Priz borusundan 2 faz çekilir mi?

Thekarra70

Üye
Merhaba,
Topraklı prizin bağlı olduğu tesisat borusundan anahtar için ikinci bir faz çekilebilir mi?
Burada amaç şu:
Prizin hemen yanında banyo içinde spot lamba için tekli anahtar bulunuyor.
Bu anahtarı 2'li yapıp banyo fanını çalıştırmak istiyorum. Nötr tavan lambasından alacağım.
Tavan plastik lambiri kaplı olduğundan kablolar görünmeyecek.
Fazı da buattan topraklı prize göndererek almak istiyorum.
Çünkü spotun anahtarının tesisat borusu gizli, fayansın altında, kullanmak mümkün değil.
Bu durumda topraklı prizin tesisat borusunda 4 kablo olacak:
Prizin fazı, nötr, toprak hattı ve fana gidecek olan faz.
Fan çalıştığında boru içinde iki faz olması herhangi bir tehlikeye sebep olur mu?
Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bence hiç sorun olmaz yeri geldiği zaman elektrikçiler de 2 faz kablosunu bir borudan geçirebiliyorlar ama anlamadığım şu neden nötr hattını lambadan alıyorsunuz ki? Lambaya gelen nötr hattı muhtemelen 1.5'luk kablodur. Priz kabloları ise 2.5'luk olur.

sorun olmaz sigorta kutusunda ayni borudan daha fazla faz kablosu geçer

Bence hiç sorun olmaz yeri geldiği zaman elektrikçiler de 2 faz kablosunu bir borudan geçirebiliyorlar ama anlamadığım şu neden nötr hattını lambadan alıyorsunuz ki? Lambaya gelen nötr hattı muhtemelen 1.5'luk kablodur. Priz kabloları ise 2.5'luk olur.

Cevabınız için teşekkür ediyorum.
Tavan plastik lambiri kaplı olduğundan, banyonun tavan lambası bu lambiri üzerine monte edilmiş. Kablolar da (nötr ve banyo dışındaki anahtardan gelen faz) tavandaki borudan 40cm aşağıya iniyor. Buradan nötr almam daha kolay, kablolar klemensle bağlanmış.Fan yaklaşık 1m yan tarafta, lambirinin altında.
Banyo içinde de ayrıca dolap üzerindeki spot lamba için bir anahtar ve yanında topraklı priz var.
Fanın ihtiyacı olan fazı, buattan tavan lambası borusuna bir kablo gönderip banyo içindeki prizin borusundan geçirip yanındaki anahtara bağlayacağım, yani fanın kontrolü dışarıda değil de banyonun içinde olsun diye.
Elektrikçi banyo içine spot için anahtar ve hemen yanına priz yapmış, prizin buatla bağlantısı var, ama spot anahtarının borusunun hiçbir şekilde buatla bağlantısı yok, direkt olarak duvar içinden döşemiş.
Kabloların çıkış yerini de mobilyacı dolap yapıp kapatmış. Dolabın arkasından kablo gelmiş, dolap üzerindeki spota bağlanmış. Hatta uzun süreli yandığında spotun olduğu yerden duman çıkıyordu,
ben de kullanmıyorum spot lambayı. Dolap ısındığından mı oluyor, anlayamadım.
Halbuki, tüm priz ve anahtarlar da olması gerektiği gibi, spot anahtarını buattan çekse,
ben direkt buattan bu anahtar borusunu kullanacağım, yanındaki prizden faz için kablo almam gerekmeyecek.
Tekrar teşekkürler.
sorun olmaz sigorta kutusunda ayni borudan daha fazla faz kablosu geçer

Cevabınız için teşekkürler,
Aslında mantık olarak bir problem olmaz diye düşündüm ama bu konuda yetkili ve bilgili kişilere danışmak istedim.
İyi çalışmalar.

Kablo konusunda haklısınız, 2.5'luk bağlamam lazım,
kablo tavan lambası borusundan sığmazsa güzergahı değiştiririz artık, teşekkürler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri