endüktif sorun

600/5 akım trafosu ile; bahsettiğiniz 2,5-1-2-1,5 kVAr güçlerindeki kondansatörlerin devreye girip çıkması ile yapılan kompanzasyonu rölenin görmesi mümkün değil. entes in rölesi sekonder tarafta (x/5A) 50 mA den itibaren okuma yapar yani 5/100 (sekonderin 100 de birini görebilir) buda primer tarafta 600/100=6A yapar 6A in altındaki değişimler entes için yoktur. zaten akım trafolarının düşük yüklerde vereceği ölçüm doğruluğu da tartışılır. Dolayısı ile minimum kondansatör gücünüzü 3 faz için; 1,732x6x380=yaklaşık 4 kVAR ve 1 faz için; 220x6=1,3 kVAR olmalıdır. yinede akım trafosu üzerindeki yük düşük olduğundan %10 lara varan ölçüm hatası olabilir. OG den ölçüm yaptığını söylemişsiniz dolayısı ile sabit grubu devre dışı bırakın zaten trafonun reaktif gücünü de ölçüp ona göre kompanzasyon yapıyorsunuz.

rolenin monofaze kademeleri ile düşük kvardaki trifaze kademelerini kullandıgını görüyorum 1000/5 hiç kullanmazdı
sayaçın o.g panosundan okuma yaptıgını anlatmak istemiştim
kompasyasyon a.g panosunda ve sabit kondasatörden sonra okuma yapıyor

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
600/5 akım trafosu ile; bahsettiğiniz 2,5-1-2-1,5 kVAr güçlerindeki kondansatörlerin devreye girip çıkması ile yapılan kompanzasyonu rölenin görmesi mümkün değil. entes in rölesi sekonder tarafta (x/5A) 50 mA den itibaren okuma yapar yani 5/100 (sekonderin 100 de birini görebilir) buda primer tarafta 600/100=6A yapar 6A in altındaki değişimler entes için yoktur. zaten akım trafolarının düşük yüklerde vereceği ölçüm doğruluğu da tartışılır. Dolayısı ile minimum kondansatör gücünüzü 3 faz için; 1,732x6x380=yaklaşık 4 kVAR ve 1 faz için; 220x6=1,3 kVAR olmalıdır. yinede akım trafosu üzerindeki yük düşük olduğundan %10 lara varan ölçüm hatası olabilir. OG den ölçüm yaptığını söylemişsiniz dolayısı ile sabit grubu devre dışı bırakın zaten trafonun reaktif gücünü de ölçüp ona göre kompanzasyon yapıyorsunuz.

Sanırım yanlış anlamışsınız, sayaç OG de anlıyorum ben, OG de 600/5 akım trafosu büyük kaçar biraz..

sistemde yaptıgım bir kaç değişiklikten sonra endüktif oranının artıgını görüyorum anlıcanız kapastifi düşürelim derken endüktif artı:) ben kısaca bilgi vereyim
sayaç o.g panosundan okuma yapıyor
rolem entes 12 cs
akım trafo oranlarım 600/5
kondasatör kademelerim 2,5-5-6,5-10-20-40-40-50-50(trifaze)-1-2-1,5
cos 1
-yaptıgım degişikler rolemi değiştirdim(tek fazdan okuma yapıyordu)
-akım trafosunu degiştirdim 1000/5 di
-sisteme monofaze kondasatör ekledim( gece için) küçük degerde trifaze kondasatör ilave ettim
-sabit kondasatörü 12.5 kvar kullanıyorum
arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum şimdiden tşk

sanırım 400kva lık bir tarafon var sabir kondansatoru 10 kvar yap sıkıntın çözülür diye düşünüyorum birde monofaze kondasatorlerini her faza eşit dağıtmalısn yani R fazına 1 kvar'sa S fazınada T fazınada 1 kvar ekle

kompanzasyonun anayasaları
1) Monofaze kondansatörler üç faza eşit dağıtılmalıdır. Toplamda R fazına kaç kvar kondansatör düşüyorsa S fazınada T fazınada aynı miktarda düşmelidir.
2) Monofaze kondansatör 3 faza eşit dağıtılması gerektiğinden3 ve 3'ün katları sayısında olmalıdır.

Dengesiz yüklenmede hangi faza ne kadar kondansatör devreye alınacağına röle karar verir. S'de yük az S fazına monofaze kondansatör koymaya gerek yok hükmünü siz veremezsiniz. S fazına kondansatör gerektiğinde röle S fazına ait kondansatör göremeyeceğinden üçfazlı kondansatör devreye alır. R ve T'ye ait monofaze kondansatörleri devreden çıkartır ama sistem hala kapasitifte olabilir bu durumda monofaze kondansatör kullanmanın hiç bir esprisi kalmaz. Hedeflenen,ayarlanan cosfi değerine ulaşılamaz.

sanırım 400kva lık bir tarafon var sabir kondansatoru 10 kvar yap sıkıntın çözülür diye düşünüyorum birde monofaze kondasatorlerini her faza eşit dağıtmalısn yani R fazına 1 kvar'sa S fazınada T fazınada 1 kvar ekle

kompanzasyonun anayasaları
1) Monofaze kondansatörler üç faza eşit dağıtılmalıdır. Toplamda R fazına kaç kvar kondansatör düşüyorsa S fazınada T fazınada aynı miktarda düşmelidir.
2) Monofaze kondansatör 3 faza eşit dağıtılması gerektiğinden3 ve 3'ün katları sayısında olmalıdır.

Dengesiz yüklenmede hangi faza ne kadar kondansatör devreye alınacağına röle karar verir. S'de yük az S fazına monofaze kondansatör koymaya gerek yok hükmünü siz veremezsiniz. S fazına kondansatör gerektiğinde röle S fazına ait kondansatör göremeyeceğinden üçfazlı kondansatör devreye alır. R ve T'ye ait monofaze kondansatörleri devreden çıkartır ama sistem hala kapasitifte olabilir bu durumda monofaze kondansatör kullanmanın hiç bir esprisi kalmaz. Hedeflenen,ayarlanan cosfi değerine ulaşılamaz.

hocam öyle diyorsunda benim çalıştıgım fabrika gece duruyor sadece monafaze yük ve arasıra devreye giren trifaze yükler var fabrika durdugu zaman monofaze kademelrim çekili (ozaman 1-1-1 iken) bir fazın kapastif digerlerin kondasatöre ihtiyacı oldugu gözüküyor tabi role tifaze kondasatör devreye almayı deniyo o da kurtarmıyo vs vs vs bende bunu göz önüne alarak böyle bir müdahale ettim akşamları takip ediyorum normal gibi sizce yanlış mı bu

sayın toygar55 bakınız her trafonun sabit kondansatör ihtiyacı değişiktir siz en iyisi trafo yüksüz halde iken yarım saat ölçüm yapın saat ten 5.8.0 bölümünde yazan kısmını 2 ile çarpın sonrada çarpan ile çarpın size sabit kondansatör gücünüzü verecektir.saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri