Enduktif ve kapasitif

Sezgin33

Üye
Arkadaşlar herkese selamun aleyküm.
400 kva lik bir tarfosu bulunan un fabrikasi aylık çalışma oranı düşük. Bu sebepten endüktif cezaya giriyor.sistemde sabit kondansator yok.akim trafo oranı 600 e 5
Tense rgt mt 18 svc role sistemde ekledik ve endusuk tek fazlı kondansatörlerimizi devreye alabilsin. Sayaç og den okuma yapıyor
Havai hat trafo direğine kadar 60 mt bi mesafe var. Sabit kondansator kaç kvar olduğunu ne şekilde tespit ederiz.
Birde roleden kapasitif veya endüktif ihtiyacımızın ne kadar olduğunu nasıl tespit
Ederiz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
400 kva lik bir tarfosu bulunan un fabrikasi aylık çalışma oranı düşük. Bu sebepten endüktif cezaya giriyor.sistemde sabit kondansator yok.akim trafo oranı 600 e 5
Tense rgt mt 18 svc role sistemde ekledik ve endusuk tek fazlı kondansatörlerimizi devreye alabilsin. Sayaç og den okuma yapıyor
Havai hat trafo direğine kadar 60 mt bi mesafe var. Sabit kondansator kaç kvar olduğunu ne şekilde tespit ederiz.
Birde roleden kapasitif veya endüktif ihtiyacımızın ne kadar olduğunu nasıl tespit
Ederiz.
Önce bir kompanzasyon takip çizelgesi bilgisayaranıza yükleyerek tüketim verilerinizin ne kadar endüktif ya da kapasitif olduğunun günlük takibine başlamalısınız . Hatta saatlik yaparsanız daha iyi olur .

Ederiz.

Bu sistemde yaklaşık olarak 0,5 kvar değerin altını röle göremez bunu manuel olarak girmelisiniz eğer ufak değerlerde kondansatör var ise sisteminizde. Sayaç değerlerinden ve saatlik ,günlük alacağınız ölçümlerde reaktif oranını tespit edebilirsiniz. Reaktifiniz çok aşırı yukarı aşağı değerlerde gidip gelmiyorsa sabit kondansatör koymanız mantıklı olur.

Bu sistemde yaklaşık olarak 0,5 kvar değerin altını röle göremez bunu manuel olarak girmelisiniz eğer ufak değerlerde kondansatör var ise sisteminizde. Sayaç değerlerinden ve saatlik ,günlük alacağınız ölçümlerde reaktif oranını tespit edebilirsiniz. Reaktifiniz çok aşırı yukarı aşağı değerlerde gidip gelmiyorsa sabit kondansatör koymanız mantıklı olur.
Emrullah üstadım ben mi yanlış hesaplıyorum. 600×0.5÷100= 3 Amper akım trafosunun akım hata payı. 1.73×400×3=2 kVar . Röle algılamasını hesaba dahil etmedim. ( Akım trafosunu cl:0.5 varsayarsak ) . Sen röle algilama akımını da bu hesaba dahil ediyorsun yanlış hatırlamıyorsam.

Son düzenleme:
Emrullah üstadım ben mi yanlış hesaplıyorum. 600×0.5÷100= 3 Amper akım trafosunun akım hata payı. 1.73×400×3=2 kVar . Röle algılamasını hesaba dahil etmedim. ( Akım trafosunu cl:0.5 varsayarsak )
Evet haklısın hesap hatası yapmışım aceleyle röle hatasını da eklersek 2 kvar in üzerinde olur eşik değeri

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri