm değil derken akım korumalı prizlerden dahamı kötü. Benim satın aldığım
Schneider Parafudur EZ9L33620 ne işe yarar o halde ?

2'nci kolda ki sayaç sonra 1 adet 40a b tipi, sonra Kaçak akım rölesi sonrası 40a b tipi sigorta ne gibi bir fayda sağlıyacak yani 2 adet olması?

Verdiğiniz konuları okudum inceledim. Orada da çözüm bulunmuş gibi değil.
Benim kısa devre yüzünden yeni aldığım ram'im Önceki eski Harddisk'im ve samsung 850 pro 256gb ssd'im bozuldu.
İstanbul'un göbeğinde 2 günde 1 kesin elektriğimiz gidiyor geliyor dalgalanıyor.
Ben bir çözüm arayışındayım ama diğer link verdiğiniz konularda ki gibi maddi bolluğa sahip değilim.
Benim aldığım schneider'ın giriş seviyesi parafudr'u onuda zor buldum. Bildiğiniz Tedarikçi var mı?
Diğer arkadaş gibi kartuşlu tipini ve hassas cihazlar için linye sonrası tipini bulamadım bulsamda çok pahalı.
sizce bu işin çözümü nedir elektrik şirketinimi şikayet etmeliyim?

Aşağıda öylesine taktığım sigorta panosunun resmi var
Schneider™.jpg

Hocam sizi çok uğraştırdığımın farkındayım özür dilerim, kusuruma bakmayın. tabi kide sizi uygulama bağlamaz ben kimseye sorumluluk yıkmak niyetinde değilim sadece yaşadığım bölgede teknik birikimi olan danışacak kimse olmadığı için danışıyorum bu uygulamada yapabileceklerimi kendim yapamayacaklarımı belgeli birisine yaptıracağım zaten.

Parafudr çözüm değil derken akım korumalı prizlerden dahamı kötü. Benim satın aldığım
Schneider Parafudur EZ9L33620 ne işe yarar o halde ?

2'nci kolda ki sayaç sonra 1 adet 40a b tipi, sonra Kaçak akım rölesi sonrası 40a b tipi sigorta ne gibi bir fayda sağlıyacak yani 2 adet olması?

Verdiğiniz konuları okudum inceledim. Orada da çözüm bulunmuş gibi değil.
Benim kısa devre yüzünden yeni aldığım ram'im Önceki eski Harddisk'im ve samsung 850 pro 256gb ssd'im bozuldu.
İstanbul'un göbeğinde 2 günde 1 kesin elektriğimiz gidiyor geliyor dalgalanıyor.
Ben bir çözüm arayışındayım ama diğer link verdiğiniz konularda ki gibi maddi bolluğa sahip değilim.
Benim aldığım schneider'ın giriş seviyesi parafudr'u onuda zor buldum. Bildiğiniz Tedarikçi var mı?
Diğer arkadaş gibi kartuşlu tipini ve hassas cihazlar için linye sonrası tipini bulamadım bulsamda çok pahalı.
sizce bu işin çözümü nedir elektrik şirketinimi şikayet etmeliyim?

Aşağıda öylesine taktığım sigorta panosunun resmi var
Ekli dosyayı görüntüle 48161

merhaba sn. @WarriorAngeL

% 100 koruma hayatın hiç bir dönende yoktur .
Tek ALLAH % 100 koruma sağlar !!!

söyle bir durum sn . @sami inci hocam burada ve verdiğim linkte yazmış uygun parafudurun biğisini vermiş

diğer arkadaşlar uydu , telefon hattı , internet hattı ve bilğiler vermiş ( şunu al diyemem araştırmalar yapınız )

birde önemli olan stabil enerjidir .
TOMZN ürün stabillik kısmen karşılar görüşündeyim . ( alğılama süresi sn mi ? nano sn ? )
her enerji gittiğinde test ( ayarladığın sn içinde ) edip tekrar enerjiyi veriyor güzel bir durum , voltaj aralığı vs gibi ( ayar )
benin bahsettiğin an ( enerji nano sn içinde ) elektrik gidip gelmeler ve voltaj inip çıkmaları veya tersi durumlar hissetemediğiniz durum diyelim .
bu durumu ups ve regülatör ( amacına göre kullanım ) vs gibi çözülür .
daire girişine kullanımı !!!

arıza seçenekler çoktur ( kesinti anlık veya zamanlı )
arıza bir yerden oluşmuştur
örneğin rüzgarla dal yüksek gerilim hattına anlık temas etmiş vs gibi ( hatta değebilecek dallar temizlenmesi gerekir )
anı bu olaydan sonra bu hatta röle otomatik yenileme yapar enerjiyi verir .

ne kadar bilmiyorum ama enerji şirketi derki iş güvenliği açısında yeni bağlantı , siğorta takılması ( trafo ) vs gibi , kazı , her hangi bir durum önlemi için enerji kesilip işler yapılaması emir eder bu kuralı uygulamış olabilirler

dalğalanma !!!
nedenini öğrenin
örneğin : kazı yapılıyor kazıyı yapan kabloya hasar vermiş kablo yaralamıştır kazıyı yapana ceza gelecektir
bunu anlayan kazıyı yapan kablo yerini hemen kapatır zaman belli değil sonra kabloya su girer kablo içten içten yanar faz dalgalanmaları meydana gelir , kablo kopana kadar yakındaki binalarda arızanın durumuna göre hasar bırakabilir . ( genel durum varsa )
trafo sonu ve çekilen güç sorunu olabilir , akşam sabah gibi
trafo kademesi güç hesabı gibi
nötr sorunları
güç dağılımı
uzar gider ..............
enerji şirketine bildirin resmi , çözüm olmadı bir daha bildirin dilekçe verin

örneğin kazıda nötr veya faz kablosu koptu toplu cihaz arıza olayında en kısa zamanda bildirim yapılması !!! yapılacak kontrol sonrası hakkılığınız boşa gitme durumu olabilir . ( sistem böyle biliyorum ) ve tam bilmiyorum özel siğorta olaylarında istenebilir belki arıza kayıt bildirimi belğe .

örneğin .
hırsızlık oldu kablo çalındı , resmi olarak eğer bildirmesseniz hırsızlık yapını kablo ile bile yakalasanız ispatlasanız ? ilk olarak hırsızlık bildirimini istenir biliyorum . ( benim bildiğim doğrumu bilmem )

akım korumalı priz ucuz ve tanınmamış ( işin uzmanı olmayanlar ) markasız olanlar % 90 korumaz görüşündeyim ,kaliteli olanlar da pek % 9 da diyelim inancım yok kısmen diyelim değerleri vs gibi
% 1 si 100 hiç bir zaman olamayıcı hiç kullandım yazımda .

benim bildiğim servisler ( her servis için değil tanımlama ) ana tv firması biliyor mu ? bilmiyorum tv niz garantisi bozulur dandik akım koruma prizlerini fahiş fiyatlara satıyorlar .

sonuç masraf gereksiz durumda gibi

Kolay gelsin , Sağlıcakla Kalın .

NOT : Schneider veya diğer markaları tercih ederseniz .
bu firmaların bilğilendirilme hatlarına başvurup yazı veya sözü cevap bilğisi almanız

Son düzenleme:
Kardeş öncelikle kolay gelsin
Benim bildiğim kadarıyla standart daire tesisatı panosu yapa can
Sayactan gelen elektirik once kar. Dan geçir hemen yanına faz koruma kontaktorle birlikta bağla kar.dan aldigin enerjiyi kontak.a bağla ordan 25 a olarak daire içine dağıt

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri