Eleman Sorunu

Genelde dikkat ediyorumda burada iş ilanı verenler ilanlarına cevap verilmediğinden şikayetçiler.ben kendi açımdan bazı ilanlara cevap verdim email yoluyla.geriye dönen olmadı olumlu veya olumsuz.bunun sebebinide almak istediğim maaşı belirtmemden kaynaklandığını düşünüyorum.sanırsam türkiye sınırlarındaki işverenler hem akıllı tecrübeli diğer anlamıyla işinde yetkin ama diğer taraftan düşük ücretli eleman arıyorlar.bu kadar saçma bir şey olurmu işi öğrenmek için para zaman harcayacaksın karşılığına gelince icraat yok.aslında türkiyede eleman sıkıntısı yok hakkını veren patron sıkıntısı var .yanılıyormuyum

geçen günlerde bir tv programında türkiyenin en büyük porselen üreticilerinden birinin bayan patronunu izliyordum diyorki çalıştıracak eleman bulamıyoruz herkez beyaz yaka olmak istiyor bunu söylerkende biz mavi yakaya 600 tl veriyoruz diyemiyor klasik düşünce iş gücü pahalı iyi güzelde güzel ücretler veren bir çok firmada var onlar nasıl veriyor allah aç gözlülüklerden korusun

yanılmıyorsun . tespitin doğru hem tecrübeli olucak hemde asgari ücret alıcak .ama yapıcak bir şey yok yine bunları bizler bu hale soktuk .birde bu son zamanlarda taşeron firmalar işin iyicene cılkını çıkardı.nerdeyse iş alsınlar diye bedava yapıyorlar bütün fabrikalar zamanla bunların eline geçicek bunun önüne geçilmezse vay halimize

düşük ücret işe girmeyin....daha iyi....

eee herkes kendi açısından düşünüyo

Bende şuna kıl oluyorum.

" yeni mezun falanca alanda 5 yıl tecrübeli askerliğini tamamlamış yetiştirilmek üzere falanca mühendisi aranıyor"

Verelim diplomayı siz kullanın bari, biz ne iş yapacağız.

Asgari maaş ne demektir ? Vasıfsız elemana verilen maaş. Sen 4 Yıl meslek lisesi üzerine alanında 2 yıl yüksek okul okumuş adama 600 lira para teklif ediyorsun. Bu bana gelen teklif bende aynen şöyle dedim "ben sizi ararım"

Arkadaşın da dediği gibi patronlar çalıştırdığı elemandan kırptığı 300 400 TL ile kâr edeceğini düşünüyor, varsın düşünsün. Öyle eleman arar durursunuz. Sonra bir yılda da bir göreve tam 5 farklı eleman alırsınız sürekli birileri gelir birileri gider. Yaptığınız işte de hayır olmaz kalite de olmaz. Ama suçlu hep elemandır işverenin bir suçu yok. İşi hemen yap diye emir ederler para ödemeye gelince haftaya derler. İşi yapana teri soğumadan verilir parası. Fakat günümüzde parası işcinin cenazesine yakın verilimekte. Sonra eleman bulamıyoruz kimse gelmiyor, Beter olun.

mavi yakaya 700 lira verirsen bulmakta zorlanırsın tabiki. beyaz yakaya 2000 lira ile işe başlat mavi yakaya 700 lira sonra eleman bulmak zor insanlarımız çalışmak istemiyor Allah Allah ya...

arkdaşlar çok güzel anlatıyorsunuz ama tek tarflı düşünmeyelim tabiikide işini temiz yapıp işine sahip çıkan birine asgari ücret vermezsiniz
ancak bende yıllarca başka yerlerde çalıştım inanın akşam 8 9 kimsye randevu veremiyordum 15 yıl bir fiil böyle çalıştım ama şimdi eleman
alıyoruz 1000 1500 tl arası maaş veriyoruz kahvaltısına kdar veriyoruz ama gelgörki sbah 9 olmuş paşam yok akşam 5 gözü saatde ama böylede olmazki ama bu şekilde davranan insanlarada bakıyorum hiç bi baltaya sap olamaıyor uyanıklık yapıyor aklısıra kardeşim biz şantiyeciyiz
üzerin tozda olcak g.......t ünün, arasına tuğla kırığıda kaçacak özveri ile işine sahip çıkacaksın bak ozaman işler nasıl oluyo karşlılıklı hakları koruyarak düzgün sistemli işini yapacaksın, tabi bunu başarabilen kaçkişi var bilrmiyorum... hee buarda elektrik teisisat işlerinde çalışmak isteyen varsa, istanbul,esenler, bağcılar,güngören, civarı olabilir, 0532 559 74 24

Ben çektim herkes çeksin, ben akşam 8 e 9 a kadar çalıştım sizde aynısı yapacaksınız, iş hayatı bu, emek vermeden olmaz gibi kılıflarla sömürü gider durur. İnsanlar ne için çalışır; yaşamını idame ettirmek ve daha kaliteli hale getirmek için çalışır. Malesef emek düşmanları çalışmayı sadece yaşamı idame ettirmek olarak algıladıkları için çalışanı insan olarak görmez ve değer vermez. Benim anlamadığım nokta zamanında kendileri çekmiş olanlar aynısı yada dahada fazlasını nasıl çalışanlarına uygulamak isterler. Sen işini kur düzgün yönet , çalışma saatlerini insanca ayarla, ondan sonra çalışanı eleştir. Burda ameleden değil teknik elemandan bahsediyoruz. Cumartesi dahil haftanın 6 günü sabah sekiz, akşam sekiz çalışsın, sigortası en düşükten ödensin, zam istemesin. Herkesin anası güzel. Böyle çalışıp bir baltaya sahip olanda sonraları bir dükkan kursun piyasaya girsin. Sonrada iş yok işler kesat denilip çalışanda hıncını çıkarsın. O sırada bir radyoloji teknikeri olsaydı bir gün 8 saat çalışıp, daha sonra iki gün tatil yaparak, döneri ile birlikte 2.200 lira para kazansın daha 23 yaşında, mesala çarşamba günü çalıştımı araya haftasonu girdimi pazartesine kadar tatil, düşünebiliyor musunuz. 23 yaşında arabası var ve ev taksidine girmeyi düşünüyor. Bu örnek bile bu ülkede niye teknik eleman olunmayacağının göstergesidir. Sonra İstanbul gibi şehirde saat 9 da işe gelemeyen paşa olsun , radyoloji teknikeride sağlık emekçisi olsun. Maaşı gününde düzgün, sigoratanı tam ve eksiksiz, mesaini tam olarak verdikten sonra kahvaltı vermesende olur.

Son düzenleme:
mavi yakaya 700 lira verirsen bulmakta zorlanırsın tabiki. beyaz yakaya 2000 lira ile işe başlat mavi yakaya 700 lira sonra eleman bulmak zor insanlarımız çalışmak istemiyor Allah Allah ya...

sorun aslında sistemden kaynaklı askeri ücreti düşük tut.sanayiye yatırım yapma yedek işçi ordusu oluştur sonrada dışarıda bekleyen onlarca adam var ister çalış ister çalışma de .bazı arkadaşlar herkes kendi cephesinden bakıyor diyerek olayı baside indirgemiş.herkes kendi cephesinden bakması demek patronun işçiyi köle gibi kullanması değilki işçide zengin olmak için ücret istemiyor emeğinin karşılığını istiyor o kadar resmi kurumlarca rakamlar açıklanıyor 4 kişilik bir ailenin geçinmesi alması gereken minumum ücret 2400 sanırım belirliyor biz bunuda istemiyoruz ki.en az 1500 den başlasa yinede razıyız

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri