Eleman Sorunu

arkadaş günde 14 saat çalışmış sonra patron olmuş .ee bir kaç kişinin yaptığı olayı genellemek iyi değil.kaldıki sizzin çalışma koşullarınız öyle diye olması gereken o değilki.insan sosyal bir varlıktır yemek içmeden çalışmaktan ayrı beşeri ilişkide gerekir

Bir iş veren arkadaşımız, saat 9 da işe gelemeyen ve saat 17 olunca saate bakan çalışanına paşa diyor. Haftanın 6 günü günde 12-14 saat ve ağır işte çalıştırmayı normal karşılayabiliyor. Hayat mı bu, yaşama mı bu. Şimdi bakın Devlette haftanın 5 günü 8.30-17.30 arası çalışan arkadaşın şikayetini ;
8.30-17.30 mesaisi hangi akla hizmet eder- 10-16 olmalı mesai, (Memurlar.Net - Forum)

-----------------------------------------------------------
8.30-17.30 mesaisi hangi akla hizmet eder- 10-16 olmalı mesai

tembelliğe,verimsizliğe...ya bu insanlar hiç dinlenmeyecek mi,sosyal olacakmayacak mı,ailesi ile ilgelenemeyecekler mi,,vb..
sabah 8.30 için,saat 6-6.30 da kalk,,sanki akşam 9 da yatıyotmuş gibi,spor yapıp evine gelmiş gibi,,,vb..
sonra 17.30,bankalarda 16-19,,artık allah ne verdiyse..
ya bu insanlar kaçta evine gidecek,kendi kafasını dinleyecek,ailesinin dertleriyle ,ilgilenecek..
eve gelsin,yemek yesin,ağırlık çöksün-sonra uyumak zorunda kalsı,çünkü sabah zaten almıştır,alacağını-yorgunluktan..
ee,hafta sonunuda zaten,yatmak için-dinlenmek için fırsat görüyorlar..
YA insan DOĞUŞTAN BELLİŞEYLERE MUHTAÇ,,kendine ZAMAN AYIRMAYA..
İYİDE AVRUPADA HERKES ÇOK ÇALIŞIYOR,BİZ ÇALIŞMADIĞIMIZ İÇİN BU HALDEYİZ ...BAK BAK,HİÇ ÖYLE DEĞİL,3-4 DE açik yer BULMAZSIN ÇOĞU YERDE..ama verimli çalışırlar,bizde olmas ise mümkün değil..
8.30 da geleceksin,,kesinlikle mesai saatleri değiştirilmeli
----------------------------------------------------------------

Bu ikiside bu ülkede yaşayan insan, biri haftada 40 saat çalışmaktan şikayetçi, biri haftada 70 küsür saat çalışmaktan şikayet etme lüksü bile yok. Hemen tembellik ve paşalıkla suçlanıyor. İkiside insan, ikisininde ailesi var. Biri cuma 17.30 da haftasonu tatiline çıkyor, biri cumartesi saat 19-20 de haftasonu tatile çıkıyor. Pazarları yapılan ekstra mesailer hariç. Bu bir hafta değil, bir ay değil, bütün çalışma hayatı böyle gececek. Artık meslek seçenler bunları dikkate alınması lazım. İş hayatı inanılmaz dercede haksızlıklarla dolu.

Son düzenleme:
murat cengiz yazını okuyunca içime kem çöktü!Evet ne yazıkkı durum biraz vahim gün geçtikçede daha vahimleşiyor şartlar dahada ağırlaşıyor.Heleki bir işletmede Bakım elemanı olarak çalişiyor iseniz ve yedeğinizde yoksa vay halinize mesala ben:) ben 8-6 cumartesi de öğlen 1e kadar çalişiyorum ama gecem gündüzüm haftasonum yok simdi hayat kurmayı planlıyorum evlenip yuva kurucam nasip olursa.Bir ara mesleğimi değiştirmeyi bile düşünmedim değil açıkçası ama dediğim gibi hayat sartları gün geçtikçe zorlaşıyor eskiye döndük sırtını devlet kapısına dayıcaksın yada sağlam bir dayıya:)

Son düzenleme:
ben her gün sabah 9 akşam 9 a kadar çalışıyorum. patrona sorsan internette geziyor :) gerçekten internete msn e girsem adam haklı dicem. bi de üstüne bir ton ağır laf işitiyoruz komple firmada. iş hayatından meslekten soğudum walla. şahsen benim için maaş falan önemli değil. patron dediğim insan gibi davransın yeter. davranamıyorsa da taklidini yapsın :)

vasıflı vasıfsız elemanlar arasında hiç bir fark yok maalesef

İşi gücü duvar kırmaktan ibaret olan adam,işe yarım saat geç gelince paşa oluyor ya ne diyelim.

arkadaşım biz çektik başkasıda çeksin demiyoruz.bakın inanın insanlarımız artık kolay ekmek peşinde elindeki işinin kıymetini bilmiyor,
ya daha iki gün önce yaşadığım durumu anlatayım bi arkadaşımız iş görüşmesine geldi oturduk görüşmelerimizi yaptık önceleri arıza servis işleri yapmış ama şantiye tecrübeside varmış buraya kadar tamam 1200tl maaşla anlaştık 1.gün ufaktefek arıza sevis işlerimiz vardı paşama aracı birde o arızaları yapabilecek en az onun kadar anlayan ekibizi servise gönderdik, akşam servisler tamam yapıldı ikinci günde yine aynen servisler tamam üçüncü gün bir mağzanın spot işleri var oraya gönderdik, bakın şimdi yere bakmaya gittim ne durumda diye bizim usta yok tel aryorum cevap yok
öteki arkadaşa soruyorum abi gelicem dedi gitti iki gün sonra açılış var aradan 4 saat geçti ve PAŞAAAM arıyo ya ustambe ben bu işi yapamıycam hayırdır ya ya işte şöyle böyle neden, alışmış basit işlere işleri küçümsediğimden söylemiyorum, biraz zahmetli bir iş olunca hemen teknik eleman ki ben onlara teknik amele diyorum işi bırakıp kaçıyo bu bitane örnek değil bundan bende onlarca var murat kardeşim adam kroşe bitti diye 2 saat kroşe bekleyen teknik amele arkadaşlarımızla çalışma fırsatı bile bulduk biz, işine sahip çıkan arkadaşlarımız yokmu tabikide var ve sonuna kadarda beraberiz yıllardırda çalışıyoruz, en az 5 6 arkadaşımızıda bitirdiğimiz fabrikalara bakımcı olarak iş başı yaptırmışızdır, bizde isteriz işine sahip çıkanın bir yerlere gelmesini ama öyle kolay ekmek yok , başka işlerde çalışıp bağlı bulunduğu belediyede hastanede memurluk hayali kurmaya benzemez ekmek davası....

Şöyle düşünelim, birden çok "teknik amele" ile karşılaştığınıza göre, acaba sizden kaynaklı problem var mı? Hep onlar mı suçlu? Önce bunun analizi yapılması gerekmektedir. Doğal olarak insanlar en rahat edeceği ve en fazla kazanacağı işi ister. Eğer çalışanlarınız kısa sürede iş değiştirmek durumunda kalıyorlarsa, demeki verilen ücretle iş arasında bir orantı olmadığı gösterir. Belki size göre basit işlerde o verdiğiniz ücreti kazanabilir duruma gelmiştir niye daha çok eziyet çeksin.Yani siz bir hizmet sunduğuz kişiden ödeme yaparken size sıkıntıya sokanı mı yoksa düzgün ödeme yapanı mı tercih edersiniz. Maaşlı çalışan kişinin durumuda budur. İş verenler genel olarak suçu hemen çalışanlara yükler. Yetişmiş eleman bulamıyoruz diye söylenirler ama bir bakmazlar niye biz bulamıyoruz? Sen adamı haftanın 6 günü 60-70 saat, ekstra pazarlarıda çalıştırıp, sigortayı asgari ücretten ödeme , sigortaya girdi çıktı yapma, kriz çıkıp işin son verilmesi durumu, maaşlar düzgün ödenmeme durumu varken niye seni seçsin. Evet çoğu kişi memurluk hayali kurar çünkü bu şartları ve maaşları piyasa malesef sağlayamıyor. Bir iş kurup idame ettirmek zor, iş verenide anlamak lazım ama çalışanı hor görmek en doğal sosyal hakları mahrum etmek gasp etmek demek değildir. Kanun ne diyor, 45 saati aşmayacaksın, işler yetişmiyorsa fazla eleman alacaksın. Bunada gücüm yetmiyor diyorsan, iş yeri açmayacaksın. Ülkenin en büyük problemi zaten gereğinden fazla kobi firmasının özellikle teknik hizmetlerde çok fazla olmasıdır. Adam daha 20 li yaşlarda 1-2 sene çalışıp hemen iş yeri açıp, çok zayıf sermaye ile piyasaya giren girişken olması sebebiyle hem kendi hem çalışanları zor durumda bırakmaktadır. Çalışanın tek kaynağı o kuru maaştır. Maaşıda geçtim insan sadece çalışmak için mi yaşamak durumundadır. Kendine ait vakti olması yaşadığı hissetmesi lazımdır. Çalışanında bir ailesi ve sevdikleri vardır. Çalışanın iş veren söyleyemediği bir çok olayı vardır. Haftanın 6 günü sabah akşam uzun mesailerle çalışarak bir ömür yaşamak, sonunda komik bir emekli maaşıyla yaşamak (60 ndan sonra, bizden sonraki kuşaklar için 65 ten sonra , bu da ayrı bir tartışma konusu "mezarda emeklilik") insanların hakkı olmamalıdır. İş yerlerinde kalan uzun süreli çalışanlarda artık düzene uymuş kaderlerini kabul etmiş, işsiz kalmaya lüksü olmayan aile babalarıdır. Başka iş arasa bulsa ne olacak şartlar bir öncekinden bile kötü olacak belki. Adama sorsan haftada 5 gün 40 saat çalışma, sigortası maaşından eksiksiz yatan, cumartesi pazarı tatil,bayramı seyranı full, yıllık izni 30 gün + 10 gün mazeret izni olan, maaşı en düşük 1.400 lira civarında olan, emekli maaşı yüksek olan, lojmanı, kreşi olan bir iş istermisin? Yılların çalışanın vereceği cevap bellidir. Çoğu insan için memurluk daha doğrusu bu şartlar hayaldir. O yüzden kpss sınavına 3,5 milyon kişi girmiştir. Özellikle teknik alanlarda çalışan kişilerdeki bu ağır çalışma şartları; insanları uzaklaştırmaya, sağlık gibi hem devlet garantili hem getirisi iyi olan sektörlere yöneltmeye başlamıştır. Bu çalışanı insan değil de köle olarak gördüğümüz sürece bu eleman sorunu büyüyerek artacaktır.

Son düzenleme:
bu söylediklerinizin çoğuna bende katılıyorum sonuçta esir kampı değiliz istediğimiz sadece taşın altına biraz elin konulması,teknik eleman her zaman farklıdır.
1000 1500 arası maaş ssk yemek yol mesai sabah 8.30 akşam 6.30 çalışıyoruz bu şartlar çok ağır diyorsanız, paylaşın, eğer sabah 9 işbaşı akşam 5 paydos cumartesi pazar yok 1300 tl maaş eğer böyle bir iş varsa tüm samimiyetimle söylüyorum bende hemen gelirim. ne uğrşıcaz kira vergi stopaj ssk iş yaptın paranı alamadın müşternin sıkıntısı bir yanda eleman sıkıntısı iki tarafa ayrı ayrı laf anlat. ne uğraşcaksın maaşımı bilirim..
burda şunda açıkca belirtiyim işini bilen işini hakkıyla yapan arkadaşlarıma kesinlikle her zaman saygım var bugünki ortamda 2000 tl maaş alsa bile azdır.....

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri