Elektronik devrelerde lehimleme sıcaklığı maksimum ne olmalı?

Herkese merhaba,

Uzun sure problemsiz kullanacağım kaliteli bir havya arıyordum ve bu iş için weller markasının iyi olduğunu öğrendim. Yeterli olacağını düşünerek weller SP40NEU kalem havyayı internetten satın aldım. Bu havya 480 derece ısı üretiyor ve üzerinde tornavida benzeri kalın bir üç var. Mevcut havyanın ucu küçük parçaları lehimlemeye uygun değil, mevcut havyayı kullanmaya devam edersem küçük parçaları lehimleyebilmem için uygun bir havya ucu almam gerekecek. Ama Weller marka havya uçları da hiç hesaplı değil. Ben de elimdeki mevcut havyayı satıp bir küçük modeli olan weller sp25neu (400 derece ısı üretiyor) almayı düşündüm.
1) Mevcut havyamı kullanmaya devam edersem 480 derece sıcaklık lehimleme esnasında devre elemanlarına zarar verir mi?
2) Sizce mevcut havyama küçük parçaları da lehimleyebileceğim uygun bir havya ucu alarak kullanmam mı daha mantıklı olur yoksa havyayı satarak sp25neu (400 derece ısı üretiyor ve küçük parçaları lehimlemeye uygun bir uçla geliyor) satın almak mı?
3) Eğer bir havya ucu satım almaya karar verirsem muhtemelen daha hesaplı olduğundan orijinal olmayan bir parça alacağım, bu parça uzun vadede problem çıkarır mı?

Yorum, görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

Ekli dosyalar

• 27481D0F-2F1A-43BC-B195-C8938C2B54C5.jpeg
    27481D0F-2F1A-43BC-B195-C8938C2B54C5.jpeg
    437.9 KB · Görüntüleme: 163
ısı ayarı için dimmer kullanabilirsiniz ama bu havyanın ucu çok kalın. Hassas işler yapmaya uygun görünmüyor.

Lehimlerin erime sıcaklığı içeriğine göre değişir. Genelde 300 - 350 derecede kullanılır.

ısı ayarı için dimmer kullanabilirsiniz ama bu havyanın ucu çok kalın. Hassas işler yapmaya uygun görünmüyor.

Lehimlerin erime sıcaklığı içeriğine göre değişir. Genelde 300 - 350 derecede kullanılır.
İnce havya uçları satılıyor, onlardan alıp kullanabilirim, sıcaklığı ölçtüm 420 civarında, bu sıcaklık lehimlem esnasında devre elemanlarına zarar verir mi peki

Devre elemanına zarar verme konusunu şöyle söyleyeyim.

Örnek,

X komponentin datasheet sayfasında yazarki ,

Parça lehimlenirken 400 C derecede 10 saniyeden fazla ısıtmayın gibi lehimleme tavsiyelerinde bulunuyor.

420 derecede her komponent lehimlenmez. bazı yarı iletkenler hassas olduğu için dikkatli ısıtılması lazım.

Smd lehim için 300 -350 arası yetiyor üstü lehimi bozuyor ben öyle yapıyorum

Benim uyguladığım taktik havyayı ne lehimin donduğu nede eridiği kritik sıcaklıkta tutuyorum. genelde 300 - 320 C derece gibi. Sökeceğim yada lehimleyeceğim parça büyükse sıcaklığı arttırıyorum ama normal komponentlerde lehimin eridiği sıcaklığı kullanıyorum.

Bakıyorum lehimlediğim yüzeyi ısıtamıyorsam sıcaklığı 10 - 20 arttırıp yüksek ısı uygulamadan eşik değerinde lehimleme işlemini en kısa zamanda halledip bitiriyorum.

Keske su modeli alsaydiniz, ince isler icin daha uygundu. Kaliteli isler cikarmak icin uygun fiyata sicak hava uflemeli bir istasyon bakin.

WM12_L.jpg

Keske su modeli alsaydiniz, ince isler icin daha uygundu. Kaliteli isler cikarmak icin uygun fiyata sicak hava uflemeli bir istasyon bakin.

Ekli dosyayı görüntüle 56598
Weller k

Ekli dosyayı görüntüle 56598
aldığım modelin led aydınlatması da beni cezbetmişti, bir de nasıl olsa uçları değişiyor diye kalın uçlu olmasını çok önemsememiştim ama yedek uçları çok pahalıymış :(

Weller k

aldığım modelin led aydınlatması da beni cezbetmişti, bir de nasıl olsa uçları değişiyor diye kalın uçlu olmasını çok önemsememiştim ama yedek uçları çok pahalıymış :(
Weller evet kaliteli oldugu icin biraz pahalidir. Uygun bir model mesaj olarak gonderdim inceleyin, uclari filan ucuzdur. :)

Weller evet kaliteli oldugu icin biraz pahalidir. Uygun bir model mesaj olarak gonderdim inceleyin, uclari filan ucuzdur. :)
Artık çok geç, aldım bir kere, hatta aldığım havyanın yedek uçlarıyla satılanları da varmış, ben ucuz diye bunu almıştım ama bilmiyordum ki yedek uçlarının bu kadar pahalı olacağını :((

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri