Elektrik kaçağı mı sayaç mı bozuk

tkalkavan

Üye
Merhabalar,

Size bayadır üstesinden gelmeye çalıştığım bir sorundan bahsedeceğim.
Elektrik faturam sürekli 150-200 lira civarı geliyor, evde 8 senedir oturuyorum ve durumlar şu şekilde:
-Bina eski ,ama kablolar yenilenmiş dediler akıllı sayaç var.
-Evden sabah 8 civarı çıkıp akşam 18.00 da geliyorum,o arada evi kullanan olmuyor ve bütün prizleri çekiyorum.Sadece buzdolabı ve şofben açık(ikiside yeni 2 yıllık).
-Mutfakta bulaşık makinası çalışırken, eskiden musluğu açınca elektrik çarpıyordu. Uzun süre böyle idare ettim. 4 ay önce bulaşık makinasını muslugun altındaki prizden tamamen çektim ve süregelen 2 ay boyunca faturam 55-60 civarı geldi.

Fakat daha sonrasında anlamsız bir şekilde tekrar 170-180 liralara dayandı. Ektra olarak arada sıra klima yaktım maksimum 1 saat(o da yeni)

Kaçak akım rölesi var(iyi kötü bu işlerden anlıyorum. kendim bir kaç birşeyi ters bağladığımda hemen atıyor).

Sorum şu,sroun sadece bulaşık makinasının ordaki priz sanarken 2 ay boyunca normal fatura gelmişken tekrar böyle olması evin başka neresinde kaçak var diye düşündürdü.Bir kaç kere elektrikçi eve gelmişti bağlantı için ona söylediğimde bina eski olur demişti ama aynı katta akrabam oturuyor ona daha tutarlı fatura geliyor.

Bu sorunu nasıl çözebebilirim?İlk kontrol etmem gereken nedir?

Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
evinizde topraklamadan faza sızma olabilir buda sigorta arttırmasada sayacın saymasını sağlıyor bütün elektirikli aletleri kapatıp sayacın tüketim değerlerini konntrol edin değişim varmı elektirkli aletlerin fislerini kontrol edin eğer sızma varsa sigortalaeı tek tek kapatıp hangi hattan olduğunu tespit edebilirsiniz bu olay eski anolog saatlerle daha iyi tespit ediliyordu...

Merhaba,
Cevabınız için teşekkür edeirm

O halde dolap ve şofbeni fişten çekip diğerlerini öyle bırakıp test edeceğim. Dönme oluyorsa daha sonra şalterleri tek tek indirip bakacağım.

Diyelim ki sorun mutfakta çıktı ondan sonrasında prizleri mi kontrol edicem?

merhaba,
evet 3 zamanlı t1,t2,t3 değerleri gösteriyor.

Merhabalar,

Size bayadır üstesinden gelmeye çalıştığım bir sorundan bahsedeceğim.
Elektrik faturam sürekli 150-200 lira civarı geliyor, evde 8 senedir oturuyorum ve durumlar şu şekilde:
-Bina eski ,ama kablolar yenilenmiş dediler akıllı sayaç var.
-Evden sabah 8 civarı çıkıp akşam 18.00 da geliyorum,o arada evi kullanan olmuyor ve bütün prizleri çekiyorum.Sadece buzdolabı ve şofben açık(ikiside yeni 2 yıllık).
-Mutfakta bulaşık makinası çalışırken, eskiden musluğu açınca elektrik çarpıyordu. Uzun süre böyle idare ettim. 4 ay önce bulaşık makinasını muslugun altındaki prizden tamamen çektim ve süregelen 2 ay boyunca faturam 55-60 civarı geldi.

Fakat daha sonrasında anlamsız bir şekilde tekrar 170-180 liralara dayandı. Ektra olarak arada sıra klima yaktım maksimum 1 saat(o da yeni)

Kaçak akım rölesi var(iyi kötü bu işlerden anlıyorum. kendim bir kaç birşeyi ters bağladığımda hemen atıyor).

Sorum şu,sroun sadece bulaşık makinasının ordaki priz sanarken 2 ay boyunca normal fatura gelmişken tekrar böyle olması evin başka neresinde kaçak var diye düşündürdü.Bir kaç kere elektrikçi eve gelmişti bağlantı için ona söylediğimde bina eski olur demişti ama aynı katta akrabam oturuyor ona daha tutarlı fatura geliyor.

Bu sorunu nasıl çözebebilirim?İlk kontrol etmem gereken nedir?

Teşekkürler

Evinizde kaçak akım koruma rölesi var mı ? eğer yoksa kaliteli bir kaçak akım pens ampermetresiyle ölçüm alırsanız sorun hakkında bilgi sahibi olursunuz.Şu şekilde ölçüm almanız gerekli eğer aboneniz 1 fazlı ise eve sayaç çıkışından eve giden faz-ve nötr hattını pens içine alarak kaçak akım miktarını ölçün eğer aboneniz 3 fazlı ise 3 fazı ve nötürün pensin içine alarak ölçüm yapın ölçerken sakın topraklama kablosunu pensampermetrenin içine almayın.Kaçak akım miktarı küçük değerlerde ise 10-15 milimaper civarlarında ise kaçak ve sızıntı akımını yok sayabiliriz.Geriye sayacın doğru ölçüm yapıp yapmadığı kaldı sayaç çıkışına bir süzme sayaç bağlayıp kwh değerlerini kaydedin sonra 1 saat çalıştırdıktan sonra kıyaslama yapın.Yada Şebeke analizörü ile güç ölçümü yaparak ta kıyaslama yapılabilir.

merhaba,
evet 3 zamanlı t1,t2,t3 değerleri gösteriyor.
tek zamanlıya aldırın. 3 zamanlı ölçümde maliyetin en yüksek olduğu zaman dilimleri akşam 17:00-22:00 arasıdır.

Birim Fiyat (TL/kWh).........Gündüz.................Puant.........Gece
Tarife Grubu : Üç Zamanlı
06.00-17.00...........17.00-22.00.....22.00-06.00
Mesken ......................... 0,4463 ............... 0,6769......... 0,2797

tüm fişler çekin . tüm cihazlarınızı enerji ( elektrik ) den ayırın .
akılı sayacınız yanına gidin t1 / t2 / t3 / t değerlerini tam alın virğül sonrasında dahil ( en önemli noktası )
örnek :
sayaç.jpg

diyelim 1 - 2 saat sonra tekrar değerlere bakın fark varsa sorun demektir .

çiftçinin başına gelmiş bir olayı anlatayım
kapalı ( siğortadan kesik ) su motoruna gelen aşırı fatura .

çiftçinin elektrik tesisati sayaç panosunada siğorta ve su moturu panosunda siğorta.

çiftci su motoru panosundan siğortayıkapatmış .
sonuçta sayaç panosundan siğortayı kapatmadığından kabloda enerji var .
kablo patlağı ve ıslaklık ( mem ) vs gibi nedenle enerji toprağa akmış ve siğortayı da attıracak düzeyde olmadığından dolayı bu sorunu yaşamış .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Merhaba,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. En son dediğiniz şeyi en kısa zamanda yapıcam ,sonucu burdan bildiriyor oluurum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri