Elimdeki aküyü eve nasıl bağlatıcam!! Acil yardım !!!

ama işte arkadaşın evine gelen elektrikçi senin dediğin gibi 1-0-2 konumlu paket şalter bağlarız dememişki. ayrı ayrı 2 adet otomat bağlarız demiş sen elektrik gidince akünün sigortasını kaldırırsın demiş o zaman bu arkadaşımızın akü sigortasını kaldırırken Şebeke sigortasınıda indirmesi gerekicek yanlışmıyım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
:) okadarına aklım ermez yorumumdada belırttım kullanışlı olmaz kullanan kişi iki gun sonra afedersınız tukururum senın gıbı elektrıkçinin yaptığı işe der söker atar bu meslek bukadar kolay değil aslında bir işi yaparken kullanıcıyı düşünmek lazım iki kabloyu bırbırıne bağlamakla bu iş olmaz adam orada enaz 1500 tl masraf etmış kimse keyfi parasını çar çur etmez okadar masraf edıyorsa adamın kullanacaği sistem kur ha paranıda al emeğinın parasını alamıyorsan yapma adamı zarara sokma bu meslek bunu gerektırır

ama işte arkadaşın evine gelen elektrikçi senin dediğin gibi 1-0-2 konumlu paket şalter bağlarız dememişki. ayrı ayrı 2 adet otomat bağlarız demiş sen elektrik gidince akünün sigortasını kaldırırsın demiş o zaman bu arkadaşımızın akü sigortasını kaldırırken şebeke sigortasınıda indirmesi gerekicek yanlışmıyım

Sevgili arkadaşım,işi buraya kadar getirmiş bir kullanıcı veya bir elektrikçi,yaratıcı çözümleri de bulmaya çok açıktır,eğer düşünülürse çok sayıda çözüm de bulunur bu uyarı sistemiyle ilgili olarak. Ben birkaç örnek de vereyim.Ben kendi evime şebeke tarafından bağlı olan ve devamlı yanan neonlu bir uyarı lambası koydum,evin iç pano kısmına.Ama ups çalışırken gözün devamlı kapıdaki bu lambada olması gibi bir dezavantajı da vardır,ben böyle anlıyorum elektriklerin geldiğini.Kapıyı açıp asansör,koridor ışıklarına veya sokak lambalarına da hiç bakmıyorum,elektriğin şebekedeki kontrolü için.Başka ne yapılabilir,sesli uyarı istiyorsak bir zil sistemi de yine olabilir.Şebeke tarafından alınan elektrikle devamlı çalışacak 220/12 volt dönüşümlü bir zil trafosundan sonra harici bir zil bağlanır. Zile de seri bağlı olan açma-kapama (Devreye alma/devreden çıkarma) anahtarı bağlanır.Ups'yi çalıştırdık,zilin anahtarına bastık (Yani saat gibi onu kurduk,elektriğin gelmesine karşı),ups çalışırken de zil birden çalmaya başladı,yani şebeke kısmına 220 volt ac.'nin geldiğini buradan sesli ikazla da anlarız.Normal zamanlarda zilin düğmesi off yani kapalı olmuş olur trafonun sekonder giriş tarafından,boşu boşuna trafo boşta da çalışmaz,yani boştayken güç harcaması önlenmiş olunur.Veya kapının önünde zil yok mu var değil mi,ondan paralel ince zil teliyle ikili zil teli hattını evin kumanda panosuna kadar getirdik,ucuna da bir anahtarı da bağladık diyelim.Anahtar tam kapalıyken zil kapının dışında sadece butona basınca çalar değil mi,ups'yi biz çalıştırdık,eve elektriğimizi verdik diyelim,zil şebekede akım olamadığı için allta 220/12 volt ac zil trafosundan da bu durumda bir akım alamaz ve çalamaz,bu kabloyla içeri uzattığımız anahtarı kapatınca,aslında bu buton devresini paralelden biz kısa devre yapıyoruz,elektrik yokken.Elektrik geldi,zil trafosundan 12 volt ac. yukarı geldi ve zil çaldı,tamam elektrik şimdi gelmiş diyerek şalterlerin konumunu (Artık pakoysa pako veya otomatik şalterse onların veya kontaktörse onların konumunu manuel,elle de değiştirmeye kalıyor sadece bu iş) değiştirdiğinizde de bu olay bitmiş olur.Gözlerde bu kadar büyütülecek büyük bir sorun gibi de bakılamaz bu şalterle değiştirme veya sesli,ışıklı uyarıyla elektriğin şebekeye gelme olayına.Kolay gelsin.

Sayın Binbaşı hocam sizi kızdırdımsa affola kafama takıldığı için sordum sadece vaktinizi ayırıp açıklama yaptığınız içinde ayrıca teşekkür ediyor,iyi günler diliyorum...
Sevgili arkadaşım,işi buraya kadar getirmiş bir kullanıcı veya bir elektrikçi,yaratıcı çözümleri de bulmaya çok açıktır,eğer düşünülürse çok sayıda çözüm de bulunur bu uyarı sistemiyle ilgili olarak. Ben birkaç örnek de vereyim.Ben kendi evime şebeke tarafından bağlı olan ve devamlı yanan neonlu bir uyarı lambası koydum,evin iç pano kısmına.Ama ups çalışırken gözün devamlı kapıdaki bu lambada olması gibi bir dezavantajı da vardır,ben böyle anlıyorum elektriklerin geldiğini.Kapıyı açıp asansör,koridor ışıklarına veya sokak lambalarına da hiç bakmıyorum,elektriğin şebekedeki kontrolü için.Başka ne yapılabilir,sesli uyarı istiyorsak bir zil sistemi de yine olabilir.Şebeke tarafından alınan elektrikle devamlı çalışacak 220/12 volt dönüşümlü bir zil trafosundan sonra harici bir zil bağlanır. Zile de seri bağlı olan açma-kapama (Devreye alma/devreden çıkarma) anahtarı bağlanır.Ups'yi çalıştırdık,zilin anahtarına bastık (Yani saat gibi onu kurduk,elektriğin gelmesine karşı),ups çalışırken de zil birden çalmaya başladı,yani şebeke kısmına 220 volt ac.'nin geldiğini buradan sesli ikazla da anlarız.Normal zamanlarda zilin düğmesi off yani kapalı olmuş olur trafonun sekonder giriş tarafından,boşu boşuna trafo boşta da çalışmaz,yani boştayken güç harcaması önlenmiş olunur.Veya kapının önünde zil yok mu var değil mi,ondan paralel ince zil teliyle ikili zil teli hattını evin kumanda panosuna kadar getirdik,ucuna da bir anahtarı da bağladık diyelim.Anahtar tam kapalıyken zil kapının dışında sadece butona basınca çalar değil mi,ups'yi biz çalıştırdık,eve elektriğimizi verdik diyelim,zil şebekede akım olamadığı için allta 220/12 volt ac zil trafosundan da bu durumda bir akım alamaz ve çalamaz,bu kabloyla içeri uzattığımız anahtarı kapatınca,aslında bu buton devresini paralelden biz kısa devre yapıyoruz,elektrik yokken.Elektrik geldi,zil trafosundan 12 volt ac. yukarı geldi ve zil çaldı,tamam elektrik şimdi gelmiş diyerek şalterlerin konumunu (Artık pakoysa pako veya otomatik şalterse onların veya kontaktörse onların konumunu manuel,elle de değiştirmeye kalıyor sadece bu iş) değiştirdiğinizde de bu olay bitmiş olur.Gözlerde bu kadar büyütülecek büyük bir sorun gibi de bakılamaz bu şalterle değiştirme veya sesli,ışıklı uyarıyla elektriğin şebekeye gelme olayına.Kolay gelsin.

Sayın Binbaşı hocam sizi kızdırdımsa affola kafama takıldığı için sordum sadece vaktinizi ayırıp açıklama yaptığınız içinde ayrıca teşekkür ediyor,iyi günler diliyorum...

Hayır,estafurullah,kızmış olsam hiç cevap da yazmazdım (Çünkü genelde böyle davranıyorum ben çok kızdığımda:)).Bu konuda aklıma gelen çözümlari size en basitinden vermeye çalışmıştım burada,bizler sizlerin uygulamakta zorluğunuzun olduğu bu türden,genelde çok da yaygın olamayan konularda kızamayız,kızmaya da bir hakkımızın olamayacağı çok açıktır.Çünkü amatör olarak yapılan bu tür işlerde,belirli bir yere kadar yol gösterici misyonumuz bulunuyor.Ama gerçek okuldaki bir hocanız gibi kızmak,sitem etmek veya fırça atmak gibi bir misyonumuz bu forum için hiç geçerli olmaz,hatta olamaz da.Kusura bakmayın, o andaki ruh halimden dolayidir ki,bu anlatım tarzım size ayrıca onu ifade etmiş de olabilir.

Ama bizler sizleri aslında çok da severek,(Bazen belirli bir konuya çok dikkat çekmek amacıyla öğretmenler dersin başında bunu hep yaparlar çok iyi biliyorsunuz) bu dikkat çekme işemini yalnızca yapmış da olamazmıyız? Bir de bu açıdan ve forumdaki diğer üyelerin bu tür cevaplarında bu değişik açıdan da konuyu bence bir değerlendirin,hemen kesin hüküm de vermeyin isterseniz.Sorularınızla,sizler bizim tatlı göz bebeklerimiz,çok değerli varlıklarımızsınız.:):):) Bakın,yoksa gece gündüz ve burada ideal olarak bu türden işleri,sorunları ortak olarak,hep birlikte de,el birliğiyle de paylaşmaya çalışmanın ve yine en iyi çözüm yollarını da bulmaya çalışmanın başka türlü bir açıklaması da olamaz inanın.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri