Elektronik Balast mı? Mekanik Balast mı?

sorun olmaz kullanabilirsiniz slm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir projemizde bina koridor aydınlatmasında varlık sensörü ile dimmer devresi kullanacağız. Hareket olmadığı zaman çok düşük bir aydınlatma olacak. Bu sistem Ampüllerin ömrüne zarar verirmi

problem olmaz kullanabilirsiniz.

Tridonic' in koridor fonksiyonu uygulaması tam olarak bu uygulamanız içindir.

incelemenizde fayda var: www.corridorfunction.com

kolay gelsin

1-Hangi tip elektronik balast tercih edilmelidir?

* İnstant start(soğuk ateşleme?)
* Rapid start(sıcak ateşleme?)
* Programmed start(programlı ateşleme?)

Türkçe karşılıkları doğru mudur?

2-İyi markaların birbiriyle eş değer olan modelleri(hem sıcak hem soğuk ateşleme açısından) hangileridir?

Philips
Tridonic
Pelsan
Osram
GE(General Electric), piyasada var mı?

ve bunlara ilave iyi olarak sayılabilecek başka marka Türkiye piyasasında var mıdır?

Son düzenleme:

2-İyi markaların birbiriyle eş değer olan modelleri(hem sıcak hem soğuk ateşleme açısından) hangileridir?

Philips
Tridonic
Pelsan
Osram

ve bunlara ilave iyi olarak sayılabilecek başka marka Türkiye piyasasında var mıdır?

1-) Kesinlikle warm start (sıcak ateşlemeli) balast tercih edilmelidir. çevirilerinizden rapid start yanlış olmuş o da bir çeşit soğuk ateşleme türüdür.

2-) Tridonic' te soğuk ateşlemeli balast yoktur. pelsan ve GE' nin bu listede yeri olmamalı :)
Eğer piyasanın en iyi balastı hangisi diyorsanız Tridonic PC PRO ve PC Industry ürünlerinden daha iyi ürün yoktur. Aksini iddaa eden çıkacağını sanmıyorum :)

1-) Kesinlikle warm start (sıcak ateşlemeli) balast tercih edilmelidir. çevirilerinizden rapid start yanlış olmuş o da bir çeşit soğuk ateşleme türüdür.

2-) Tridonic' te soğuk ateşlemeli balast yoktur. pelsan ve GE' nin bu listede yeri olmamalı :)
Eğer piyasanın en iyi balastı hangisi diyorsanız Tridonic PC PRO ve PC Industry ürünlerinden daha iyi ürün yoktur. Aksini iddaa eden çıkacağını sanmıyorum :)

Syn TWiST_oF_FaCe; cevabınız için teşekkür ederim. Yapmaya ve ulaşmaya çalıştığım şey şudur. Bir tesiste bulunan 24 saat boyunca çalışan 4x18 lambalı ve mekanik balastlı armatürleri hem enerji verimliliği, hem ömür, hem işçilik giderlerinin düşürülmesi açısından iyileştirmek istiyorum. Bunun için hangi sisteme geçiş yapacağımla ilgili bir karara varmak üzere araştırma yapıyorum. Yeni teknoloji olan LED flouresana yada elektronik balasta geçiş yapılabilir gibi görünüyor. Ancak hangisine geçiş yapacağıma karar verebilmem için ekonomik analizi tam olarak yapabilmiş değilim. Öncelikle LED lambaya mı geçmeliyim yoksa sıcak ateşlemeli elektronik balasta mı geçiş yapmalıyım sorusunun yanıtı ne olmalıdır?

Diğer taraftan okuduğum yazılarda ateşleme şekli olarak yukarıdaki kavramlar kullanılıyor ve rapid start'ın açıklamasında, flamanların ısıtılmasından bahsediyor ve rapid startlı lambaların sensörlü lambalar için uygun olan balast olduğundan bahsediyor. Yani rapid start sanki warm startın aynısı gibi görünüyor. Yanılıyor muyum? http://www.lighting.philips.com/pwc_li/us_en/connect/advance/assets/1-01_to_1-69_Atlas2012.pdf dökümanının 4. sayfası yada http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_ballast sayfasında warm start diye bir başlık görünmüyor.

Son düzenleme:
Philips ve Tridonic'in olduğu listede Pelsan ve GE garip kaçar, TCI markasını da yazabilirsin...
LED floresan kıyaslamasında takıldığın yer olursa yardım edebilirim...

Philips
Tridonic
Pelsan
Osram

Philips ve Tridonic'in olduğu listede Pelsan ve GE garip kaçar, TCI markasını da yazabilirsin...
LED floresan kıyaslamasında takıldığın yer olursa yardım edebilirim...

Syn dexxen; mekanik balastlı 4x18 flouresan lambayı, LED flouresana mı döndürmeliyim yoksa elektronik balasta çevirmem yeter mi? Her yönüyle yapılmış bir analize ihtiyacım var. Varsa böyle bir çalışmanız paylaşırsanız sevinirim.

Birde elektronik balastlardaki lamda(yunan harfi) değerinin anlamı nedir?

Oluşan iyi elektronik balast markaları şöyle.

Philips
Tridonic
Osram
BAG
TCI
Layrton

şimdi bu markalarında kendi içinde farklı farklı ürünleri var. Türkiye piyasasında mevcut olup, birbirine eş değer modeller nelerdir?

Son düzenleme:
Sn.hemmuhemtek,karar vermenize yardımcı olmak için bir genel bir kıyaslama yapayım isterseniz.Tasarruf + Şebeke güç faktörü (Lamda) değeri açısından;

Klasik balastlı flüoresanlar < elektronik balastlı flüoresanlar < tasarrruf lambaları-cfl < led flüoresanlar şeklinde en az tasurrufludan,en çok tasarrufluya doğru olan bir enerji kazancı değeri söz konusu olacaktır.

Bizim baz alacağımız klasik balastlı,elektronik balastlı ve led flüoresanlar burada direkt söz konusu olduğundan;

Klasik balastlı flüoresan < Elektronik balastlı flüoresan < Led flüoresan lamba
0.45-0.60 < 0.65-0.85 < 0.90 değerlerinde genel manada bir lamda (Güç faktörü) sıralaması söz konusudur.

Güç faktörü en düşük,güç harcaması en fazla olan türü,klasik balastlı flüoresanlardadır.Bunlarda hem güç faktörü düşüktür,hem de devrede seri olarak yer alan akım sınırlayıcı ve ateşleme yapan yani tandem çalışan şok bobini (Balast),eleektronik balastlardakine oranla,daha büyük olan şok bobini trafosuyla,devrede fazladan ısıyla enerji kaybına ve şebekeye daha fazla bir reaktif güç iadesinin yapılmasına neden olur.Elektronik balastlı flüoresanlarda,bu büyük kütleden salınan gereksiz ısı enerjisi şeklindeki bu enerji kaybı çok daha azdır.Yani aslında bu tasarrufu,devreye seri olarak değil de,direk paralel olarak giren ve yüksek frekansla çalışan çok verimli olan bobinlerinden direk beslenmesi oluşturur.Ancak ayni lambada ışık haricinde üzerinde kaybolan ısı enerjisi yine aynidir,farklılık besleme şeklinde ve devreye seri olarak girip de,hem ateşleme,hem de akım sınırlama özelliğinin ayni anda tek bir balastın kendisinde toplanmamasındandır.

Led flüoresana geçtiğinizde ise,tüm bu lamba besleme sisteminin haricinde,bir de flüoresan lambadan da (36 watt. yerine 18 watt. gibi) direkt enerji tasrrufu sağlayarak,elektronik ateşlemeli balasta göre,çifte bir enerji kazancı sağlamanız söz konusu olur.Devredeki starter elektronik balastlıya geçişteki gibi iptal edilip,devredeki seri balast da tam çıkarılıp,direk 220 volt ac.voltajı flüoresan tüpün iki ucundan verilir.

Göz için en uygun ve en sağlıklı olan renk sıcaklığı değeri de bildiğiniz gibi daylight=gün ışığı olan,6500 K (Kelvin) sıcaklık değeridir.Led flüoresanlarında,eğer kesin kararlı olarak bir seçim yapacak olursanız,renk sıcaklık değeri olarak,bu değeri yakalayıp da tutturabilmiş olan firma ürünlerinden seçmeniz çok daha iyi olacaktır.Led flüorasana tam olarak geçmek,ilk yatırım maliyeti dışında,ilerde kendine otomatik olarak bir amortisman (Tasarrufla) sağlayacağı göz önüne alınırsa eğer,tabiki en tasarruflu olan bir seçim olacaktır.Benim favori markalarım hiç tereddütsüz philips ve osram olurdu,eğer ben bu seçimi,kendim inisiyatif kullanarak bir seçim yapmak durumunda kalsaydım.Ama asıl önemli kararı ben yine de size bırakıyorum.Kolay gelsin.

bildigim kadari ile yeni ihalelerde 300 yatagın üstündeki tüm hastanelerde DALI BALAST zorunluluğu var

Analizimi adım adım yapmak istiyorum. Önce mevcut durumda mekanik balastlı 4x18 armatürüm var ve 2 adet 40W'lık balastla lambalar yanıyor. Balastın enerji sınıfının B2 veya C olabileceğini düşündüğümde ve enerji sınıflarına göre düzenlenen tablodan 18 W lamba için balast kaybıyla birlikte güç değerlerini aldığımda; 4*24-4*26 96-104 arasında bir güç şebekeden çekilmektedir. Buda Ortalama 100 W olarak alınabilir. Bir başka yerde de 4x18 armatürün çektiği gücü 92 W olarak alınmış. Hangi değeri alarak işe başlamak gerekir??

Forum istatistikleri

Konular
128,615
Kullanıcılar
450,617
Son üye
Fatih Gültekin

Yeni konular

Geri