encoder den aldığımız bilgiyi dinleyen motor hangisidir.

Merhabalar;

Benim kafam biraz karışık, motorlar konusunda yardım ederseniz sevinirim.
Encoderden gelen bilgiye göre dur denildiğinde kendi ataletini ve yaptığı işin ataletini yenip milimetrik olarak durabilecek motor cinsi nedir? servo dışında, nasıl bi motor kullanabilirim.
Yardımlarınızı bekliyorum teşekürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ümit bey neden servo dışında? Bu işte en iyi bildiğim servolardır. Servo dışında zank diye duracak motor yok. Varsada ben bilmiyorum bilen arkadaş varsa yazsın bilgi arşivimize ekleyelim.

düşük hızlarda ac motor-sürücü-analog cetvel kombinasyonu ile pozisyon kontrolü yapılan makineler gördüm. sanırım mekanik tahvil oranını yüksek tutarak kısa stroklu ve yavaş harekete müsade edebilecek yerlerde bu kullanılabiliyor. 0,1 mm gibi bir hassasiyet garantisi veriliyordu bahsettiğim sistem için.
önemli iki parametre hassasiyet oranı ve hız.

Encoderden gelen bilgiye göre dur denildiğinde kendi ataletini ve yaptığı işin ataletini yenip milimetrik olarak durabilecek motor cinsi nedir? servo dışında, nasıl bi motor kullanabilirim.

Step ve servo motorlar dahil bu dediğinizi başaramaz. Böyle bir motor henüz icad edilmedi.

Hareket sisteminizin yapısı nedir? Biraz açarmısınız. Örneğin basit bir arabayı ileri geri kontrol ederken iki sınırdaki sensörle bu işi yaparsanız atalet canınızı sıkar. Ama sınır noktasından önce koyacağınız birer adet sensörle yüksek hızdan düşük hıza geçerek sisteminizi çok hızlı durdurabilirsiniz. Ataletinizde sizi rahatsız etmez.

En iyi şekilde bu işi yapabilecek olan servo motorlardır.Encoderden aldığı bilgiye göre dönen motor servo motordur.Endüstride robot kolunda özellikle kullanılır diye biliyorum

Hareket sisteminizin yapısı nedir? Biraz açarmısınız. Örneğin basit bir arabayı ileri geri kontrol ederken iki sınırdaki sensörle bu işi yaparsanız atalet canınızı sıkar. Ama sınır noktasından önce koyacağınız birer adet sensörle yüksek hızdan düşük hıza geçerek sisteminizi çok hızlı durdurabilirsiniz. Ataletinizde sizi rahatsız etmez.

Bu çözüm önerisine katılıyorum.İlave olarak ; eğer PLC kullanıyorsanız yavaş devir sensörlerine gerek kalmadan enkoder'den gelen bilgi ile pozisyonlama yaparsınız. Bu arada çalışma ekseni üzerine herhangi bir noktaya hata düzeltme sensörü koyarsınız. Bunada H noktası diyelim. Şimdi rakamlarla örnekleyelim;
A-B arası 1000mm olsun (A başlangıç noktası kabul edelim yani 0 mm)
(B son nokta yani 1000mm)
A-H aası 500 mm olsun
Motor eksende harekete geçtiğinde H noktasından geçerken pozisyonu 555 mm olarak setleyecek. Bunu her iki yönde harekette bu noktadan geçişte yapacak.
990mm ve 10mm de set edilecek bir çıkış olacak ve bu çıkışla motor yavaş devire geçecek(bu değerler mekanik sistemin özelliğine göre değişebilir yani yüksek ataletli bir sistem ise 10 mm ön yavaşlatma yetmez de 30mm yapmanız gerekebilir. Buna kullanıcı karar verecek.
motorunuz frenli ise pozisyon hatasının 1mm'den küçük olacağı muhakkak.
Kağıt kesme giyotinleri (POLAR, WOHLENBERG gibi) bu prensiple(Çift devirli frenli motor+enkoder+mikroişlem kontrol) çalışıyorlar ve kullandığımız kağıt paralar bu gibi makinelerde kesiliyor.
Kolay gelsin

Merhabalar;

Benim kafam biraz karışık, motorlar konusunda yardım ederseniz sevinirim.
Yardımlarınızı bekliyorum teşekürler.
Benim gibi herkes servo ve step motorda birlik olmuş.Eklemek istediğim ve çalışmasına hayran olduğum lineer motorlar var.Hem hızlı,sağlam,Bakım gerektirmeyen ve hedef odaklı

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri