Elektronik güç tasarrufu cihazı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sorum şu 100 Amper geçen bakır hatta mı kayıp daha çok olur?
Yoksa 130 Amper geçen bakır hatta mı kayıp daha çok olur?

Aslında tasarruf kelimesi reaktif güç kompanzasyonunda değil bu basit soruda gizli....

Deminki yazıda da bunu demek istedim .

Arkadaşlar sadece gelip reaktif enerji komp. gereksiz demeyin..

Sn Camby,

Elbetteki 130A'de daha çok bakır kaybı olur. Buna itiraz etmek mümkün değil. Ancak Bu aletler aktif güç ile çekilen akımda değişiklik yapmıyor ki! Ne yaparsanız yapın, aktif çekilen akımı reaktif akım ayarıyla oynayarak azaltamazsınız.

Bu aletler reaktif güç ile çekilen akımda değişiklik yapıyor. Dolayısıyla reaktif güç değişiyor. Evlerdeki sayaçlar da bunu okumaya zaten müsait değil.

Peki bu aletlerin faydası yok mu? Var. Ama oldukça dolaylı yoldan. Bizim evdeki faturamıza doğrudan faydası yok. Ne faydası var derseniz, genel elektrik şebekelerindeki gereksiz reaktif yüklenme azalır. Dolayısıyla GÖRÜNÜR GÜÇ DÜŞER. Elektrik üreticicileri ve dağıtıcıları rahat nefes alır.

Ayrıca evde aşırı büyük reaktif güç kullanımına yönelik bir uygulama varsa gerekli kablo kesidi 1 kademe aşağıya düşer :D

Ama burada tartışıldığı ve üreticilerin iddia ettiği üzere evlerdeki faturaya bir faydası olamaz.

yanlış yapıyorsun demedim zaten , biz başka şeyden bahsediyoruz sen başka şeyden bahsediyorsun dedim. Reaktif ve kompanzasyon kelimesi geçiyor diye bildiğin şeyleri yazmışsın buraya , kompanzasyon yapılmaz eve diye...

Buradan yapılıyor: ( sallama bilgiler )

faz kayması çoğu zaman bu şekilde değildir :

ve güç faktörü de 2 sinüs sinyalin arasındaki açıyı bulup , cosfi budur diyerek olmaz. Bu durum sadece çekilen akımın sinüsoidal olduğunda geçerlidir.

Örneğin şu sinyallerin de periyodu aynıdır , faz kayması yoktur fakat sinüsoidal değildir. Faz kayması ile yapılan hesaplar bunlarda tutmaz.

Yada bu:

Voltajımız Şebeke voltajı yani 220<0 olsun , çekilen akım da yukarıdaki şekildeki non-sinüsoidal akım olsun , faz farkı 0 olduğundan PF=1 midir diyeceğiz?

Güç faktörü hesabı şu şekildi olur:

PF = DPF * ( Is1/Is )

Burada DPF bildiğimiz faz farkı hesabıdır . Is1/Is ise , akımın harmonik fourier harmonik analizi sonrası çıkar. Buna benzer olarak Total Harmonic Distortion hesabı ile de yapılabilir bu PF hesabı. Sonuç olarak çekilen dalganın sinüs dalga şeklinden uzaklaşmasıyla Is1/Is oranı küçülür , güç faktörü değişir.

Total harmonic distortion - Wikipedia, the free encyclopedia

gerçi konudan uzaklaştıkça , güç elektroniği dersine döndü burası...

kardeş bu evde ark ocağı mı çalışıyor ya. bu nasıl sinyal :D evde kullandığımız elektriğin ideal sinüse çok yakın olduğunu ikimizde çok iyi biliyoruz. sadece bilgi kalabalığı.

Herkes kendi işini yapsın nedemek ? Kimin neyini sahipleniyorsunuz?

Neyi ispatladığım ortada...

Bizim ülkemizin en büyük sorunu herkesin her haltı bilmesi her konuda ahkam kesmesidir.
Mesela bir mekatronik mühendisi çıkıp yüzlerce kişiye çakma diyebilir.
Güç elektroniğinden iki formül bilince bu konuda kendini aliyyul ala sanabilir!

Hani bir fıkrada anlatıldığı gibi "Adamın biri otobanda ters yöne girmiş, polis radyodan bir sürücü ters yöne girdi diye anons geçiyormuş. Ters yönde giden zevatta BİRİMİ BİRİMİ HEPSİ TERS GİDİYOR" demiş.

Bilimsellikten bahsetmişsin. Merak etme o kadar bağnaz değiliz. Bilimin ne demek olduğunu biliriz.
Bende size tam bilimden bahsediyorum. Varmı bu konuda yayınlanmış uluslar arası bir yayın bildiri vs vs. Kahve muhabbeti ile bilimsel olunmaz. Varsa bu konuda bir bilimsel çalışmada yüksek bilgilerinden bizde istifade edelim. Çünkü burdaki herkes çakma sen gerçeksin ya!

Ben zehir zıkkım olsun diye bu cihazı yapıp halkı kandırarak para kazananlara diyorum. Siz bana binbang deneyi lüzumsuz diye bir link göndermişsiniz. Ne alaka?
Daha neyi kasteddiğimi anlayamıyorsun?
Bak büyük harflerle yazıyorum.
HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTENİN HERHANGİ BİR BİLİMSEL KURULUŞUN BU KONUDA YAPILMIŞ ULUSLAR ARASI VEYA YEREL BİR YAYINI VARMI VARSA YAYINLA!

Siz ve diğer forumlarda bu cihazı yapan insanlara tek ve net bir sorum var! Ama şimdiye kadar hiçbiri cevap veremedi. Sizede soruyorum. Sadece bu soruya cevap verin.

"Böyle bir cihaz varsa, neden patentini alıp noter huzurunda tasarrufu ispatlanmıyor? Neden bu cihazı yapanlar o kandırmaca fluorasant lamba ampermetre deneyini aktif sayaç bağlı bir sistemde yapmıyorlar?"

kardeş bu evde ark ocağı mı çalışıyor ya. bu nasıl sinyal :D evde kullandığımız elektriğin ideal sinüse çok yakın olduğunu ikimizde çok iyi biliyoruz. sadece bilgi kalabalığı.

Hocam sen ne diyorsun? Tövbe et ve hemen ağzını git çalkala yıka :D
Bak arkadaş hiçkimsenin bilmediği bir kendinin bildiği fomülle açıklamışya.
Sen kim oluyon ÇAKMA MÜHENDİS :D

"Böyle bir cihaz varsa, neden patentini alıp noter huzurunda tasarrufu ispatlanmıyor? Neden bu cihazı yapanlar o kandırmaca fluorasant lamba ampermetre deneyini aktif sayaç bağlı bir sistemde yapmıyorlar?"

Aktif sayaç bağlayarak deneyi yapanda var. bizzat cihazı yapan kişinin deneyine katıldım. Aktif tüketim azalıyordu. bu azalmayı ise şöyle sağlıyordu. Flouresanın verdiği ışık şiddettini azaltarak. Lamba yandığı ve gözümüz o ışık akısı azalmasının farkına varamadığı için, lambanın tüketimide azalmış oluyor. Böyle bir cihaza 100'lerce lira vereceğime o zaman daha az güçlü bir lamba bağlarım olur biter. Buda kandırmaca.

Birde motorlar için tasarruf sağlayan cihaz ile deney yapmak üzere çalıştığım yere geldiler. Motorum çalışırken 10 dk.'da ne kadar enerji harcayacak ona bakılacak, sonra cihaz bağlanıp 10 dk ne kadar enerji harcayacak ona bakılacaktı. Ben dedim ki. Cihaz bağlanmadan önce motorumun devri ne, sizin cihaz bağlandıktan sonra motorumun devri ne? bir takometreyle ölçelim. Takometreleri yokmuş. Getirip ölçecektik. Gideli 3 hafta oldu gelecekler. Bunda cihazın yaptığı şey motorun devir sayısını azaltmak ve çekilen akımı düşürmek. Bunuda gözle algılayamazsınız. Mesela 20. kata 10 dk.'da yük çıkaran bir motor, bu cihaz bağlandıktan sonra 12. dk'kada ancak 20. kata yükü çıkarabilecek. Yapılacak işin süresi uzadı. Sayaçta deney yaparken ise sürelere bakıldı. Buda kandırmaca.

saygılar...

Aktif sayaç bağlayarak deneyi yapanda var. bizzat cihazı yapan kişinin deneyine katıldım. Aktif tüketim azalıyordu. bu azalmayı ise şöyle sağlıyordu. Flouresanın verdiği ışık şiddettini azaltarak. Lamba yandığı ve gözümüz o ışık akısı azalmasının farkına varamadığı için, lambanın tüketimide azalmış oluyor. Böyle bir cihaza 100'lerce lira vereceğime o zaman daha az güçlü bir lamba bağlarım olur biter. Buda kandırmaca.

Birde motorlar için tasarruf sağlayan cihaz ile deney yapmak üzere çalıştığım yere geldiler. Motorum çalışırken 10 dk.'da ne kadar enerji harcayacak ona bakılacak, sonra cihaz bağlanıp 10 dk ne kadar enerji harcayacak ona bakılacaktı. Ben dedim ki. Cihaz bağlanmadan önce motorumun devri ne, sizin cihaz bağlandıktan sonra motorumun devri ne? bir takometreyle ölçelim. Takometreleri yokmuş. Getirip ölçecektik. Gideli 3 hafta oldu gelecekler. Bunda cihazın yaptığı şey motorun devir sayısını azaltmak ve çekilen akımı düşürmek. Bunuda gözle algılayamazsınız. Mesela 20. kata 10 dk.'da yük çıkaran bir motor, bu cihaz bağlandıktan sonra 12. dk'kada ancak 20. kata yükü çıkarabilecek. Yapılacak işin süresi uzadı. Sayaçta deney yaparken ise sürelere bakıldı. Buda kandırmaca.

saygılar...

Bir cihaz tasarruf yapıyor diye patent yada rapor almak öyle kolay birşey değildir. Sizin bahsettiğiniz gibi yükün çalışma şartları her iki durumda da aynı olmalı yoksa tasarruf söz konusu olamaz. Uzunlafın kısası gerilimi düşürdü diye bu cihaz enerji tasarrufu yapar belgesi alamaz.
Buda mekatronikçi için hesaplama ve rapor örneği(anlamadığın yerleri sor :) ) ;
http://www.emo.org.tr/ekler/d62a9e2a74d47e9_ek.pdf?tipi=4&turu=H&sube=0

Sayın meslektaşlarım, arkadaşlar, abiler,

Yazılanlar üzerine, bazı konulara kendi bilgim ölçüsünde açıklık getirmek istiyorum. Bu enerji tasarruf cihazı ile ilgili uzun zamandır konuşuluyor. Ben şahsen cihazı görmedim, denemedim ama forumumuzdan ve başka kaynaklardan okuduğum, öğrendiğim kadarı ile kompanzasyon panolarının çalışma mantığı ile aynı şekilde çalışıyor. Öncelikle belirteyim ki, ben bu bilgiden yola çıkarak (yani kondansatörlü kompanzasyon yapıldığını varsayarak) bir şeyleri göstermeye ve matematiksel çerçeveye oturtmak için bu mesajı atıyorum. Doğrudan sayısal bir örnek üzerinden anlatacağım ve umarım her şey net bir şekilde anlaşılacak.

Şimdiden söyleyeyim ki yükün doğrusal mı (sabit direnç-endüktans tipinde mi) yoksa sabit güçte mi olup olmadığına göre enerji tasarrufunun miktarı ihmal edilebilecek kadar az değişmektedir (Eğer kablo empedansı çok büyük değilse). Aşağıda bu iki yük tipinin ne farkı olduğu açıklık kazanacaktır. Çözümü bu iki tip yükü de düşünerek tekrarlamak gerekir çünkü gerçek hayatta yükler bu iki tipteki yükün karması şeklindedir. Fakat tasarruf edilen miktar her iki durumda da çok çok az miktarda olmaktadır. Olan enerji tasarrufu Sn. Camby’nin de belirttiği gibi tamamen bakır kayıplarının azaltılması ile olmaktadır. Eğer kablo uzun ise yani direnç fazla ise daha çok kazanç olacağını kolaylıkla söyleyebiliriz. Aşağıda vereceğim çözümde Rs yerine 0.2’dan daha büyük değerler koyarak sonucu kendiniz de teyit edebilirsiniz.

Benim üzüldüğüm ve uzun zamandır da bu foruma yazı yazmaktan beni alıkoyan bazı hususlar var, bunları sizlerle paylaşmak ve sizden bazı ricalarda bulunmak istiyorum. Doğrudan, bir analiz ya da test yapmadan kalkıp “Bir işe yaramıyor” ya da “Kesin işe yarar, kalıbımı basarım” veya “Ben yaptım, oldu” tarzında yaklaşımlar bilimselliğe ve mantığa aykırı tutumlardır diye düşünüyorum. Hatırlatırım ki mühendislikte her şeyin başı analizdir, bilimsel kanıttır. Bu konuda forumumuzda üzülerek görmekteyim ki insanlar birbirlerine çok kolay meydan okumakta ve birbirlerini yersiz bir şekilde kırmaktadırlar. Bu foruma amacın bilgi aktarımı olması yüzünden geldim. İnsanların birbirinin bilgisi ile dalga geçmesini, hafife almasını, üzerinde düşünüp araştırma yapmadan, bilgisi olmadan yorum yazmasını kaldıramadığım için uzun zamandır da yazmıyordum. Bu sefer dayanamadım.

İyi çalışmalar dilerim.

Yazılanlar üzerine, bazı konulara kendi bilgim ölçüsünde açıklık getirmek istiyorum. Bu enerji tasarruf cihazı ile ilgili uzun zamandır konuşuluyor. Ben şahsen cihazı görmedim, denemedim ama forumumuzdan ve başka kaynaklardan okuduğum, öğrendiğim kadarı ile kompanzasyon panolarının çalışma mantığı ile aynı şekilde çalışıyor. Öncelikle belirteyim ki, ben bu bilgiden yola çıkarak (yani kondansatörlü kompanzasyon yapıldığını varsayarak) bir şeyleri göstermeye ve matematiksel çerçeveye oturtmak için bu mesajı atıyorum. Doğrudan sayısal bir örnek üzerinden anlatacağım ve umarım her şey net bir şekilde anlaşılacak.

Şimdiden söyleyeyim ki yükün doğrusal mı (sabit direnç-endüktans tipinde mi) yoksa sabit güçte mi olup olmadığına göre enerji tasarrufunun miktarı ihmal edilebilecek kadar az değişmektedir (Eğer kablo empedansı çok büyük değilse). Aşağıda bu iki yük tipinin ne farkı olduğu açıklık kazanacaktır. Çözümü bu iki tip yükü de düşünerek tekrarlamak gerekir çünkü gerçek hayatta yükler bu iki tipteki yükün karması şeklindedir. Fakat tasarruf edilen miktar her iki durumda da çok çok az miktarda olmaktadır. Olan enerji tasarrufu Sn. Camby’nin de belirttiği gibi tamamen bakır kayıplarının azaltılması ile olmaktadır. Eğer kablo uzun ise yani direnç fazla ise daha çok kazanç olacağını kolaylıkla söyleyebiliriz. Aşağıda vereceğim çözümde Rs yerine 0.2’dan daha büyük değerler koyarak sonucu kendiniz de teyit edebilirsiniz.

Benim üzüldüğüm ve uzun zamandır da bu foruma yazı yazmaktan beni alıkoyan bazı hususlar var, bunları sizlerle paylaşmak ve sizden bazı ricalarda bulunmak istiyorum. Doğrudan, bir analiz ya da test yapmadan kalkıp “Bir işe yaramıyor” ya da “Kesin işe yarar, kalıbımı basarım” veya “Ben yaptım, oldu” tarzında yaklaşımlar bilimselliğe ve mantığa aykırı tutumlardır diye düşünüyorum. Hatırlatırım ki mühendislikte her şeyin başı analizdir, bilimsel kanıttır. Bu konuda forumumuzda üzülerek görmekteyim ki insanlar birbirlerine çok kolay meydan okumakta ve birbirlerini yersiz bir şekilde kırmaktadırlar. Bu foruma amacın bilgi aktarımı olması yüzünden geldim. İnsanların birbirinin bilgisi ile dalga geçmesini, hafife almasını, üzerinde düşünüp araştırma yapmadan, bilgisi olmadan yorum yazmasını kaldıramadığım için uzun zamandır da yazmıyordum. Bu sefer dayanamadım.

İyi çalışmalar dilerim.

Arkadaşım eline sağlık demekki bu formülleir sadece bahsi geçen arkadaş bilmiyormuş

Sizin raporun sonuç kısmını yayınlıyorum.
SONUÇ
Bahsi geçen bu cihazlar eğer kompanzasyon mantığı ile çalısıyorlarsa ve evinizde reaktif güç
çekiliyorsa, evet çok az miktarda da olsa sadece bakır kayıplarını azaltaraktan tasarruf
sağlanır. Ama devede kulak kalır diyebiliriz. Binde 2’lik bir enerji tasarrufu faturada fark
edilmez bile. Eğer sayaçtan sonra yüke kadar gelen kablo uzun ve ince ise, Rs değeri artacağı
için yapılacak olan tasarrufun yüzdesi de artacaktır. Rs 1.0 iken çıkacak tasarruf oranını
hesaplamayı forumdaslarıma bırakıyorum. 2.a ve 2.c tekrarlanarak hesap yapınca tasarruf
oranı binde 9.2 yani yüzde bire yakın çıkıyor.

EMO'nun raporunu indirdim okudum oradada kazanç oranları iki deney için açıklanmış
1. deneyde kazanç (Kolon kayıplarından sağlanan kazanç)= 0.040066 Watt
2. deneyde kazanç (Kolon kayıplarından sağlanan kazanç)= 0.105722 Watt

Kazanca bak kazanca harca harca bitmez!

İyi çalışmalar dilerim.

Ah be güzel kardeşim bu cihazın işe yaramadığını görmek için bunca hesap yapmaya ne gerek vardı ! EMO ne kadar pratik bir hesaplama yaparak çözüme ulaşmış. Her iki hesaptada Bin'de birlik tasarruflardan bahsediyor ancak senin gözünden kaçan nokta bu palavra cihazların 7,5w ile 10w arasındaki aktif güç kayıpları :) siz 1-2w peşinde tırmalarken bu cihaz size min 7,5 katı geçiriyor :D tabiiki bu yükte çalışma durumunda birde yük yokken cihazın takılı olduğunu düşünürseniz o 1-2w'lık kazançta yok full negatif oy oy oy !

Mesajınızı baştan sona ekiyle birlikte detaylı okudum. Ben bu konuda hiç kibar değilim olamamda ben bu konuda olabildiğince kırıcıyım öyle de olacağım beni bu hususta kimsenin eleştirmeye hakkı yok ! Neden mi?
1-Bu üç kağıtçılar ülke ekonomisine zarar veriyor.
2-Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorlar işten anlamayan elektrik mesleğinden uzak saf vatandaşlarımı kandırıp dolandırıyorlar.
3-Fayda edeceğim diye ümitle sarıldıkları cihaz tüketimlerini her bir abonenin tüketimini damla damla arttırıyor bu ürün satılmaya ve alınmaya devam ettikçe bu zararda hızla artmaya devam edecek.
4-Bü ürünü satan firmadaki satış elemanları bilinçli yada bilinçsiz farketmez evlerine haram lokma götürmeye devam ediyorlar.
Daha saymak istemiyorum bu iğrençlikten iyice midem bulandı bu konu hakkında da birdaha yorum yapmayacağım. Bundan sonra yapacağım tek şey var elimden geldiğince bilgisiz(ama sade vatandaş ama teknik eleman) vatandaşımı bilinçlendirmek ve her fırsatta bu üçkağıtçılara BELA OKUMAK.

Bundan sonra yapacağım tek şey var elimden geldiğince bilgisiz(ama sade vatandaş ama teknik eleman) vatandaşımı bilinçlendirmek ve her fırsatta bu üçkağıtçılara BELA OKUMAK.

Siz ve bizim gibi Allah korkusu olanların boynunun borcudur bu vatandaşları uyarmak ben şimdiden bildiğim tüm forumlarda bu konuyu açıklayan metni yayacağım. Bu üçkağıtçılarla savaşmak bizim boynumuzun borcu!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,273
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri