Ev için 3 fazlı sigorta hesabı nasıl yapılır?

memoxx

Üye
Merhabalar,

Ben bu işte oldukça acemiyim o nedenle saçma bir soru soruyorsam lütfen kusura bakmayın.

Eve kısa süre kullanmak için bir ani su ısıtıcı taktırdım. 7000W 32A çeken bir cihaz. Kutu içinden 40A kendi sigortasında çıktı. Evde sigorta kutusunda banyodaki tek prize giden bir hat var, sigortayı kutunun içine taktık. Şohben'ide bu prizin içindeki kablolara bağladık. Bu işleri elektrikçi yaptı.

Benim sormak isteğim. Şohben 40A sigortaya bağlı fakat üstünde ana sigorda tri faze 25A. Bu durum bir sorun yaratırmı? 3 fazlı olunca hesap değişiyormu?

Elektrikçi kısa süre kullanacaksan boşuna sigorta parası verme ama şohben'i 3. derecesinde kullanma yoksa ana sigorta atar dedi.. bende bu şekilde kullanmaya karar verdim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
klasik elektrikçi hatası kimse üstüne alınmasın elektrikçi şohbenin sigprtasını 40A takıpda sana 3.kademe kullanma dedi ise ben onun mesleğinden şüpheliğim ana sigortayı da değiştirmesi lazımdı 3 faz olunca hesap değişir ama evin toplam gücünü bilmek gerekir ana sigorta ona göre seçilir

Haklısın bencede ama bende mastraftan kaçmaya çalıştığım için işin üstüne gitmedim. Şohbeni çalıştırırken diğer cihazları kapalı tutacağım. Bir kaç haftaya doğal gaz gelinceye kadar kullanmayı planlıyorum.

Dün akşam denedim, şohbeni tam kapasite (7000W) kullanırkende 25A trifaze sigorta atmadı. Bu durum normalmidir?

sigortalar üzerindeki değeri geçen akımlarda, akımın yüksekliğine göre belirli zaman sonra atar.
akıma göre bu süre 3 dakika olabilir,10 dakikada olabilir.
ayrıca sigorta değeri kabloyu korumayacak değerde takılmış ise sigorta atmaz ama kablo yanar.

sayın uzmanındediklerine katılıyorum .
senin 25 A. ana sigortan atmamış olabilir bunun çeşitli nedenleri var mesela marka vermiyeyim
ben aynen 7000 wat şohbende 20A. sigortanın bile atmadığını gördüm sözde sigorta işte.
Kalitesinden emin olmadığımız ürünlerden sakınalım.
Sayıgılarımla

p=1.73*U*I*cosfi

7000=1.73*220*I*0.8 ( cosfi yaklaşık değerdir)

I = 23 A

çekilen akım 23A sohben sigortası 40 A lik sigortan zaten atmaz. 25 A lik sigortan ise 25 A de hemen atmaz.sigorta çeşidine göre belirli bir katsayısı vardır. o anlamda atmaması çok garip değil.

yanlış düşünüyorsam lütfen uyarın bende doğrusunu öğreneyim.

Sayın picprogrammer !
Maalesef yaptığınız hesap ve formül yanlış.
P=1.73*U*I*cosfi formülü 3 fazlı devreler için geçerlidir. O zamanda U değeri 380 olarak alınır. Buradaki ısıtıcı monofaze ve endüktif yük olduğu için 1.73 değeri ve cosfi alınmaz. Sadece P= U*I formülünden
I= P/U 7000/220 = 32 A. çıkar.

memoxx arkadaşımızın sorusuna gelince ;

Dairenin toplam gücünü bilmek gerekiyor. Toplam gücü 3 fazlı devrenin akım bulma formülünde olduğu gibi hesaplanır.

Yalnız burada bir çetrefilli durum var. Diyelimki dairenin toplam gücü 15 000 watt. 3 fazlı devre hesabına göre 28 A. çeker. Otomatik olarak 3*32 a. sigorta kullanılır. 7000 w. ıstıcı tek başına 32 a. çektiğine göre aynı fazda bulunan diğer alıcılarda devreye girdiğinde ne olacak. Çünkü ısıtıcı projede gösterilmemiştir. Gayri resmi olarak çalıştırılıyor.

arkadaşım ben senin yerinde olsaydım o elektrikçinin yaptığı işten süpelenirdim bende bir elektrik teknisyeni yim fakat işimi titizlikle yaparım bu bende artık istemediğim bir huy haline geldi hasuma gitmesin yaptıgım bir sistem 100 kerede olsa sökerim bençe yaptığın bir yanlış var bir kere sana 3. kademede çalıştırma demesi çok saçma neden (para veriyon kardeş işi o yapaçak) ikinçi bir konu ise ani su ısıtıçıları toprak hattı olmadan kesinlikle çalıitırılmamalıdır....

gelelim asıl konuya buük bir ihlimalle trifaze sigortanın tek fazını kullanıp diğerlerini boş bırakmıştır aslında bir zararı olmaz demek yanış olur çünkü genelde trifaze sigortanın atması geçikmeli olur he bide tek birini kullandıysaatması çok zor olur

ben yerinde olsam işini profesyonelçe yapan birine yaptrırım

elektrik bu sonra pişman olursun!!!

memoxx arkadaş şohbeni 7000w çalıştırdıgında fazla akım çekmenden dolayı muhtemelen biraz fazla gerilim düsümü olmakta.bu gerilim düşümünden dolayı şohben biraz daha düşük güçte çalışmaktadır.25 amper sigortanın yüzde hatalarınıda hesaba katarsak sigorta atmayabilir elektrikciniz topraklamayı iyi yaptıysa, bağlı bulunan kablo 2,5mm2 kesitli ise elektricinizin söylediği gibi düşük kademe çalıştırırsanız cihazınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz .

bence ana sigortanın değişmeside tamamen bir çözüm değildir çünkü ana sigortanın ve diğer sigortalar büyütüldsükçe fazlardan geçen dolayısıyla linyelerden geçen akım fazlalaşacak ve kablolar ısınıcaktır.benim evimde de tek fazlı şofben var ben ikide kullanıyorum çünkü bir fazın çekeceği watt 2700 - 2800 taş çatlasın 3000 watt bu cihazların 3 te çekeceği watt üzerine baktım 4000 watt hemen sigortayı attırıyor 3 te . hesaba kitaba girmek istemiyorum ama üç fazlı şofbeni ilk defa sende duydum ;D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri