Elimdeki aküyü eve nasıl bağlatıcam!! Acil yardım !!!

Merhaba arkadaşlar elimde 260 amper agm bosch L6 006 marka akü mevcut....

bosch c7 akü şarz cihazımda mevcut...

elimde 700 vat inverter mevcut...

evimdeki tüm lambaları ve en az 2-3 pirizi bu aküme bağlamak istiyorum....

1- bu akü ile buzdolabımı 46 inç led tvmi ve ufak dekoderimi ve 15 vat 3-5 arası lambamı ve internet modemimi elektirik gittiği zaman çalıştırmak istiyorum...

2- bu aküm ve inverterim bunları aynı anda kaldırmaya yeterlimi. ??

3- evdeki ana sigortaya bağlamak için başka bir cihaza ihtiyaç varmı ???

4- bu konu hakkında zerre kadar bilgim yok bu akümü ve mazememi tatillerim için lmıştım kışın oturduğum mahlede elektirik çok gidiyo yeni geldim bu mahleye ve daha kış gelmeden elektirikler sık sık gidiyo...

5-burada elektirikçiler bunu yapacaklarını sanmam ama siz anlatırsanız yada videosunu yolarsanız yani yardımcı olursaız sevinirim....inanın bu elektirik gidip gelmeleri çok canımı sıkıyor saygılarımla ....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba 700 watt inverter sıkıntı yapabılır evın tum lambaları buzdolabı tv vs enaz 1000 watt yaparım ben olsam ikincisi eğer elektriğin kesıldığınınde röle bağlarsan Şebeke den aküye geçişte sıkıntı olursa baypas bağlaman lazım ondada şarj üniten harcanan elektrik gucu sevıyesınde olmalı

merhaba 700 watt inverter sıkıntı yapabılır evın tum lambaları buzdolabı tv vs enaz 1000 watt yaparım ben olsam ikincisi eğer elektriğin kesıldığınınde röle bağlarsan şebeke den aküye geçişte sıkıntı olursa baypas bağlaman lazım ondada şarj üniten harcanan elektrik gucu sevıyesınde olmalı

Paypas nedir !!!

röle bağlamak nedir !!!!

aküyü ayreten bitimine yakın şarz edecem....

tüm lambalar aynı anda açık olmuyacak 700 vat yetmezse 2000 vata çıkarırım ama paypastan röleden anlamam kızma çok acemiyim ve bukonu hakkında bilgi almak için kaydoldum ama anlaşılan kalıcıyım bu konuyu hadım etsemde öğrenecek çok konu var burada.... Yardımlarınızı esirgemeyin ....

:) merhaba niye kızayım bildığımı paylaşarak bir allah razı olsun demenız yeter burası bılgı tartışma ve paylaşim yerı yanlış bılıyorda olsam paylaşarak doğruları bulacağımız yer baypas demek senın akü devamli şarj olacak inverter uzerınden kullanacaksın haliyle elektrıkler kesılse sen hıssetmezsın kesıntıyı röle veya kontaktor koyarsan elektrikler kesıldığınde röle inverterı ve akü yu devreye alacak bir nevi anahtar bunun dezavantajı bazı cihazlarda kapanabılır mesela televızyon bilgisayar resetlenebılır masa tıpı olanlar

Böyle bir sistemi yapabilmek için az da olsa elektrik bilginizin olması gerekiyor. Bahse konu 12 v. 24 v. değil, direk 220 v.
Elektrik sigorta kutusunda yapılması gereken değişiklikler olacak, bunları yapabilecekmisiniz ?

Tekin abinin dediği gibi röle, kontaktaktör de olabilir ama bence en basit çözümü sigortaların girişine 2 fazlı 1-0-2 konumlu kutup değiştirici şalter koymaktır.

Bu bahsettiğim şalterin 2 şerli 2 girişi ve gene 2 şerli tek çıkışı vardır. Girişlerin bir tarafına sayaçtan gelen faz ve nötürü bağlıyoruz, diğer girişlere inverterden gelen faz ve nötürü (aslında inverterin her iki çıkışında da elektrik görülür, sizi yanıltmasın) bağlıyoruz. Şalteri şebeke pozisyonuna aldığımızda çıkışları kontrol edip, fazı sigortaların girişine, nötürü de nötr barasına veya bara yoksa hepsi birbirine bağlanmış şekildedir, oraya bağlıyoruz.

Şalter 1 pozisyonunda iken normal şebeke elektriğini kullanıyoruz. Elektrik kesildiğinde şalteri 2 pozisyonuna alıp, inverterin düğmesini de açtığımızda aküden kullanmış oluruz.

Sigorta kutusunun yanında bir priz varsa akü şarj cihazını bu prize takın. Çıkışlarını da akünün kutup başlarına bağlayın. Bu durumda akü sürekli şarj altında tutulur. Akü dolunca otomatik olarak şarjı keser.

700 w.lık inverter bu cihazlar için yeterli gelmez. Aynı sistemi şu an evimde ben kullanıyorum. 1500 w.lık inverter vardı, 2 lamba, tv. uydu alıcı, modem devredeyken üçüncü bir lambayı açınca soğutma fanı devreye giriyordu. Gerçi benim inverter biraz dandik bir şeydi. Daha sonra 2000 w.lık kaliteli bir inverter aldım, şimdi çok daha iyi oldu.

Akü şarj cihazı kaç amperlik ?

Merhaba arkadaşlar elimde 260 amper agm bosch L6 006 marka akü mevcut....

bosch c7 akü şarz cihazımda mevcut...

elimde 700 vat inverter mevcut...

evimdeki tüm lambaları ve en az 2-3 pirizi bu aküme bağlamak istiyorum....

1- bu akü ile buzdolabımı 46 inç led tvmi ve ufak dekoderimi ve 15 vat 3-5 arası lambamı ve internet modemimi elektirik gittiği zaman çalıştırmak istiyorum...

2- bu aküm ve inverterim bunları aynı anda kaldırmaya yeterlimi. ??

3- evdeki ana sigortaya bağlamak için başka bir cihaza ihtiyaç varmı ???

4- bu konu hakkında zerre kadar bilgim yok bu akümü ve mazememi tatillerim için lmıştım kışın oturduğum mahlede elektirik çok gidiyo yeni geldim bu mahleye ve daha kış gelmeden elektirikler sık sık gidiyo...

5-burada elektirikçiler bunu yapacaklarını sanmam ama siz anlatırsanız yada videosunu yolarsanız yani yardımcı olursaız sevinirim....inanın bu elektirik gidip gelmeleri çok canımı sıkıyor saygılarımla ....

Merhaba.Cevaplar;

1. Buzdolabı yaklaşık 150-200 watt,46” lcd led tv 140 watt,dekoder 15 watt,modem 15 watt,5 lamba (Tasarruf 20 watt * 5=100 watt, 24 watt.* 5= 120 watt.) yaklaşık olursa,toplam güç ihtiyacınız (Eğer lambalar flamanlı (Telli tipte yani klasik olanlarından ise) ise güç ihtiyacı bu toplamda daha fazla olur,bu hesabı çok geçer) yaklaşık 450 watt. olabilir.bunu da zorlanmadan inverter 700 watt (Net gücü ise) bunu size karşılayabilir.Ancak prizlere,topraklı prizlere artan bu fazla gücü de veremezsiniz,(Bir miktar emniyet payı verilip,inverterin zorlanmadan çalışması ve rahat soğuması içindir) evde prize bağlı başka ekstra alıcılar da varsa,bunlar ayrıca fişten çekilerek yalnızca yukarıda adı geçen bu cihazlar devrede kalıp da çalıştırılabilir.

2. Bunlara bir de dizüstü pc (max. 65 watt.) en son olarak da ilave edilebilir.Ancak masaüstü pc’ler günümüzde en az 400-500 watt (psu + monitör +ses hop.gücü de) birlikte ilave edilince 700 watt.lık inverterinize ayrıca bu toplamda bir ilavesi söz konusu değildir.

3. Ev iç tesisatına bu gücü vermeniz için tesisattaki şebeke akımın da tamamen kesilmiş olması gerekmektedir.İnverterin iki çıkış ucu da,bir ucu topraklanmadığı zaman her iki ucu da faz ucunu veren durumundadır,yani nötürü yoktur.Nötürü oluşturmak için tesisatı şalterlerle faz ve nötr hattından tamamen kestikten sonra,kendi inverterinizin çıkış uçlarını tesisatta,şalterler tam inince bağlantısı da boşta kalmış olan tesisatta yer alan bu nötr kablosunu bir toprak hattına bağlamanız ve böylece iki fazdan bir ucunu nötr yapmanız gerekir.2 faz ucu çıkışlı olarak da cihazlara doğrudan bu şekilde beslenme yapılması da hiç doğru değildir,hassas cihazlar açısından sakıncalı olabilir.

4. Elektrik bilginiz eğer bu işlemleri yapabilecek kadar da hiç bulunmuyorsa bu işleri bilgisi olan yakın arkadaşlarınızın,akrabalarınızın veya çok yakın dostlarınızın yapması da kanımca daha uygun olur.

5. Siz elektrikçilere,bu kullanım amacınızı çok açık bir şekilde anlatarak,inverter bağlantı şemasını da ayrıca göstererek,yani bu işin uzmanlarına da yine yaptırabilirsiniz.Aslına bakarsanız tüm elektrikçi dostlarımızın de dediği gibi,elektrikten hiç anlamayan birinin,bırakın bu işleri amatörce olsa da yapmayı,patlayan bir ampülü duyuna takıp yenisiyle değiştirmesi veya buşonlu sigortası atan bir sigortanın buşonunun içindeki eriyen telini,değişik yöntemlerle değiştirmeye çalışması,vb.(Çünkü sigara içi kağıdını,yani alüminyum folyoyu çok ince sigorta teli yerine saranlar da,yine başlarına çok ciddi işleri,sorumlulukları da ayrıca alıyorlar biliyorsunuz) bile başlı başına bir risk de oluşturabilir,yerine göre çok da tehlikeli olabilir.

NOT: Şarj cihazı akü kapasitesinin 1/10’u olan 260/10=26 amper değerinde seçilmelidir.Daha fazlası aküye zarar vereceğinden (Çok az olursa bu defa çok daha uzun sürelerde bu aküyü şarj edebilir) uygun değildir.Otomatik şarjı kesen tipleri tercih edilirse,akü hücre voltajı avometreyle (Akü kutuplarının şarjdayken voltaj ölçümü) veya Boume (Yoğunluk) ölçerlerle ölçülüp de,tam dolduktan sonra bu cihazı kapatmaya,fişini çekmeye hiç gerek kalmaz.İnverterin + ve – kablolarını doğru kutuplara bağlamayı,ters bağlamamaya da çalışın,ters bağlantıda inverterlerin tüketiciler için garanti kapsamı hiç kalmıyor.

İnverter-akü arasında,şemada kalın kablolarla gösterilen hattan 700 watt.lık ac. kısmını tam karşılamak için yüksek akımlar (12 voltluk aküde teorik olarak 60 ampere çok yakın,24 voltluk akü-24 voltluk inverterde ise yarısı kadar,yani 30 ampere çok yakın yüksek akımlar geçeceğinden),bu kabloların bu amperi kolayca taşıyacak kalınlıkta,çok telli,yani çok kalın kesitli seçilmiş olması,hem az ısınması,hem de kablolarda gereksiz olarak "joule etkisi"yle bir ısı yitimini (Faydalı gücün bir kısmının bu iletimde yok olmamasını) önlemek amaçlıdır.İnverterin içinde eğer inverter cihazı seçimine göre 60 veya 30 amperlik bir sigorta yoksa,akünün + kutbundan,yani bu kutup başı bağlantısından sonra mutlaka 700 watt.max. güçte çekilecek akımı (60 A'lık gibi) inverterin + ucuna yapılacak olan bağlantısından önce de bir sigortanın ev içindeki kullanımlarda yangın emniyeti,yani güvenli çalıştırma emniyeti açısından da yer alması gerekir.Akü-inverter arasındaki bu kalın kesitli özel kablolar mümkün olabildiğince de kablolarda voltaj düşümünü önlemek,bu şekilde de gereksiz güç kaybının olmaması için de çok kısa olarak seçilebilmelidir.

Elinizdeki C7 kodlu Bosch akü şarj cihazı,12/24 volt akülerde,14-230 amper değerleri arasındaki amper kapasitelerindeki aküler için kullanılmaktadır.Akünüz 260 amperlik de olsa,bu şarj cihazınız 30 amperlik bu farka rağmen şarj işlemini yine de başarıyla yapabilecektir.Ayrıca aşırı şarja karşı tam korumalıdır.Kolay gelsin.

Bosch C7 Akü Şarj Cihazı | AküSepeti.Com | Bosch Akü Online Satış Mağazası
AküSepeti.Com | Bosch Akü Online Satış Mağazası

Merhaba.Cevaplar;

1. Buzdolabı yaklaşık 150-200 watt,46” lcd led tv 140 watt,dekoder 15 watt,modem 15 watt,5 lamba (Tasarruf 20 watt * 5=100 watt, 24 watt.* 5= 120 watt.) yaklaşık olursa,toplam güç ihtiyacınız (Eğer lambalar flamanlı (Telli tipte yani klasik olanlarından ise) ise güç ihtiyacı bu toplamda daha fazla olur,bu hesabı çok geçer) yaklaşık 450 watt. olabilir.bunu da zorlanmadan inverter 700 watt (Net gücü ise) bunu size karşılayabilir.Ancak prizlere,topraklı prizlere artan bu fazla gücü de veremezsiniz,(Bir miktar emniyet payı verilip,inverterin zorlanmadan çalışması ve rahat soğuması içindir) evde prize bağlı başka ekstra alıcılar da varsa,bunlar ayrıca fişten çekilerek yalnızca yukarıda adı geçen bu cihazlar devrede kalıp da çalıştırılabilir.

2. Bunlara bir de dizüstü pc (max. 65 watt.) en son olarak da ilave edilebilir.Ancak masaüstü pc’ler günümüzde en az 400-500 watt (psu + monitör +ses hop.gücü de) birlikte ilave edilince 700 watt.lık inverterinize ayrıca bu toplamda bir ilavesi söz konusu değildir.

3. Ev iç tesisatına bu gücü vermeniz için tesisattaki şebeke akımın da tamamen kesilmiş olması gerekmektedir.İnverterin iki çıkış ucu da,bir ucu topraklanmadığı zaman her iki ucu da faz ucunu veren durumundadır,yani nötürü yoktur.Nötürü oluşturmak için tesisatı şalterlerle faz ve nötr hattından tamamen kestikten sonra,kendi inverterinizin çıkış uçlarını tesisatta,şalterler tam inince bağlantısı da boşta kalmış olan tesisatta yer alan bu nötr kablosunu bir toprak hattına bağlamanız ve böylece iki fazdan bir ucunu nötr yapmanız gerekir.2 faz ucu çıkışlı olarak da cihazlara doğrudan bu şekilde beslenme yapılması da hiç doğru değildir,hassas cihazlar açısından sakıncalı olabilir.

4. Elektrik bilginiz eğer bu işlemleri yapabilecek kadar da hiç bulunmuyorsa bu işleri bilgisi olan yakın arkadaşlarınızın,akrabalarınızın veya çok yakın dostlarınızın yapması da kanımca daha uygun olur.

5. Siz elektrikçilere,bu kullanım amacınızı çok açık bir şekilde anlatarak,inverter bağlantı şemasını da ayrıca göstererek,yani bu işin uzmanlarına da yine yaptırabilirsiniz.Aslına bakarsanız tüm elektrikçi dostlarımızın de dediği gibi,elektrikten hiç anlamayan birinin,bırakın bu işleri amatörce olsa da yapmayı,patlayan bir ampülü duyuna takıp yenisiyle değiştirmesi veya buşonlu sigortası atan bir sigortanın buşonunun içindeki eriyen telini,değişik yöntemlerle değiştirmeye çalışması,vb.(Çünkü sigara içi kağıdını,yani alüminyum folyoyu çok ince sigorta teli yerine saranlar da,yine başlarına çok ciddi işleri,sorumlulukları da ayrıca alıyorlar biliyorsunuz) bile başlı başına bir risk de oluşturabilir,yerine göre çok da tehlikeli olabilir.

NOT: Şarj cihazı akü kapasitesinin 1/10’u olan 260/10=26 amper değerinde seçilmelidir.Daha fazlası aküye zarar vereceğinden (Çok az olursa bu defa çok daha uzun sürelerde bu aküyü şarj edebilir) uygun değildir.Otomatik şarjı kesen tipleri tercih edilirse,akü hücre voltajı avometreyle (Akü kutuplarının şarjdayken voltaj ölçümü) veya Boume (Yoğunluk) ölçerlerle ölçülüp de,tam dolduktan sonra bu cihazı kapatmaya,fişini çekmeye hiç gerek kalmaz.İnverterin + ve – kablolarını doğru kutuplara bağlamayı,ters bağlamamaya da çalışın,ters bağlantıda inverterlerin tüketiciler için garanti kapsamı hiç kalmıyor.

İnverter-akü arasında,şemada kalın kablolarla gösterilen hattan 700 watt.lık ac. kısmını tam karşılamak için yüksek akımlar (12 voltluk aküde teorik olarak 60 ampere çok yakın,24 voltluk akü-24 voltluk inverterde ise yarısı kadar,yani 30 ampere çok yakın yüksek akımlar geçeceğinden),bu kabloların bu amperi kolayca taşıyacak kalınlıkta,çok telli,yani çok kalın kesitli seçilmiş olması,hem az ısınması,hem de kablolarda gereksiz olarak "joule etkisi"yle bir ısı yitimini (Faydalı gücün bir kısmının bu iletimde yok olmamasını) önlemek amaçlıdır.İnverterin içinde eğer inverter cihazı seçimine göre 60 veya 30 amperlik bir sigorta yoksa,akünün + kutbundan,yani bu kutup başı bağlantısından sonra mutlaka 700 watt.max. güçte çekilecek akımı (60 A'lık gibi) inverterin + ucuna yapılacak olan bağlantısından önce de bir sigortanın ev içindeki kullanımlarda yangın emniyeti,yani güvenli çalıştırma emniyeti açısından da yer alması gerekir.Akü-inverter arasındaki bu kalın kesitli özel kablolar mümkün olabildiğince de kablolarda voltaj düşümünü önlemek,bu şekilde de gereksiz güç kaybının olmaması için de çok kısa olarak seçilebilmelidir.

Elinizdeki C7 kodlu Bosch akü şarj cihazı,12/24 volt akülerde,14-230 amper değerleri arasındaki amper kapasitelerindeki aküler için kullanılmaktadır.Akünüz 260 amperlik de olsa,bu şarj cihazınız 30 amperlik bu farka rağmen şarj işlemini yine de başarıyla yapabilecektir.Ayrıca aşırı şarja karşı tam korumalıdır.Kolay gelsin.

Bosch C7 Akü Şarj Cihazı | AküSepeti.Com | Bosch Akü Online Satış Mağazası
AküSepeti.Com | Bosch Akü Online Satış Mağazası

Kardeş öncelikli olarak ellerine bilgine ve emeğine sağlık...elektirikçi çağırdım geldi baktı senin msj gösterdim dediği şu ayrı 2 tane sigorta düğmesi bağlıyacak manuel yani elle imdirilip kaldırılacakk yani elektirik gidince ben elle devreye bunu sokacam gelincede bu sigortaları kapatıcakmışım...yani diğer sigorta düğmelerinden bağımsız hareket edecek...

1-bunu yapması mantıklımı !!!!

2-birde elimde kombi var kışın kombi olmazsa olmazımdır... Beraberinde bunuda bağlasam olurmu ??? Ökombi kaç vat yakıyor bilmiyorum... Wairlant kombi yoğuşmalı .... İlgin için çok ama çok tşk...7

Kardeş öncelikli olarak ellerine bilgine ve emeğine sağlık...elektirikçi çağırdım geldi baktı senin msj gösterdim dediği şu ayrı 2 tane sigorta düğmesi bağlıyacak manuel yani elle imdirilip kaldırılacakk yani elektirik gidince ben elle devreye bunu sokacam gelincede bu sigortaları kapatıcakmışım...yani diğer sigorta düğmelerinden bağımsız hareket edecek...

1-bunu yapması mantıklımı !!!!

2-birde elimde kombi var kışın kombi olmazsa olmazımdır... Beraberinde bunuda bağlasam olurmu ??? Ökombi kaç vat yakıyor bilmiyorum... Wairlant kombi yoğuşmalı .... İlgin için çok ama çok tşk...7

1-Evet,faz ve nötürün birlikte çift şalterle (Devre kesici anahtarlarla,otomatlarla,vb.) kapatılması normali,en doğrusudur.Zaten ben de,arkadaşlar da bu şekilde tarif ettiler biliyorsunuz,olması gereken,en ideal şekli de budur.Yalnızca fazın bağlı olduğu otomatın veya şalterin kapatılıp,inverterin topraklı fişi evin prizine takılsa da nötr,şebekenin nötürüyle ortak olur,sakıncalıdır.Bağımsız olarak da kullanılması en ideali,en doğrusudur,yani yaptığınız bu iş doğrudur,bu konuda çok rahat olun.

2-Bazı kombiler için tam sinüs çıkışlı inverterler de gerekebilir,elinizdeki inverter eğer modifiye sinüs çıkışlı ise (Ac.'nin çıkış dalga şekli),elektronik devrelerde bazı aksalıkları da oluşturabilir.Bu nedenle ilk önce kombinizin modifiye sinüs çıkışlı mı,yoksa tam sinüs çıkışlı mı olduğunu öğrenip,bu elinizdeki inverterle sağlıklı çalışıp çalışmayacağını öncelikle araştırmanız gerekiyor.Kombinizin markasını,tipini,modelini tam olarak yazarak alıp,servisiyle görüşmeniz veya nette bu markayla ilgili müşteri destek hattlarından bu konuyla ilgili detaylı araştırma yapmanız şarttır.Elinizdeki inverter tam sinüs dalga çıkışlıysa zaten bir sorun yoktur.Modifiye sinüs çıkışlı olup kombi tam sinüs çıkışı isterse,işte sorun burada oluşur,aman direk bu konuları hiç araştırmadan da direk inverterden akım verme çalışmayın,çalışma sırasında birtakım aksaklıklar da olabilir.Bu konularda hassas davranılarak,bu amaç için,tam sinüs çıkışlı inverter isteyen kombiler için özel kombi inverterleri bile üretilip satılmaktadır.

Demirdöküm hermetik şofbenler 73 watt güç çekiyor,başka markalar biraz daha farklı güç çeken başka değerlerinde olabilir.Ancak kombiler hermetik şofbenlerden daha da fazla olan bir gücü,içlerindeki çalışan elemanların,pompaların,adeta minyatür kat kaloriferinin küçültülmüşü olduklarından dolayı da çekerler,yani 73 watt'dan daha büyük değerlerdedirler.(Doğalgazlı kombiler yaklaşık 100-300 watt arası) Ama sizin 700 watt.lık inverteriniz tek başına da,eğer tam sinüs dalga çıkışlıysa bu kombi gücünü çok rahat karşılayacaktır.Ancak ön araştırmalarınızı,tetkiklerinizi mutlaka yaptıktan sonra bu kombiyi inverterinize bağlayıp ancak öyle çalıştırabilirsiniz.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
arkadaşlar benim bu konu hakkında bi sorum olucak biz şimdi 2 şalter ile bu işi çözdük fakat şimdi şebeke elektriğimiz gidince biz elle gidicez bu invertörün şalterini kaldırıcaz cihazlarımızı çalıştırıcaz buraya kadar sorun yokta peki biz cihazlarımızı aküden beslerken şebeke elektriği geri gelince ne olacak bu fazlarda bir çakışma filan sözkonusu olabilirmi ki ? Yada bu şalteri kaldırıp şebeke şalterinimi indiricez eğer böyle yaparsak şebeke elektriğinin geldiğini nasıl anlıycaz yardımlarınız için teşekkür ederim

merhaba faz karşılaşması olmaz zaten 1-0-2 pako kullanılıyor burada benım açımdan yanlış kullanım kolaylığının olmaması benım bu sistemı kurma ıhtıyacım olsa otomatık yaparım sigortayla şalterle elektrik kesıldı aç geldı kapat geldığınıde takıp etmek gerek veya :) komşu elektrıkler geldı aküyü devreden çıkar dıye haber verecek ayrıca elektrık kesıldı karanlıkta gidip sigortayı şalterrı açman gerekecek bunları yaşamamak için kullanmak istedığın cihazların hattını toplayıp bır kontaktorden geçirmek elektrikler kesıldı akülü sistem devreye gırsın elektrikler geldı akü devreden çıkar bu arada kontaktor elektronik cihazların elektrik dalgalanmasına cevap verecek hizda değilse cihazlar açilip kapanır ben olsam kontaktor yerıne SSR röle koyarım veya baypas devresı eklerım elektriklerın kesıldığını hissetmem bu arada sayın veterıner31 arkadaşimizi forumun mudavımlerınden yaptık gorunuyor bu siteden kolay kolay kopacağını tahmın etmıyorum:)hoş geldın dıyelım kendısıne

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri