Sayaç aynı anda hem kapasitif hem de endüktif yazar mı?

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba;
Benim kompanzasyonla ilgili bir sorum var. Bir sayaç aynı anda hem kapasitif, hem de endüktif yazabilir mi?
Mesela 3 fazdan referans alan bir röle var ve fazlarda gereksinim duyulan kapasitörler şöyle;
1. fazda 10 kVAR lık kondansatöre ihtiyaç var,
2. fazda 5 kVAR lık kondansatöre ihtiyaç var,
3. fazda 15 kVAR lık kondansatöre ihtiyaç var,
Monofaze kondansatrö grubumuz da yok.

Şimdi röle de 30kVAR lık bir grubu devreye aldı diyelim,
1. faz tam kompanze,
2. faz 5kVAR kapasitif,
3. faz 5kVAR endüktif oldu.

Bu durumda sayaç hem kapasitif, hem endüktif mi yazar? Yoksa hiçbirşey yazmaz mı?

Teşekkür ederim...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
miss gibi yazar örnek r=5kvar ind.s=5kvar ind.t=5kvar kap. r+s=10 ind.hanesine t=5kvar kap.hanesine sana bol bol monofaze kondanstörlü bir kompanze tavsiye ediyorum yada hiç istemem panom bozulmasın isttiyorsan ALRON 5 kvar RED al tak rahatına bak..

Sayaçlar 3 adet sepetten oluşur.O an ne varsa sepete onu koyar.Yalnız 30 kWar trifaze olduğu için her faz başına 30 kWAR düşer.Örnek tam olmamış.

Avrupada ve hatta dünyada birçok yerde böyle olmadığını duydum, bir bizim elektrik kurumları akıllı..Bu nedenle her fazı ayrı düzelten EKM serisi cihalzarı geliştirdik zaten:)

Avrupada ve hatta dünyada birçok yerde böyle olmadığını duydum, bir bizim elektrik kurumları akıllı..Bu nedenle her fazı ayrı düzelten EKM serisi cihalzarı geliştirdik zaten:)

duyuma dayalı bilgi yerine, bu konuda diğer ülkelerin kuralları nasıl onu öğrenmek gerekir. Aşağıdaki sorularım yurt dışındaki uygulamalarla ilgili bilgisi olanlar için.

1-Diğer ülkelerde cihazlara lokal kompanzasyon(cosfisi 1'e yakın olacak şekilde kondansatör takma) zorunluğu varmıdır?
2-Diğer ülkelerde reaktif oranlar Türkiyede olduğu gibi midir?
3-Sayaçlar genel olarak mekanik mi elektronik mi?
4-Sayaçlar bizdekilerden farklı olarak mı kayıt yapıyor?

her faz birbirinden bağımsız yük taşıdığından(yani bir noktada birleşme olmadığından) sayacın, fazların yüklerinini ayrı ayrı kaydetmesinin yanlış olduğunu düşünmek ve böyle olması gerektiği kuralını koyanlara akıllı demek, hangi bilimsel ve teknik gerekçeye dayalı?

saygılar...

Bizde Tedaş mümkün olduğu kadar kaybını azaltıp zararını müşteriye ödetmeye çalıştığı için oranları çok dar tutup müşteriyi zora sokuyor ama kullandığınız röle trifaze kondansatör guruplarınız trifaze ise ve kondansatörler 5+10+10+10... veya 10+20+20... gibi ise korkmanıza sebep yoktur. Selamlar.

Bizde Tedaş mümkün olduğu kadar kaybını azaltıp zararını müşteriye ödetmeye çalıştığı için oranları çok dar tutup müşteriyi zora sokuyor ama kullandığınız röle trifaze kondansatör guruplarınız trifaze ise ve kondansatörler 5+10+10+10... veya 10+20+20... gibi ise korkmanıza sebep yoktur. Selamlar.

Bu durum Tedaş'tan ziyade EPDK 'dan kaynaklanıyor.Yanılmıyorsam Sn.Fahri Yetiş bu konuda bir dosya eklemişti.(tedaşın konuya ilişkin eleştrileri bu dosyada mevcut)Eleştriği doğru kuruma yöneltmek gerek

Dağatım trafolarının ve hatlarının ayrı ayrı reaktif yüklemeye maruz kaldığı düşünülürse, altyapı yetersizliğinin olduğu ülkemizde her fazın ayrı kayıtaltına alınarak sınırlar içinde tutulması elbette mantıklı görünüyor. Diğer ülkelerin mevzuatları farklılık gösteriyor elbette, mesela Mısırda PF 0.95 isteniyor. İranda cezai durum sözkonusu bile değil, benim bildiklerim. İnternette baktım böyle bir bilgi varmıdır diye, detay yok ama, Wikipedia şöyle diyor "Utilities typically charge additional costs to customers who have a power factor below some limit, which is typically 0.9 to 0.95. Engineers are often interested in the power factor of a load as one of the factors that affect the efficiency of power transmission." Sanırım bir tek bizde bu kadar yüksek sınırlamalar var..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri