Endüktif %28

uncu

Üye
herşeyden önce bu siteyi yapanlara çok teşekkür ediyorum.
sorunum şu
400kva lık şantiye elektriğim var ve buna bağlı kompanzasyonum röle entes rg3-12c
dizilim ise 15-15-15-15-15-15-15-15-10-10-5
daha önce röle bağlantım koptuğu için endüktfim %80 di ve düzeltmelerden sonra faturaya %45 ile ulaştım ve cezaya girdim
şu anda ise endüktifim %28 de devam etmekte. röleden ayarları bugün cosq .95 , cos2 .9 iken ikisini de 1 e çıkardım.
fakat hala kompanzasyon endüktifi %23,4 gösteriyor ve devamlı olarak err-r09 hata mesajı veriyor. bununla birlikte devamlı olarak 9. kondansatörün sigortası atıyor.
bu arada kapasitifim %8,4
bu trafo ile 2 kule vinç ve şantiye sahasının elektriğini veriyorum.

diğer trafo ise yine 400 kva ve 3 kule vinç besliyor. fakat onda end/kap değerim %11/%9. yardımcı olursanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sn uncu, kompanzasyon sisteminizde monofaz kondansatör kullanılmamış olması hata. Araç-amaç ilişkisi bu bağlamda değerlendirilmesi gerekiyor.hedef COS inüs İND yönünde  95 ise aldığınız sonuç normal zira  hedef cosinüsü 95 olarak ayarlamış oluyorsunuz.Devreye kapasitör aldırmak istiyorsanız,CAP yönünde 1.00 dan geriye doğru çekmeniz gerekecek fakat bu seferde kapasitif ceza sınırını zorlamış olursunuz.COS2 rölenin jeneratör modunda çalıştırılması için kullanılmaktadır.normal Şebeke kullanımında sisteme bir dahli yoktur.siz İND ve CAP ' ı  1.00 yaparak sistemi kontrol  edin ama esas çözüm ,monofaz kondansatörün sisteminize eklemlenmesinde.Artı olarak sayaç OG tarafından okuyorsa  sabit kondansatör (trafo kayıbı için) düşünülmesi gerekiyor. 9. kademedeki sigortanın atış nedeni , hemen atıyorsa kondansatör arızalı demektir şayet belli süre sonra atıyorsa sigortanın amperinde sorunu aramalısınız . selametle

err-09 hata mesajı, röleye girilen indüktif /aktif oranının tutturulamadığıdır. Yani sadece uyarı.
Siz:
1.) Kondansatörlerinizi ve kontaktörlerinizi kontrol edin. Kapasitelerinde dengesiz yıpranan olmalı.
2.) Kademe çıkarma süretini (t-off) en az olan 1 saniyeye ayarlayın.
3.) Ölçümlerinizi sayaç değerlerini baz alarak yapın.

kompanze'nin de dediği gibi, cosfi-2 ayarı, jeneratörlü çalışma modu içindir. Siz kompanzasyonu kapasitif ağırlıklı yapıp indüktifin artmamasını istiyorsanız eğer, cosfi CAP değerini 1.00'dan aşağıya doğru azar azar indirerek endeks takibi yapın. İndüktifi azaltalım derken, kapasitifin dozunu kaçırmayalım sonra...

saolun. şu anda endüktif %12 seviyelerine indi. ama başıma geleceği önceden belli olan şey oldu ve kapasitifim %12 ye ulaştı. fakat hala sistem err-09 veriyor. bunu çözemedim. kapasitifi düşürmek için ise geri cosq yu ,99 a indireceğim

monofaze kondansatör kullanma gerekliliğinin farkındayım. lakin şu anda bunu yapabilme durumum yok. onun yerine yine işin kolayına kaçıp, kapasitif yükselince kompanzasyonu devre dışına alma sistemini uygulayacağım.

kafayı yiyeceğim bu defa da end %23 kap %21
9. sigorta gece gene atmış. ama röle onu devrede gösteriyor

uncu arkadaşım.Kule vinçler için,lokal kompanzasyon uygular iseniz,sorunlarınız azalabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri