Ev için 3 fazlı sigorta hesabı nasıl yapılır?

Konuyu baştan sona noktasına virgülüne okudum ve anladımki çok ezberci bir toplumuz herkes kafasına göre kendince doğru olduğunu düşündüğü yada ufak bir google araştırmasıyla bulduğu bilgileri burada paylaşmış içlerinde bir kaç değerli ustayı dışlıyorum tabiki.
Şimdi araştırma yapmak güzel ama bu araştırmaları yaparken akla mantığa uygun test edip doğruluğundan emin olduğumuz şeyleri paylaşırsak daha iyi olur birde yazarken cümlelerimizi tam anlamıyla bir daha okuyup öyle yayınlayalım.
Benim en titiz olduğum konu bu ani su ısıtıcıları ben bunlara canavar diyorum nedeni güçleri 7000w 7kw bir ev için korkunç bir şey ve en gıcık olduğum 3x2.5 kablo olurmu 16A sigorta bağlasam olurmu, toprak bağlamasam olurmu.OLMAAAZZZZ arkadaşım olmaz canın gidecek parandan dahamı kıymetli 32A sigorta takacan panoya kadar 3x4 kablo çekecen topraklamayı bağlayacan saat çıkışına kaçak akım röleni bağlayacan bunun haricinde bu canavarı asla çalıştırmayacaksın hayatının önemi için başka alternatif yok.
Bu arada o panoda trifaze otomatın ne işi var merak ettim bide kompanzasyon panosu bağlasalardı bari .Evlerde trifaze olmaz sadece bina girişlerinde olur.(evden kastım dairlerdir.villalar rezidanslar hariç tabi):)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konuyu baştan sona noktasına virgülüne okudum ve anladımki çok ezberci bir toplumuz herkes kafasına göre kendince doğru olduğunu düşündüğü yada ufak bir google araştırmasıyla bulduğu bilgileri burada paylaşmış içlerinde bir kaç değerli ustayı dışlıyorum tabiki.
Şimdi araştırma yapmak güzel ama bu araştırmaları yaparken akla mantığa uygun test edip doğruluğundan emin olduğumuz şeyleri paylaşırsak daha iyi olur birde yazarken cümlelerimizi tam anlamıyla bir daha okuyup öyle yayınlayalım.
Benim en titiz olduğum konu bu ani su ısıtıcıları ben bunlara canavar diyorum nedeni güçleri 7000w 7kw bir ev için korkunç bir şey ve en gıcık olduğum 3x2.5 kablo olurmu 16A sigorta bağlasam olurmu, toprak bağlamasam olurmu.OLMAAAZZZZ arkadaşım olmaz canın gidecek parandan dahamı kıymetli 32A sigorta takacan panoya kadar 3x4 kablo çekecen topraklamayı bağlayacan saat çıkışına kaçak akım röleni bağlayacan bunun haricinde bu canavarı asla çalıştırmayacaksın hayatının önemi için başka alternatif yok.
Bu arada o panoda trifaze otomatın ne işi var merak ettim bide kompanzasyon panosu bağlasalardı bari .Evlerde trifaze olmaz sadece bina girişlerinde olur.(evden kastım dairlerdir.villalar rezidanslar hariç tabi):)
elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre tek fazlı abonelerde sayaç üstü 25a den daha yüksek sigorta takamazsınız.bunun sorumlusu bu tip cihazlara tse verenlerdir. evlerde trifaze olmaz sözünüze katılmıyorum.asıl olan 3 faz olmasıdır ki bu cihazlar ancak o şekilde randımanlı çalışır. şu an yeni yapılan binaların çoğunluğu trifaze olarak yapılıyor.slm.

elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre tek fazlı abonelerde sayaç üstü 25a den daha yüksek sigorta takamazsınız.bunun sorumlusu bu tip cihazlara tse verenlerdir. evlerde trifaze olmaz sözünüze katılmıyorum.asıl olan 3 faz olmasıdır ki bu cihazlar ancak o şekilde randımanlı çalışır. şu an yeni yapılan binaların çoğunluğu trifaze olarak yapılıyor.slm.

25A zorunluluğun yazdığı madde numarasını söyleyebilirmisiniz.
3fazlı sistemde ne değişiyorda randıman artıyor acaba ütü daha çok mu ısıtıyor çamaşır makinası daha mı iyi yıkıyor burayı pek anlamadım.Birde 3 fazlı bir dairede nötr koparsa ne olur bunu açıklayabilirmisiniz.Dengelemek derseniz asla dengeleme yapamazsınız şöyleki r fazına soba bağlı diyelim s fazına klima bağlı t fazına ise ç.makinası bağlı ve hepsinin gücünün aynı olduğunu düşünelim dengeleme yapmak için üçünüde aynı anda mı çalıştırmamız gerekir biraz açarsanız iyi olur

tek faz elektrik projelerine bakarsanız 25a den büyük sigorta yoktur. zaten tedaşta izin vermez, 100 kiloluk bir yükü tek kişimi yoksa 3 kişimi kaldırmak daha kolaydır.

Son düzenleme:
tek faz elektrik projelerine bakarsanız 25a den büyük sigorta yoktur. zaten tedaşta izin vermez, 100 kiloluk bir yükü tek kişimi yoksa 3 kişimi kaldırmak daha kolaydır.

Bende bunu yönetmeliğin hangi maddesine göre söylüyorsunuz onu sordum ben bulamadım yada gözden kaçırdım bilmediğim için soruyorum sadece sizi denemek için değil

7000 w bir su iziticisina kac amper sigorta takacam 25 amper nasil kaldirsin

7000 w bir su iziticisina kac amper sigorta takacam 25 amper nasil kaldirsin
muhalesef kaldırmaz.en az 32a sigorta kaldırır. zaten bu sorun bizim değil bu tip yüksek wattlı cihazlara t.s.e damgası veren kurum suçludur. slm

p=1.73*U*I*cosfi

7000=1.73*220*I*0.8 ( cosfi yaklaşık değerdir)

I = 23 A

çekilen akım 23A sohben sigortası 40 A lik sigortan zaten atmaz. 25 A lik sigortan ise 25 A de hemen atmaz.sigorta çeşidine göre belirli bir katsayısı vardır. o anlamda atmaması çok garip değil.

yanlış düşünüyorsam lütfen uyarın bende doğrusunu öğreneyim.

bence bu yaklaşım yanlış. tek fazlı bi cihaza nasıl üç faz hesabı yapıyorsun ? tek fazlı cihazın faz üzerinden değil nötr üzerinden devreyi tamamlıyor.7000w bir ısıtıcı yaklaşık 32 A çeker.

abi 1 sorum olcak Avometre *100 kademesinde iken ölcü aletinin ibresi 55 gösteriyor ise ölçülen direncin gercek değeri kaç ohm dir nasıl cevapladınınızı söyleyebilirmisiniz?

abi 1 sorum olcak Avometre *100 kademesinde iken ölcü aletinin ibresi 55 gösteriyor ise ölçülen direncin gercek değeri kaç ohm dir nasıl cevapladınınızı söyleyebilirmisiniz? forumda 20 az msj ım oldu ıcın özel msj atamıyorum cevaplarsanız sevınırım

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri