Toz toplama için siklon filtreye bağlanabilecek fan ve motor seçimi.

lydra

Paylaşımcı üye
Başlıktanda anlayacağımız üzere, Toz Toplama siklon filtreye bağlanabilecek, hem sessiz, hemde çok uzun süre çalışabilecek bir fan yapmayı düşünüyorum. konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum ama, internet üzerinden okadar çok araştırma yaptım ki, artık ne motoru ne için işe yarıyor kafam allak bullak oldu.

öncelikle, fırçasız motorlara baktım. genellikle RC araçlar için yapılanlar var. fiyatları pahalı. ve hızları KV cinsinden. tam olarak anlayamadım kaç KV kaç RPM ediyor diye çevirmem gerekecek,

akabinde, cin işi spinle motorlara bakıyorum. özellikle su soğutmalı olanlara çünkü, ses yalıtım kabini yapıp, motoru ve fanı bunun içinde çalıştıracağım. sonra su ile soğutmayı düşünüyorum. water cooling spindle olarak baktım. uzun süre dayanıklı ve sabit güç uygularlar mı bilemiyorum. fanı devamlı çevirmesi gerekiyor.

Arel marka 1.5 kw spindlem var. 0.75 kw'lık spindle motor alıp, aluminyumdan gömlek yapıp su soğutmaya çevirebilirim.

sonra Fırçasız servo motorlar var. bu motorlarla yüksek devirlere çıkabilir miyiz?

kafam iyice allak bullak oldu.

servo mu alayım,
spindle mi alayım,
yüksek hızlı su soğutmalı RC motor mu alayım,
yada ankestron motor mu alayım?

ben hangi motoru seçeyim ki, hem sessiz, hem yüksek hızlı, hem de güçlü ve uzun saatler çalışabilmeli..

boyut olarak çok sıkıntım yok.

Bu konuda bilgi ve Türkiye'de satılan biryer linki verirseniz, çok mutlu olurum.

ayrıca şuna rastladım. bu işime yarar mı? uzun süre bni götürür mü? kontrol ederseniz sevinirim.

upload_2016-6-6_9-48-30.png

http://tr.aliexpress.com/item/24V-B...-150W-8kPa-High-Pressure-Fan/32623955471.html

normal üniversal motorla karşılaştırmaları şu şekilde;

karşılaştırma.jpg

Thein Baffle filtre tasarımım devam ediyor. salyangoz fanı, buna monte edeceğim. 25 TL'ye aldığım salyangoz fan malesef, 2000 rpm ve çok yetersiz.

upload_2016-6-6_14-42-51.png upload_2016-6-6_14-42-34.png

onu değiştireceğim, ve güçlü bir motor alacağım kendi fanımı kendim yapabilirim.
fakat hangi motoru kullanacağımı bilmiyorum. Gamak'dan monofaz bir motor alsam, işimi görür mü? toz toplamada önemli olan RPM ve Watt ne olmalı? bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ama hangi tür salyangoz? yani o salyangozu hareket ettirecek motor ne olmalı? :(

salgangoz fan olarak araştırın, sizin fazladan birşey yapmanıza gerek yok. başlı başına bir düzenektir.
Yanı pervanesi ne, motoru nasıl bağlasam, düşünmezsiniz.
Size en uygun emiş, güç vs. ne lazım satıcı hesaplar uygun olanı verir,
Spindle gibi 20bin devir/d döndüreyim daha hızlı emiş yapar vs. bu fikri unutun.
Servo 3000 devir/dk çok lüx olur.
RC motor oda neki? dronmu yapıyoruz abü??

Son düzenleme:
20000rpm ile uçuşa geçer ...
youtube'ta videolarını araştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri