Şofben ve Kaçak Akım Rölesi Bağlama

Merhabalar, Elektrikli şofben (ani su ısıtıcı) 7000W Baymak, içinden 40A C tipi sigorta çıktı. Bunu banyo linyesine bağlamayı düşünüyordum 32A bir sigorta daha alır onu da 40A'den sonra sadece şofbene bağlarım diye düşünmüştüm fakat gel gelelim evdeki kaçak akım rölesi Schneider 25A'miş. Şofben 31.8 yaklaşık 32A akım çekecek.

Yakın zamanda doğalgaz gelecek ve şofbene gerek kalmayacak, şofben toplasan bir elin parmağını geçmeyecek kadar kullanılacak yani bu yüzden evdeki kaçak akım rölesini değiştirmeye gerek görmedim çünkü fiyatı şofbenden daha pahalı.

Ben bu şofbeni bu kaçak akım rölesine bağlasam, yani 25A'lik röleye 32A çekecek bir alet bağlasam ne olur ? Büyük ihtimalle röle arızalanır.

Onun yerine kaçak akım rölesinin girişinden bir fazı ve nötrü paralel çekip şofbene götürsem araya da 40A sigortayı taksam sakıncası olur mu ? Evet şofbene kaçak akım rölesi bağlamamak tehlikeli ama, açıkçası kısa süre kullanılacak şofben için de mis gibi yeni kaliteli röleyi değiştirmek mantıksız geldi.

Dediğim olayı aşağıda şekille çizdim
Kırmızı ve Yeşille gösterilen şekilde bir hat çeksem, sıkıntı olur mu ?
şofben.png

Yaşamdan, hayattan daha pahalı, ederi daha fazla bir K.A.R görmedim.
En azından 40A C tipi sigortayı 32AB ile değiştirin.

1. Kademe ve atmazsa 2. Kademe ile yetinin. Suyu kısık kullanın, havalar zaten ısındı...

1. Kademe ve atmazsa 2. Kademe ile yetinin. Suyu kısık kullanın, havalar zaten ısındı...
Kaçak akım rölesi yüksek amperde atmaz zaten. İlk kademe 14A ikinci kademe 18A çekiyor. 3'e almadan da kullanılabilir evet.
Yaşamdan, hayattan daha pahalı, ederi daha fazla bir K.A.R görmedim.
En azından 40A C tipi sigortayı 32AB ile değiştirin.
Zaten C40'ı ne akla hizmet göndermişler o da ayrı konu. Kutusunda da broşüründe de üstüne basa basa belirtmişler 40 Amper sigorta ile değiştirin diye. 31.8 çekmesi lazım maksimum ama 32 demediklerine göre rezistansları dengesizdir büyük ihtimalle. 32'de sıkıntı çıkarıyordur. Hadi 40 A sigorta koydun bari B tipi olsun, C koymak nedir ?

Tesisatı çekene de şaşıyorum niye 25A KAR taktı ki ? Hiç mi düşünmemiş bunlar Klima takar, Şofben takar diye. Vardır bir bildiği.

1 - Tesisat düzenlenmesi .
2 - Foto yayınlandı .
hesap yapmak ( en düşük kademe ) watt / amper - su derecesi / debi ?
3 - İade etmek .
4 - Başka yol bulmak
5 - Taşınmak
6 - Diğer ?

https://www.baymak.com.tr/media/3085/montaj-kullanma-kılavuzu.pdf

baymak.png

Tesisatı çekene de şaşıyorum niye 25A KAR taktı ki ? Hiç mi düşünmemiş bunlar Klima takar, Şofben takar diye. Vardır bir bildiği.

PARA PARA PARA

para.jpg

Son düzenleme:
Aynen öyledir bence de. En mantıklı olarak çözüm olarak şöyle yapayım. Monofaze bir kaçak akım rölesi alıp şu çizdiğim şekilde şofben sigortasından önce takayım. Şofben söküleceği zaman da röleyi başka bir evde kullanayım tesisat monofaze ve kar yok o evde.
%C5%9Fofben-png.74411

.

Son düzenleme:
Önce sayaç sigorta amperajına bak şu mühürlü bölmede olan sigorta amperajına !!!
%90 25A 😁

1 musibet 1000 nasihatten evladır. Elektrik işleri tahmin edilen kadar basit değildir herşeyi düşünmek zorundasın. Elektrikte ihmal can ve mal kaybı demektir.

Önce sayaç sigorta amperajına bak şu mühürlü bölmede olan sigorta amperajına !!!
%90 25A 😁

1 musibet 1000 nasihatten evladır. Elektrik işleri tahmin edilen kadar basit değildir herşeyi düşünmek zorundasın. Elektrikte ihmal can ve mal kaybı demektir.
Bir önceki yorumu yaptıktan sonra o geldi aklıma, ulan dedim ya panodaki sigorta da düşükse.
Sonra şöyle bir tepki verdim kendime "Boşver arkadaş, bununla mı uğraşıp durcam, soğuk suyla yıkanırım, çaydanlıkta kaynatırım."
tahminimce o da 25 veya 32'dir. Bu kaçak akım rölesindeki 25A değeri her bir faz için mi yoksa toplam 25A'mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri