Elektronik güç tasarrufu cihazı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bir ev için 2,5 'luk bir kabloyla besleme yapıldığını düşünelim. sayaçtan itibaren tüm yüklerin 20 metre uzakta tek noktada olduğunu düşünelim(olmaz da hadi abartalım olsun). 2,5'luk bir kablonun direnci R=20/56.2,5=0,143 ohm olur. Çekilen akım cosfisi 0,5 olan 25 A'lik bir akım olsun(yakşalık 5 kVA yük, olmaz ya hadi o da olsun). cosfiyi'1 e getirirsek çekilen akım 12,5 A olur. 25 a olan akımı, kompanzasyon yaparak 12,5'e düşürdük. Yani bakır kayıplarına neden olacak akım 12,5 amper'in etkisi kadar olacak. Hatta oluşacak bakır kayıp bu durumda: Pk=12,5*12,5*0,143=22 W olacaktır.

Çekmiş olduğumuz güç ne kadardı. 5.0,5=2,5 kW; oranlarsak 22/2500=0,0088 yani 10000'de 88 kazanç. süper kazanç!

vermiş olduğum güçlerin hepsi bir ev için abartılı güç.

saygılar...

"sallama bilgiler " diye bana saldıran arkadaş , benim anlatmak istediğim konuyu kendisi ispatlamış , teşekkür edeyim kendisine ve biraz detaylandırayım.

Yük 20 metre uzakta tek bi noktada değil , farklı farklı noktalara çekilmiş hatlar olabilir , bu durumda 20'ler oluyor.
Evde o kadar tüketim olmayabilir ama küçük işyerleri/esnaf gibi bol aydınlatma kullanan yerlerde ( kuyumcu eczane) gayet hatırı sayılır tüketim olur.
Kompanzasyon ile çekilen akımı da %70'e kadar indirdik.
Bu durumda hesaplar değişti.

Diyelim bu durumda 50W'lık bakır hatlardaki enerji kaybını bu şekilde önledik.

Bu durum günlük 50 * 24 = 1200Wh , 1.2kWh eder.

Elektrik birim fiyatının da yaklaşık 35kr/kw olduğunu düşünürsek

Aylık miktar : 30 * 0.35 * 1,2 = 12.6 TL oluyor.

Zaten elektrik tasarrufu cihazı yapan insanlarda bundan fazlasını vaat etmiyorlar.
Tabi bu vaatlerini bu şekilde kanıtlayamadıkları için forumlarda " reaktif sayaç yok ki kompanzasyona gerek olsun" diyenler tarafından parçalanıyorlar..

"sallama bilgiler " diye bana saldıran arkadaş , benim anlatmak istediğim konuyu kendisi ispatlamış , teşekkür edeyim kendisine ve biraz detaylandırayım.

Yük 20 metre uzakta tek bi noktada değil , farklı farklı noktalara çekilmiş hatlar olabilir , bu durumda 20'ler oluyor.
Evde o kadar tüketim olmayabilir ama küçük işyerleri/esnaf gibi bol aydınlatma kullanan yerlerde ( kuyumcu eczane) gayet hatırı sayılır tüketim olur.
Kompanzasyon ile çekilen akımı da %70'e kadar indirdik.
Bu durumda hesaplar değişti.

Diyelim bu durumda 50W'lık bakır hatlardaki enerji kaybını bu şekilde önledik.

Bu durum günlük 50 * 24 = 1200Wh , 1.2kWh eder.

Elektrik birim fiyatının da yaklaşık 35kr/kw olduğunu düşünürsek

Aylık miktar : 30 * 0.35 * 1,2 = 12.6 TL oluyor.

Zaten elektrik tasarrufu cihazı yapan insanlarda bundan fazlasını vaat etmiyorlar.
Tabi bu vaatlerini bu şekilde kanıtlayamadıkları için forumlarda " reaktif sayaç yok ki kompanzasyona gerek olsun" diyenler tarafından parçalanıyorlar..

arkadaşım kompanze etikten sonra çektiğin akımın açısı ile kompanzasyon yapmadan önceki akımın açısı farklıdır. senin hatta kondansatör bağlayarak azalttığın akımın azalttığın kısmının fazör açısı 90 derecedir. ag kablonun empedansınında fazör açısı yaklaşık 0 derecedir. bu iki değeri çarpıp gücü bulduğunda dabulduğun gücün fazör açısı 90 derece olur ki, bu değer sayaç tarafından ölçülemez.

Örneğin 10 Amper aktif , 10 amper Reaktif akım çekiyor olalım , toplamda sayaçtan itibaren 20 amper akım çekilmiş oluyor ve sadece 10 amperine para veriyoruz. 20 amper bu sayaçtan içeri girdiği andan itibaren , bakır enerji hatları üzerinden cihazlara lambalara dağılıyor , ve bu akım taşınması sırasında bir miktar enerji bakır hatlar üzerinde ısıya dönüşüp harcanıyor ve bu bize yani faturaya aktif enerji tüketimi olarak yansıyor.
20 amper akımın geçtiği bakır telin üzerindeki enerji kaybı 200 Watt olsun , eğer Kompanzasyon yapılıp Reaktif enerji dengelenmişse ve bu şekilde sisteme sadece 10 Amper akım geliyorsa bu sefer aynı bakır enerji hatları üzerindeki kayıp 100 Watt olur , yani kayıp yarı yarıya düşer. Bu da Kompanzasyonun evlerdeki tasarruf şeklidir. Çok miktarda aydınlatma kullanan bir esnaf sürekli olarak Reaktif akım çektiğinden Kompanzasyon yapılması durumunda bakır hatlardaki kayıpları azalacağından Aktif enerji tüketiminde yani Faturada kazanç sağlar..

şimdi yukarıdaki yazıda belirtilen sallama değerlere birlikte bakalım.

1-10 A aktif 10 A reaktif akım olsun ve toplam 20 amper olsun demiş.
10 A aktif ve 10 A reaktifin toplamı 10*kök2=14,14 A yapar. bu durumda verilen bilgi sallama bilgi.

2-20 A akımın geçtiği teldeki bakır kaybı 200 W olsun demiş.
20 A'lik bir akımın 200 W kayıp oluşturabilmesi için hattın direncinin 1 ohm olması gerekir. Kaldıki verdiği 10+j10 A akım için 14,14*14,14*R=400 den R=2 ohm olması gerekir. en az 2,5 mm2 kesitli kablo ile tesisat yapılacak olsa, 1 ohm'luk direncin oluşması için L=56*2,5=140 metre, 2 ohmluk direnç oluşması için 280 metre mesafeden yüklerin beslenmesi gerekecek. Kaldıki kesit artınca mesafeninde artacağını göreceksiniz. bir iç tesisat'ta herhalde bu uzunlukta kablolar olmaz. bu durumda 20 A'lik akım 200 W enerji kaybetsin demek sallamaktan başka bir şey değil.

Evlerde ve iş yerlerinde çoğu yük 24 saat devrede olmadığına göre sağlanan tasarrufla ilgili yapılan hesap sallamaktan başka bir şey değil.

birde sensörle algılama yaparak kondansatörler devreye giriyor çıkıyor denmiş. Sensöre mensöre gerek yok. reaktif akım çektiğini düşündüğün güçlere uygun değerli kondansatör bağla(yani bireysel kompanzasyon yap. Onuda doğru hesaplayabilirsen tabi. madem bakır kayıplarını düşürmek istiyorsun !) olsun bitsin.

1'de o verilen bilgideki değerler mühendis olmayanlara göre hazırlanmış. Konu reaktif güç konusudur , 220 Ac olan sinyalin aslında 220 olmadığını tepe değerinin 220 X kök2 olduğunu anlatmaya çalışırsak ( hele ki mühendis olmayan birine ) o açıklamalar bitmez.. Sallama dediklerinize bu şekilde açıklık getireyim..

2'de verilen bilgilerde tasarrufun nerden geldiğini anlatma amaçlı rasgele verilmiş. Görüldüğü gibi benim verdiğim bilgilerde kesit bakır kablo hesabı fln yok , yani detaya girilmemiş, burdan anlamanız gerekiyordu...

3- işyelerinde ve evdelerde çoğu yük 24 saat devrede olabilir , özellikle kuyumcu gibi aydınlatma ihtiyacı olan yerlerde.

4- sensöre mensöre gerek yok demişsiniz .
Bir reaktfi kompanzasyon üreticisine gelen müşteriye , üreticinin vereceği cevap şu olamaz: kardeşim uğraştırma beni kompanzasyon sensör mensör fln, reaktif güç çektiğini düşündüğün yerlere kondansatör tak olsun bitsin..

üreticinin yapması gereken SENSÖR ile tüketimi hesaplayıp ona göre kondansatör devreye sokmaktır.

reaktif enerjinin nasıl hesaplandığını benzer konulardaki eski mesajlarımdan takip edebilirsiniz.

Bunlar bel altı vurmaya çalıştığınız ama benim cevaını verdiğim detaylardı....

ama
Sonuç : Sizin önceki mesajda ispatladığınız ve benim de bu sayede tekrar ispatladığım üzere , EVET bu şekilde TASARRUF yapılabilir....

arkadaşım kompanze etikten sonra çektiğin akımın açısı ile kompanzasyon yapmadan önceki akımın açısı farklıdır. senin hatta kondansatör bağlayarak azalttığın akımın azalttığın kısmının fazör açısı 90 derecedir. ag kablonun empedansınında fazör açısı yaklaşık 0 derecedir. bu iki değeri çarpıp gücü bulduğunda dabulduğun gücün fazör açısı 90 derece olur ki, bu değer sayaç tarafından ölçülemez.
Siz sanırım konuyu takip edemediniz , bundan bahsetmiyoruz, bunu herkes biliyor....

Siz sanırım konuyu takip edemediniz , bundan bahsetmiyoruz, bunu herkes biliyor....

yoo yazdıklarınız okuyorum. akademik çalışmana biraz renk katmak isterim.

Örneğin 10 Amper aktif , 10 amper Reaktif akım çekiyor olalım , toplamda sayaçtan itibaren 20 amper 14,14 amper akım çekilmiş oluyor ve sadece 10 amperine para veriyoruz. 20 amper 14,14 amper bu sayaçtan içeri girdiği andan itibaren , bakır enerji hatları üzerinden cihazlara lambalara dağılıyor , ve bu akım taşınması sırasında bir miktar enerji bakır hatlar üzerinde ısıya dönüşüp harcanıyor ve bu bize yani faturaya aktif enerji tüketimi olarak yansıyor.
20 amper 14,14 amper akımın geçtiği bakır telin üzerindeki enerji kaybı 200 Watt olsun , eğer Kompanzasyon yapılıp Reaktif enerji dengelenmişse ve bu şekilde sisteme sadece 10 Amper akım geliyorsa bu sefer aynı bakır enerji hatları üzerindeki kayıp 100 Watt yine 200W olur , yani kayıp yarı yarıya düşer aktif kaybımız aynıdır. Bu da Kompanzasyonun evlerdeki tasarruf farklılaşma şeklidir. Çok miktarda aydınlatma kullanan bir esnaf sürekli olarak Reaktif akım çektiğinden Kompanzasyon yapılması durumunda bakır hatlardaki kayıpları azalacağından aktif kayıplar değişmeyeceğinden Aktif enerji tüketiminde yani Faturada kazanç sağlar hiçbişey farketmez .

bu arada amacımızın doğruyu bulmak olduğunu hep beraber hatırlayalım ve daha uzlaşıcı tartışalım bence.

Bir mühendis olarak kusura bakmayın bana ispatlıdığınız hiç bir şey yok.

Burada yazmış olduğunuz bilgileri okuyanlar; mühendisler/teknik öğretmenler/teknikerler/teknisyenler/ustalar/elektriğe meraklı kişiler. Verdiğiniz bilgiler sallama olmayacak. Ha piyasada kandıracağım adamlara böyle anlatıyorum dersen kabulum. Onlara anlayacakları şekilde anlat. ama buraya sallayarak yazma. Adınıda akademik çalışma koymuşsun. yalnış yazmışsın. avamdemik(avama uygun) desen daha iyi olurdu. bende salladım. nasıl olsa sallamak serbest. herkes anlasın diye.

Şimdi sen kuyumcular parası çoktur diye, yani kaynak iyi diye onları örnek vermişsin. :) bir kuyumcuda kaç ampul olabilir ve bu ampullerin kaçının cosfisi 1'in altında olur. Şimdi biraz sallayalım. diyelimki 100 tane 18 W cosfisi 0,5 olan flouresan olsun. Azmı oldu. 200 tane olsun. 200 tane ampul 20 w'tan 4 kW yapar. Hadi bizde bunu tek fazdan besleyelim. 20 Amper çeksin mi?. şimdi sen bakır kayıplarını azaltmak için sensörlü bir devreyle kondansatör devreye aldığına göre kondansatörler tek noktada. Bakır kayıplarının azaldığı yer bu durumda sayaçla senin kondansatörleri koyduğun yer arasında. Çünkü hiç bir lambayı bireysel kompanze etmedin. Yani hedefin olan bakır kayıplarıyla olan mücadelende biraz fire vermiş görünüyorsun.

senin müthiş sensörün algıladı, hesapladı, çarptı, böldü, çıkardı, ve sonucunda cosfiyi 1 yapacak kadar kondansatörü devreye aldı. 20 Amper akım çekilyorken birde baktık ki akım 14,14 Amper olmuş. 6 amper akımı azaltmışız. Şimdi bu azalma neticesinde bakalım ne kadarlık bakır kayıbında azalma olmuş. 6*6*R kadar. şimdi bize kablonun boyu ve kesiti lazım. 50 metre 2,5 'luk kablo yeter mi? hadi bu sefer yetsin. R=50/(56*2,5)=0,35, 36*0,35=12,6 W

200 lambadan, 1 tane 20 W lambayı söndüreceğim. 199 lamba bize yeter. :)

Son düzenleme:
Elektrikçilere laf anlatılmıyor: ) yine uzaklaştırma alıcam forumdan.

Arkadaşım , bahsettiğim , aydınlatmak istediğim nokta tasarrufun nereden geldiğidir , nasıl yapılacağıdır . Bana kök2 muhabbetini anlatma lütfen....:) buna çok güzel bir deyim var ama burada söylenmez şimdi: )

Hala gelmiş evlerde reaktif sayaç yoktur diyorsun..
benim yazdıklarımı okumuyorsan bile hemmuhhemtek 'in yazılarını oku , o da benim dediklerimi ispatlamış zaten.

Ayrıca reaktif enerji hesabını faz farkından yapıyorsun ama sana bir ayrıntı vereyim , reaktif enerji hesabı faz farkından yapılmıyor....

Elektrikçilere laf anlatılmıyor: ) yine uzaklaştırma alıcam forumdan.

Arkadaşım , bahsettiğim , aydınlatmak istediğim nokta tasarrufun nereden geldiğidir , nasıl yapılacağıdır . Bana kök2 muhabbetini anlatma lütfen....:) buna çok güzel bir deyim var ama burada söylenmez şimdi: )

Hala gelmiş evlerde reaktif sayaç yoktur diyorsun..
benim yazdıklarımı okumuyorsan bile hemmuhhemtek 'in yazılarını oku , o da benim dediklerimi ispatlamış zaten.

Ayrıca reaktif enerji hesabını faz farkından yapıyorsun ama sana bir ayrıntı vereyim , reaktif enerji hesabı faz farkından yapılmıyor....

nereden yapılıyor kardeşim. bizde aydınlanmış olalım. benim yanlış hesapladığım yerden alıntı yapıp beni de düzeltir misin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri