endüktif sorun

toygar55

Üye
sistemde yaptıgım bir kaç değişiklikten sonra endüktif oranının artıgını görüyorum anlıcanız kapastifi düşürelim derken endüktif artı:) ben kısaca bilgi vereyim
sayaç o.g panosundan okuma yapıyor
rolem entes 12 cs
akım trafo oranlarım 600/5
kondasatör kademelerim 2,5-5-6,5-10-20-40-40-50-50(trifaze)-1-2-1,5
cos 1
-yaptıgım degişikler rolemi değiştirdim(tek fazdan okuma yapıyordu)
-akım trafosunu degiştirdim 1000/5 di
-sisteme monofaze kondasatör ekledim( gece için) küçük degerde trifaze kondasatör ilave ettim
-sabit kondasatörü 12.5 kvar kullanıyorum
arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum şimdiden tşk

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sabit kondansatörünüz varmı ,nereden bağlı,kaç kvar ,trafonuz kaç kva ,yük durumunuz
ne/ne kadar ?

Endüktif ve kapasitifin yüzde kaçlara çıktığınıda belirtirseniz iyi olur, trafo gücünüz nedir, belki 12.5 kvar sabit az geliyor olabilir.

OG panosundan okuma yapıyor demişsinizde, OG de 600 amper ceken bır trafo gücü nerelere varır ?? Önce o ıbareyi bir acıkluga kavustursak.

1000/5 A akım trafosu 5 kVAr altındaki değerleri biraz zor algılar diye düşünüyorum kondansatör güçlerini roleye manuel olarak tanıtmanızı öneririm

Sn toygar,

Cos 1.00 olarak belirtmişsiniz.Üç fazında cosinüsü 1.00 ise ; dinamik arkadaşımızında

işaret ettiği üzere, sabit kondansatörünüz yetersiz.

hımmm
sabit kondasatörü 4 kademe pako şalter yardımıyla kullanıyorum yani
1 kadem 10
2 kadem 12,5
3kademe 15
4 kademe 20 kvar
bu sabah sabit kondasastörü 15 kvar yaparak mudahale ettim
trafo gücü 800kva
gündüz faz başına 300a geçmiyoruz
gece faz başına 50 a cıvarı bazen dahada düşük

kurulu gücünüz belirtmemişseniz.muhtemelen kondansatör kademelerinde sorun var ,roleniz küçük kondansatörlerinizi devreye alıyor, gücünüze göre 40ve 50 kvar kademeleri büyük geldiği için role devreye alamıyor bu sebebten endüktif yazıyor diye düşünüyorum.

1000/5 A akım trafosu 5 kVAr altındaki değerleri biraz zor algılar diye düşünüyorum kondansatör güçlerini roleye manuel olarak tanıtmanızı öneririm

yanlız 600/5 kullanıyorum şu an ve bu kademeleri kullanıyor rolede sorun yok gibi sanırım deneyerek sabit kondasatör degerini bulacagım

600/5 akım trafosu ile; bahsettiğiniz 2,5-1-2-1,5 kVAr güçlerindeki kondansatörlerin devreye girip çıkması ile yapılan kompanzasyonu rölenin görmesi mümkün değil. entes in rölesi sekonder tarafta (x/5A) 50 mA den itibaren okuma yapar yani 5/100 (sekonderin 100 de birini görebilir) buda primer tarafta 600/100=6A yapar 6A in altındaki değişimler entes için yoktur. zaten akım trafolarının düşük yüklerde vereceği ölçüm doğruluğu da tartışılır. Dolayısı ile minimum kondansatör gücünüzü 3 faz için; 1,732x6x380=yaklaşık 4 kVAR ve 1 faz için; 220x6=1,3 kVAR olmalıdır. yinede akım trafosu üzerindeki yük düşük olduğundan %10 lara varan ölçüm hatası olabilir. OG den ölçüm yaptığını söylemişsiniz dolayısı ile sabit grubu devre dışı bırakın zaten trafonun reaktif gücünü de ölçüp ona göre kompanzasyon yapıyorsunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri