Ev elektriği yüksek fatura

Merhaba,

Elektrik konusunda ileri düzey bilgim yok.
"Tesisatı döşerim bırakırım" a kadar :)
Elektrik faturaları her ay aynı eşyaların çalışmasına rağmen her ay fatura artıyor.
Son olarak 316TL lik fatura geldi sanki dükkan işletiyorum.
Üstelik ocak şubat ve mart nisan arası acayip dengesiz.
Hatta şöyle bir durum var martta eminim nisan dan daha çok elektrik harcadık çünkü martta ankastre fırın neredeyse her gün çalıştı.
Üstelik ketıl da aynı. (Misafir akışı baya bir fazla idi :) )

Ayrıca Ağustos ayında evde 5 kişi yaşarken Eylül/Ekim/Kasım aylarında evde 2 kişi yaşıyordu. Üstelik birde evde sadece buzdolabı ve bir bilgisayar çalışıyordu. (Ayda 2 kez bulaşık ve çamaşır çalışıyordu. TV evde babam yokken süs eşyası gibi duruyor)
Evde kombi, çamaşır makinesi, buz dolabı, davlumbaz, bulaşık makinesi, bilgisayar masaüstü, ütü, çamaşır kurutma, tv 49inç, tablet, tplink modem, dizüstü, 2 çeşit dikiş makinesi pc var.

Bu yazdığım eşyalardan Eylül/Ekim/Kasım da buzdolabı, masaüstü pc sürekli çalışıyordu, ayda 2 defa çamaşır ve bulaşık makinesi) Diğer aylarda annem ve babam da evde olduğundan dolayı çalışmayan eşya yok açıkçası (çamaşır desen haftada 2 kez, hava açıkça balkonda kurutma, hava bozuksa kurutma makinesinde, ütü en az hafta da 1, TV babam sağolsun 7/24 açık, her sabah kahvaltı ketil çalışır vs.vs.)

Fiyatlara bakınca belki çok bir dalgalanma gözükmez ama eşyaların çalışma dağılımlarına bakınca faturalarda aşırı dengesiz.

Forumda 2010 yılında açılmış bir konuyu okudum.
Sayaç sorunu olabilir deniyor.
Sayacı değişereceğim.
Kaliteli bir sayaç almak istiyorum.

Bu konuda tavsiye edeceğiniz marka model var mı?
Fiyatı önemsiz, bozulmasın yeter.

Şu anda takılı olan sayaç
Luna marka - LUN 10
https://www.lunatr.com/tek-fazli-sayaclar/#lun10

Elektrik faturaları
Nisan 316
Mart 253
Şubat 301
Ocak 261
Aralık 286
Kasım 257
Ekim 235
Eylül 264
Ağustos 168
Temmuz 186
Haziran 170

Bir de ayrıca evdeki elektrik yükünü hangi cihaz daha çok kullanıyor nasıl ölçebiliriz.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhbalar,

Bu iş bu şekilde olmaz. Fatura ücreti üzerinden konuşmamız hiçbir şekilde bizi çözüme ulaştırmaz.

Bize ay ay faturanızın görüntülerini üstteki adres kişisel bilgilerinizin olduğu kısmı kapatarak eklerseniz ancak yorum yapabiliriz. Endeksleri görüp ona göre yorum yapabiliriz.

Merhaba,

Elektrik konusunda ileri düzey bilgim yok.
"Tesisatı döşerim bırakırım" a kadar :)
Elektrik faturaları her ay aynı eşyaların çalışmasına rağmen her ay fatura artıyor.
Son olarak 316TL lik fatura geldi sanki dükkan işletiyorum.
Üstelik ocak şubat ve mart nisan arası acayip dengesiz.
Hatta şöyle bir durum var martta eminim nisan dan daha çok elektrik harcadık çünkü martta ankastre fırın neredeyse her gün çalıştı.
Üstelik ketıl da aynı. (Misafir akışı baya bir fazla idi :) )

Ayrıca Ağustos ayında evde 5 kişi yaşarken Eylül/Ekim/Kasım aylarında evde 2 kişi yaşıyordu. Üstelik birde evde sadece buzdolabı ve bir bilgisayar çalışıyordu. (Ayda 2 kez bulaşık ve çamaşır çalışıyordu. TV evde babam yokken süs eşyası gibi duruyor)
Evde kombi, çamaşır makinesi, buz dolabı, davlumbaz, bulaşık makinesi, bilgisayar masaüstü, ütü, çamaşır kurutma, tv 49inç, tablet, tplink modem, dizüstü, 2 çeşit dikiş makinesi pc var.

Bu yazdığım eşyalardan Eylül/Ekim/Kasım da buzdolabı, masaüstü pc sürekli çalışıyordu, ayda 2 defa çamaşır ve bulaşık makinesi) Diğer aylarda annem ve babam da evde olduğundan dolayı çalışmayan eşya yok açıkçası (çamaşır desen haftada 2 kez, hava açıkça balkonda kurutma, hava bozuksa kurutma makinesinde, ütü en az hafta da 1, TV babam sağolsun 7/24 açık, her sabah kahvaltı ketil çalışır vs.vs.)

Fiyatlara bakınca belki çok bir dalgalanma gözükmez ama eşyaların çalışma dağılımlarına bakınca faturalarda aşırı dengesiz.

Forumda 2010 yılında açılmış bir konuyu okudum.
Sayaç sorunu olabilir deniyor.
Sayacı değişereceğim.
Kaliteli bir sayaç almak istiyorum.

Bu konuda tavsiye edeceğiniz marka model var mı?
Fiyatı önemsiz, bozulmasın yeter.

Şu anda takılı olan sayaç
Luna marka - LUN 10
https://www.lunatr.com/tek-fazli-sayaclar/#lun10

Elektrik faturaları
Nisan 316
Mart 253
Şubat 301
Ocak 261
Aralık 286
Kasım 257
Ekim 235
Eylül 264
Ağustos 168
Temmuz 186
Haziran 170

Bir de ayrıca evdeki elektrik yükünü hangi cihaz daha çok kullanıyor nasıl ölçebiliriz.

Sayacı değiştirecekseniz şu an Köhler kullanıyorum size de tavsiye edebilirim kalitedir.

Tedarikçinin elinde olduğu için kullanmıştır.
bence de !!!

Son düzenleme:
özel durum diyelim olabilir ?
tam durumu bilmiyorum enerji şirketi ? ve rekabet kanunu ? tarafı

her şey yolunda gidecek
kafaya koydunuz sayaç değişimi için
önceden alacaksınız sayaçı
elektrikci değiştiremez
enerji şirketi elemanı değiştirecek .
eski sayaç kontrola gidecek

düşünün kontrol için dilekçe verdiniz veya kayıt
geldiler değişmesine gerek yok dediler
siz dediniz sayaç kontrola girsin .
o anda
elinizde sayaç varsa takıl mı takılmaz tam bilmiyorum .
yoksa
bu sayaç kalsın ( arızalı dediğiniz sayaç )
ben sayacı alayın geleyim bekleyin mi diyeceksin .

diğer
sayaç için fazla para verecekseniz ( dışarıdan almak )
firma değişik olursa az mı yakıyor .
firma babamın malı mı ?
önemli olan işinizin görülmesi .

herkes işinini görülmesine bakıyor .
Tamam da neden bu sinir? Ayrıca konu benim değil soran arkadaşa öneride bulundum sadece. Sn. @sami inci ' de tedarikçi firma yapıyor seçim yok dedi zaten.

Elektromed marka sayacımız yazın evde yokken luna10 model sayaçla değişmiş evde fişe sadece a+ buzdolabı takılıydı gelen faturalarda günlük 1,2 kw tüketim olmuş buraya kadar sıkıntı yok.

Evde 3 adet lg inverter klima mevcut, havalar çok soğuk olduğunda hava sıcaklığı sıfıra yakın ve altında iken salondaki 18 lik klimayı da akşamları kapatmadan sadece 25 ten 23 e düşerek çalıştırırız. Havaların ılık gittiği kış günlerinde salonu kapatırız odalar devamlı çalışır (evde iki kişiyiz)

Bu sene şubatta kar yağdı üç klima hiç kapanmadı üstelik evde 7/24 açık 65 lt termosifon var. Bulaşık makinesi her gün çalışır. Evdeki tüm ampuller led ampul.

Şurda 5-6 gündür gündüz ve gece hava sıcaklığı 10 derece altına düştü klimalar açık olduğu halde doğru düzgün devreye girip çalışmadı bile ama kar yağmış gibi kilovat bazında tüketim oldu.

Tabloyu aşağı koyuyorum. Faturalar ayın 13 ünde kesilmekte.

grj0tii.jpg

186 yı aradım deneme amaçlı sayacı teste götürdüler. Yerine aynı marka luna10 model sayacı taktılar. Gece sıcaklıkları 5 e düştü . Geçen sene 23-24-25 lerde kullandığım klimaları bu sene 21-22-23 te kullanıyorum.

Dünden bugüne günlük 28 kw tüketim olmuş. Sayacı boşuna teste yolladım. Şubat ayında bile kar yağdığında günlük tüketim maks 22 kw idi.

Luna 10 sayacına özel kalibrasyon mu yaptılar ne yaptılar bilmiyorum eski elektromed sayacıma göre daha fazla tüketiyor. Akşam hava sıcaklıklarının 10 derece üstü gittiği kasım aynın faturası aralık 13 te kesildi ve 626 kw sanki kar yağmışta çok tüketim olmuş!! Bulunduğum mevki balıkesir/erdek.!

Tabloya bakarsanız 2018 aralık ayında en yüksek tüketimi o zaman görürsünüz o sene yeni taşındığımızdan deneme amaçlı klimaları 25-26 yüksekte ve termosifonu 65 derecede kullandım 702 kw geldi , şimdi öyle yapsam bu sayacın dönme hızıyla aylık 1000 kw ı geçerim.

Dün bütün fişleri çekip sayacı fotoğrafladım bir saat sonra yine fotoğrafladım. Tüketim olmamış kaçak yok.

Klimaların elektrik hatları sigorta kutusundan 2,5 luk kablo ile ayrı hat olarak çekili. Üç klima devredeyken saatte 0,6 kw tüketim olmakta.

Herşeyi kapatıp termosifonu ve buzdolabını birlikte denedim saatte 2,3 kw harcama yapıyorlar. Termosifon rezistans kireçlendi desem imkanı yok 2018 de takılan termosifonun rezistansını bu sene ocak ayında eskisi çok kireçli olmadığı halde atıp yenisiyle değiştirdim.

Bulaşık makinesini test ettim, aynı dedikleri gibi program sonu toplam 1,1 kw tüketmiş oluyor. Sayacın başına inip çıkmaktan fotoğraf çekmekten gına geldi.

Test etmediğim sadece çamaşır makinesi kaldıki o da haftada 2-3 kere çalışıyor.

En sonunda elektrikçi çağırıp evdeki sigorta kutusunun yanına sayaç taktırıp aşağıdakiyle karşılaştırıp farklılık varsa şikayetçi olmayı düşünüyorum lakin şikayetin olumlu sonuçlanacağını hiç düşünmüyorum.

Alt katttaki komşu bile şikayet etti, evinde bulaşık makinesi devamlı açık termosifon yok akşamdan akşama bir odada oturup elektrikli ısıtıcı yakıyorlar günlük 15 kw tüketmişler. Diğer komşularda kombi var günlük tüketimleri evde bulunup bulunmama ve tüketim durumlarına göre günlük 5-10 kw arası.

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    197.9 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular