Ev prizinde iki faz olur mu?

egamze

Üye
Merhaba arkadaşlar yeni taşındığımız bir evde bulaşık makinesinin fişini takacağımız prizin her iki ucunda da elektrik var. Açıp baktım bir faz boş olarak duruyordu. Neyseki kontrol kalemiyle farkettim. Ama iki faz bir toprak geliyor prize. Sebebi nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Açtım üç kablo geliyordu. ikisi prize giriyor bir faz da açıkta bırakılmış. Muhtemelen prizin metal kısmına değiyordur diye düşündüm ama neden iki faz getirmişler. Bir de mutfak prizi

Buatı açıp bakmanız lazım. Toprak kablosunda ısık yanarsa ya topraklama yoktur ya buatta bağlantısı yoktur. Nötr hususunda buatta bağlantı yoksa ısık yanar.
Çift faz gönderdiklerini sanmam.

Buata bakmadım ama kontrol ederim. Yani nötr kopuk diye ışık yandı ve bulaşık makinesini çalıştırmadı.

Sıfırlama yapılmış (Nötr+toprak birleşimi şeklinde) olabilir, sizin faz olarak kontrol kaleminde gördüğünüz faz akımı değil, elektrikli cihazların topraklamalarından nötr+ toprakta biriken statik elektrik de olabilir. 2 faz gerçekten gelmiş olursa; 220 volt ac ile çalışan tüm cihaz ve makineleriniz yanarak ve bozularak hasar görür, çünkü fazlar arası 380-400 volt ac 'dir. Sıfırlama yapılıp yapılmadığını araştırtın, tüm buatları kontrol ettirin. Kablolardan biri daha önceden kopuksa, bu yan yana giden 220 vac elektrik kablolarında elektromanyetik indüksiyonla statik (ölü) elektrik paralel giden kablolar içinde kendiliğinden indüklenir, bu da kablo başında kontrol kalemiyle yapılan bir ölçümde faz şeklinde yanlış ölçüm algısına da yol açabilir, bir de bu yönü vardır, tesisattaki 220 vac 'lik bu kabloların. Kolay gelsin.

Sıfırlama yapılmış (Nötr+toprak birleşimi şeklinde) olabilir, sizin faz olarak kontrol kaleminde gördüğünüz faz akımı değil, elektrikli cihazların topraklamalarından nötr+ toprakta biriken statik elektrik de olabilir. 2 faz gerçekten gelmiş olursa; 220 volt ac ile çalışan tüm cihaz ve makineleriniz yanarak ve bozularak hasar görür, çünkü fazlar arası 380-400 volt ac 'dir. Sıfırlama yapılıp yapılmadığını araştırtın, tüm buatları kontrol ettirin. Kablolardan biri daha önceden kopuksa, bu yan yana giden 220 vac elektrik kablolarında elektromanyetik indüksiyonla statik (ölü) elektrik paralel giden kablolar içinde kendiliğinden indüklenir, bu da kablo başında kontrol kalemiyle yapılan bir ölçümde faz şeklinde yanlış ölçüm algısına da yol açabilir, bir de bu yönü vardır, tesisattaki 220 vac 'lik bu kabloların. Kolay gelsin.
Bilgilerinize hayran kaldım. Teşekkürler.. İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri