Elektronik güç tasarrufu cihazı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yanlış yapıyorsun demedim zaten , biz başka şeyden bahsediyoruz sen başka şeyden bahsediyorsun dedim. Reaktif ve kompanzasyon kelimesi geçiyor diye bildiğin şeyleri yazmışsın buraya , kompanzasyon yapılmaz eve diye...

Buradan yapılıyor: ( sallama bilgiler )

faz kayması çoğu zaman bu şekilde değildir :
250px-Kapasitif_faz_farkı.jpg

ve güç faktörü de 2 sinüs sinyalin arasındaki açıyı bulup , cosfi budur diyerek olmaz. Bu durum sadece çekilen akımın sinüsoidal olduğunda geçerlidir.

Örneğin şu sinyallerin de periyodu aynıdır , faz kayması yoktur fakat sinüsoidal değildir. Faz kayması ile yapılan hesaplar bunlarda tutmaz.

th_281889.gif

Yada bu:
adszcxp.jpg

Voltajımız Şebeke voltajı yani 220<0 olsun , çekilen akım da yukarıdaki şekildeki non-sinüsoidal akım olsun , faz farkı 0 olduğundan PF=1 midir diyeceğiz?

Güç faktörü hesabı şu şekildi olur:

PF = DPF * ( Is1/Is )

Burada DPF bildiğimiz faz farkı hesabıdır . Is1/Is ise , akımın harmonik fourier harmonik analizi sonrası çıkar. Buna benzer olarak Total Harmonic Distortion hesabı ile de yapılabilir bu PF hesabı. Sonuç olarak çekilen dalganın sinüs dalga şeklinden uzaklaşmasıyla Is1/Is oranı küçülür , güç faktörü değişir.

Total harmonic distortion - Wikipedia, the free encyclopedia

c05s5f1a.jpg

gerçi konudan uzaklaştıkça , güç elektroniği dersine döndü burası...

SN camby

Sen güç elektroniği dersini ve birsürü palavranı bir kenara koy. Senden tübitak yada herhangi bir ünv'den bu cihaz evlerde enerji tasarrufu sağlar raporuda istemiyoruz. Mademki bu kadar iddalısın bir analizör yada süzme akıllı sayaç bağla yüklerine 1 saat o cihazı kullan 1 saatte cihazını takma aradaki aktif güç tüketim farkını hepimiz bir görelim. Bakalım elmi yaman beymi yaman. Ama bu deneyi yapmaya kalkarsan alacağın sonuçtan utanıp birdaha buralara uğramaman kesin buda ufak bir uyarı :D seçenek senin arkadaş...

Sn. Analizör

diyelim yanıldım, niye utanayım da buralara gelemeyecek hale geleyim ? yeni bir şey öğrenmiş olurum , bilgiye/mühendisliğe bakış açınız bu mu?
o yüzden bu başlık bu şekilde çirkinleşiyor..

Şu an hodrimeydan diyorsunuz , benim sizden beklediğim aksini ispatlamanız...

Sanki bu işten para kazanan sizlersiniz de elinizden ekmeğiniz alınacak gibi neden bu kadar fanatik oldunuz körü körüne karşı çıkıyorsunuz?

elinize kağıdı kalemi alın lütfen aksini ispatlayın , ondan sonra yazın..

Sn. Analizör

diyelim yanıldım, niye utanayım? yeni bir şey öğrenmiş olurum , bilgiye/mühendisliğe bakış açınız bu mu?

Şu an hodrimeydan diyorsunuz , benim sizden beklediğim aksini ispatlamanız...

BENİMDE SİZDEN İSTEDİĞİM BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA KESİN HÜKÜMLER VERMEMENİZ VE YANLIŞ YÖNLENDİRMELERİNİZLE SADE VATANDAŞIN DOLANDIRILMASINA ARACI OLMAKTAN VAZGEÇMENİZ.

Epeyce özet oldu değil mi ! Bana bu konuda martaval okumayın onca kişi arasında sivrilip iddalarda bulunan sizsiniz yapın deneyinizi alın boyunuzun ölçüsünü !

Böylesine hassas bir konuda kibar olamayacağım ! laflarım kırıcı gelebilir !

BENİMDE SİZDEN İSTEDİĞİM BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA KESİN HÜKÜMLER VERMEMENİZ VE YANLIŞ YÖNLENDİRMELERİNİZLE SADE VATANDAŞIN DOLANDIRILMASINA ARACI OLMAKTAN VAZGEÇMENİZ.

Epeyce özet oldu değil mi !

Sanki bu işten para kazanan sizlersiniz de elinizden ekmeğiniz alınacak gibi neden bu kadar fanatik oldunuz körü körüne karşı çıkıyorsunuz?

Ben bilmiyorum , siz biliyorsanız , görelim bilginizi , ben açtım çarşam gibi ortaya....

Ben bilmiyorum , siz biliyorsanız , görelim bilginizi , ben açtım çarşam gibi ortaya....

Açın EMO'nun yaptığı deney sonuçlarını görün orda herşey açık ve net. Hala körü körüne idda ediyorsanız ERKEK gibi deneyinizi yapar sonuçlarını paylaşırsınız. Sizin bu aletleri satan üçkağıtçılarla ortaklığınız olduğu belli bu arada. senin çarşaf kirli topla onları birdahada serme.
Bu ve benzer cihazları satanlardan varmı g.tüne güvenen tübitaktan yada elektrik mühendisliği bölümü bulunan herhangi bir üniversiteden bu cihaz evlerde enerji tasarrufu sağlar diye rapor alabilecek ? Varsa buyursun gelsin raporunu burda paylaşsın beni madara etsin. VAR MI ?
BOŞ LAFLARA KARNIMIZ TOK CAMBY !
Senin bildiklerini gördük 100-120A'de iletim hattı bakır kaybı hesaplıyorsun sonrada kalkmış harmoniklerden bahsediyorsun birkere devreye bağladığın o cihazda kondansatör var mevcut harmoniklerin genliklerini arttırır o kondansatör ! Ama seni yadırgamıyorum bir mekatronikçi elektrik konusuna anca böyle alakasız yaklaşabilir.
Sen önce o cihazın aktif güç kaybı ne kadar onu iyice bir öğren ondan sonra sağladığı tasarrufu hesapla aradaki farkı gör öyle konuş!

Son düzenleme:
yazdıklarım anlaşılmamış sanırım : ) orada 100A'den değil tasarrufun nasıl yapılacağından bahsedilmiş...
Olaylara bu şekilde yaklaşan Elektrikçiler yüzünden bu haldeyiz zaten , herşeyi bildiklerini zannediyorlar .
Yazdığım güç elektroniği bağıntıları hakkında fikriniz var mı acaba .
Dediklerimi tabi ki rapor haline getirebilirim ama bu sizin gibilerin zihniyetine göre madara olmak/etmek bizlere göre bundan çok farklı birşey..
En tehlikeli şey bu aslında , çakma mühendisler...
Saldırganlığınızı da mekatronikçileri kabullenememenize bağlıyorum...
Neyse dediğim gibi aksini ispatlamanız lazım...
Bunun dışında atışarak forumu germemize gerek yok...

yazdıklarım anlaşılmamış sanırım : )
En tehlikeli şey bu aslında , çakma mühendisler...

Doğru söze ne denir?
Herkes kendi işini yapsın!
Ya neyi tartışıyorsun neyi ispatlamaya çalışıyorsun?

Bu cihazlar palavradır olay bu kadar basit!
Ha bu cihazda yapıp satıyorsanız zehir zıkkım olsun o paralar.

Bundan 1-2 ay önce SHOW TV bu firmalardan birine İstanbul tedaş yetkilisi ile bu firmalara gittiler. Firma yetkilisi herkesin bildiği klasik fluorasant lamba ampermetre deneyini yaptı. AAA bakın tasarruf yapıyorum dedi.

Tedaş mühendisi evlerde reaktif sayaç yok nasıl tasarruf sağlıyorsun dedi.
Firma yetkilisi aynen mort kem küm.
TEDAŞ MÜHENDİSİ BU CİHAZLARIN HİÇBİR TASARRUF YAPMADIĞINI HALKIMIZIN KANMAMASI KONUSUNDA UYARDI.

EVET
HERKES CAHİL SEN ALİMSİN
HERKES ÇAKMA SEN GERÇEKSİN
TEDAŞ MÜHENDİSİ BİLE ÇAKMADIR SANA GÖRE.

BIRAK BU İŞLERİ. CİHAZI YAPIP SATIYORSAN ALLAH KORKUN YOKSA SATMAYA DEVAM ET!
AMA BURADA HAYATINI ELEKTRİKTEN KAZANAN BİRÇOK MÜHENDİS ÖĞRETMEN USTA TEKNİKER VS VS. ÇAKMA DİYEMEZSİN
GİT İŞİNE BE!

Ben gerçekten elektrik tasarrufu yapan bir cihaz yapsam! Forum sitelerinde bunun tasarruf yaptığını ispatlamak için bi taraflarımı yırtmazdım!
Gider önce patentini alır sonra bunun noter huzurunda çeker ispatlardım. Ondan sonra gelsin paralar. Ne forumlarda laf anlatmaya çalışacam.

Sizce neden böyle basit bir olayı yapmıyorlar?
Ortada tasarruf masarruf yok!

Akıllı adama tasarruf sağladığını anlamak için öyle kompleks formüllerede gerek yok!
Mesela;
Neden insanlar 100-200 TL'ye satılan içinde mıknatıs olan benzin hortumuna takılan yakıt tasarufu yaptığını iddia eden zımbırtılardan almıyorlarda, 1000-2000 tl arasında fiyatları olan ve arabanın birçok yerini delerek yerleştirilen LPG sistemlerini alıyorlar?
Cevabı basit!
LPG'de ölçülebilen GERÇEK bir tasarruf var. Diğer mıknıstlı zımbırtı kandırmaca
Halkımız aptal değil!

Bu cihazlar yeni çıktığı için geçici bir moda başladı. 1-2 yıl içinde sizinde yeriniz ERKE DÖNENGECİNE veya VECTA ISITICILARININ yanıdır.
Hatırladıınızmı VECTA ISITICILARINI?

Son düzenleme:
:)yorumları okudum tartışmaya gırecek bilgim yok yanlız bu bahsedılen cıhazdan komşum taktırdı ben gormedım komşumun soyledığını aynen aktarayım taktırmadan önce aylık fatura 110-120 arası gelıyormuş cıhazı taktırdıktan sonra 80-90 tl arası gelıyor dedı cıhaz faydalımı zararlımı bılmıyorum bana gelseler takalım derseler bu forumlarda konuyla ılgılı yorumları takıp eder ona gore karar verırım o başka

Doğru söze ne denir?
Herkes kendi işini yapsın!
Ya neyi tartışıyorsun neyi ispatlamaya çalışıyorsun?

Bu cihazlar palavradır olay bu kadar basit!
Ha bu cihazda yapıp satıyorsanız zehir zıkkım olsun o paralar.

Bundan 1-2 ay önce SHOW TV bu firmalardan birine İstanbul tedaş yetkilisi ile bu firmalara gittiler. Firma yetkilisi herkesin bildiği klasik fluorasant lamba ampermetre deneyini yaptı. AAA bakın tasarruf yapıyorum dedi.

Tedaş mühendisi evlerde reaktif sayaç yok nasıl tasarruf sağlıyorsun dedi.
Firma yetkilisi aynen mort kem küm.
TEDAŞ MÜHENDİSİ BU CİHAZLARIN HİÇBİR TASARRUF YAPMADIĞINI HALKIMIZIN KANMAMASI KONUSUNDA UYARDI.

EVET
HERKES CAHİL SEN ALİMSİN
HERKES ÇAKMA SEN GERÇEKSİN
TEDAŞ MÜHENDİSİ BİLE ÇAKMADIR SANA GÖRE.

BIRAK BU İŞLERİ. CİHAZI YAPIP SATIYORSAN ALLAH KORKUN YOKSA SATMAYA DEVAM ET!
AMA BURADA HAYATINI ELEKTRİKTEN KAZANAN BİRÇOK MÜHENDİS ÖĞRETMEN USTA TEKNİKER VS VS. ÇAKMA DİYEMEZSİN
GİT İŞİNE BE!

Ben gerçekten elektrik tasarrufu yapan bir cihaz yapsam! Forum sitelerinde bunun tasarruf yaptığını ispatlamak için bi taraflarımı yırtmazdım!
Gider önce patentini alır sonra bunun noter huzurunda çeker ispatlardım. Ondan sonra gelsin paralar. Ne forumlarda laf anlatmaya çalışacam.

Sizce neden böyle basit bir olayı yapmıyorlar?
Ortada tasarruf masarruf yok!

Akıllı adama tasarruf sağladığını anlamak için öyle kompleks formüllerede gerek yok!
Mesela;
Neden insanlar 100-200 TL'ye satılan içinde mıknatıs olan benzin hortumuna takılan yakıt tasarufu yaptığını iddia eden zımbırtılardan almıyorlarda, 1000-2000 tl arasında fiyatları olan ve arabanın birçok yerini delerek yerleştirilen LPG sistemlerini alıyorlar?
Cevabı basit!
LPG'de ölçülebilen GERÇEK bir tasarruf var. Diğer mıknıstlı zımbırtı kandırmaca
Halkımız aptal değil!

Bu cihazlar yeni çıktığı için geçici bir moda başladı. 1-2 yıl içinde sizinde yeriniz ERKE DÖNENGECİNE veya VECTA ISITICILARININ yanıdır.
Hatırladıınızmı VECTA ISITICILARINI?

Herkes kendi işini yapsın nedemek ? Kimin neyini sahipleniyorsunuz?

Neyi ispatladığım ortada...

Zehir zıkkım olsun demişsiniz , bu şuna benziyor :

Ben ispatladım , hem de bu cihazların eksik yanlarını söledim , artısıyla eksisiyle yani , objektif olarak...

Bu işin çözümünün yolu yordamı hesaplardır formüllerdir. Eğer bunu yapamıyorsanız birinin dediğine inanmak zorundasınız zaten , izin verin bu formüller hakkında yorum yapabilen arkadaşlarla tartışalım , sizler de sonucu takip edersiniz. O formülleri sandığınız GÜÇ Faktörünün farklı birşey olduğunu göstermek için koydum.

Sektörde falan değilim , üniversitedeyim . Herkes palavra demiş ispatlayan olmamış diye işin içine girdim merak ettim..

Birçok mühendise teknikere çakma demiyorum zaten ben , ben ortaya bi çözüm- bi fikir arttım , ortaya akılan bir fikri dinlemeden okumadan allah belanı versin diyen herkese çakma/gerici derim . körü körüne başkalarına inanan kendi hesabını kendileri yapamayan mühendislere teknikerlere çakma derim

Sizin tek dediğiniz şu şöle demiş bu böle demiş , şuranın mühendisi çok iyi o dediyse doğrudur , bu sadece taraftarlıktır , bu şekilde bilim olmaz. Biri gelir kardeşim sen böle düşündün ama bu şu şu nedenlerden dolayı böle değildir der , eyvallah , allah razı olsun göremediğim bir yanlışımı daha öğrenmiş olurum.

Elinize kağıt kalem alıp birşey gösterme ispatlama yoluna gitmiyorsunuz , sadece allah belanızı versin diyorsunuz..

Diyelim ben bunu ispatladım/ispatlattırdım, kabul edildim.

Sonra benim için mi fanatiklik yapacaksınız , oo bu adam çok iyi o diyorsa doğrudur mu diyeceksiniz ?

Kendiniz kalemi kağıdı elinize alıp yaw bu adam nasıl yapmış diye oturup hesaplamadan? İşte budur çakma mühendislik/teknikerlik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,445
Kullanıcılar
450,381
Son üye
sedobaki

Yeni konular

Geri