Elektronik Balast mı? Mekanik Balast mı?

cevaplar için teşekkürler;

başka bir hastanede elektronik balast kullanımına geçtikten sonra kompanzasyonda kapasitiften arka arkaya 3 ay ceza yemeye başlamıştık. ve bir diğer sorun da elektronik balastların çok sık arıza verdiğini gördük.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
d1 ve d2 uçlarına bir DİMMER ('lı anahtar) bağlarsan, dimmerin potansiyometresini (yuvarlak, sağa sola dönebilen radyo ses düğmesi gibi) sağa-sola çevirerek ışığı kısma ve parlatma işlemi yapabilirsin.
p1-p2 klemenslerini kısa devre etmekle dimmeri %100, max. duruma getirmek aynı işlemdir.

@elektro34' e teşekkürler durumu düzeltmiş. aksi takdirde istenmeyen durumlar oluşabilirdi.

Tridonic balastlarla kesinlikle potansiyometrik dimmer anahtar kullanılmaz. sadece 1-2 liraya piyasadan alacağınız yaylı anahtar ile (apartmanlarda ışıkları yaktığınız anahtar) dimleme yaparsınız. potansiyometrik dimmer anahtarlar sanırım 30lira gibi bir rakamdan başlıyor. bu nedenle tridonic kesinlikle çok ekonomik ve pratik.

balastta 5 tane giriş var. normal şebekenizi Faz-Nötr-Toprak olarak bağladıktan sonra, nötr' den köprü alıp D1 klemensine giriyorsunuz. Daha sonra faz' dan bir köprü alıp Lit (Yaylı) anahtara giriyorsunuz. Anahtardan çıkıp balastın D2 klemensine giriyorsunuz.

yaylı anahtara kısa tıklama şeklinde basışlarda lambaları yakıp söndürürsünüz. uzun süreli basışlarda ise dimleme (ışığı kısıp-açma) işlemini yapmış olursunuz.

ÇİZİM:
jbjhm.jpg

cevaplar için teşekkürler;

başka bir hastanede elektronik balast kullanımına geçtikten sonra kompanzasyonda kapasitiften arka arkaya 3 ay ceza yemeye başlamıştık. ve bir diğer sorun da elektronik balastların çok sık arıza verdiğini gördük.

kullandığınız balast markası sanırım alt seviye bir marka. Osram - Tridonic - Philips markaları kısa sürede bozulmaz.

elektronik balastlar kapasitif yüklerdir. yaklaşık 0,95' le çalıştıkları için 95 birim kapasitif, 5 birim indüktif yük oluyorlar. bu nedenle cezaya girme olayını çok sık yaşıyoruz ülkemizde. kompanzasyon ile bunu çözebilirsiniz.

4x18W bir armatürde hala manyetik balast kullanan var ise pes demek istiyorum. fiyat olarak neredeyse manyetik balastlı armatür daha pahalı bir hale geldi.

dip not: manyetik balastlar evet elektronik balastlardan daha uzun ömürlüdür. (yaklaşık 100.000 saat). elektronik balastlar ise 50.000 saattir. ben buna avantaj olarak bakmıyorum. zira manyetik balastlar 100.000 saat boyunca cebinizdeki parayı çekecek.

yaklaşık 1000 adet 4x18W armatürün bulunduğu bir saha için (4000 adet 18w floresan) elektronik balast ve mekanik balast kullanımlarındaki enerji sarfiyatını nasıl hesaplarız. 1kw=0.20 krş olarak sayarsak.

yaklaşık 1000 adet 4x18W armatürün bulunduğu bir saha için (4000 adet 18w floresan) elektronik balast ve mekanik balast kullanımlarındaki enerji sarfiyatını nasıl hesaplarız. 1kw=0.20 krş olarak sayarsak.

Aşağıdaki linkte hazırladığım sunumdan bir sayfa paylaşıyorum. Ayrıca devamında yazdığım açıklamalar size fayda sağlayacaktır.

jg8wm.jpg

- Enerji tasarrufu (% 20)

- Lamba yönetimi sayesinde (sıcak ateşleme, ön ısıtma vb.) daha uzun lamba ömrü (%300’ e kadar)

- Daha az kablolama (örneğin 4x18 armatür)

- Daha hafif ürün (lojistik ve kullanım için önemli)

Merhaba, ben de bir devlet okulunda müdür yardımcısıyım. Benzer problemler bizde de var. Mekaniklerden kurtulmak istiyoruz ancak, işin Kompanzasyon kısmı beni endişelendiriyor. Sıkıntı şu ki, biz zaten panomuz eski olduğu için reaktif ceza ödüyorduk, geçen ay panoyu yeniledik. Ancak okuduğum kadarıyla, elektronik balasta geçersek yine reaktif ceza mı çıkacak? yoksa bizim yenilenmiş komp. panosu bizi kurtarır mı?. Toplamda değiştireceğimiz, 2x400 armatür/balast var. Birde bu değişim Okul Aile Birliği tarafında yapılacak, yani devletin parası değil, vatandaşın parası. Ziyan olmaması için daha bi dikkatli olmam lazım. Bilgi paylaşacak olanlara şimdiden teşekkürlerimle.

kompanzasyon panonuz çalışıyorsa bi problem olmaz en fazla balastları değiştirdikten sonra bi kontrol ettirirsiniz belkide kondanstör ilavesi gerekebilir.bi sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum slm

Merhaba, ben de bir devlet okulunda müdür yardımcısıyım. Benzer problemler bizde de var. Mekaniklerden kurtulmak istiyoruz ancak, işin Kompanzasyon kısmı beni endişelendiriyor. Sıkıntı şu ki, biz zaten panomuz eski olduğu için reaktif ceza ödüyorduk, geçen ay panoyu yeniledik. Ancak okuduğum kadarıyla, elektronik balasta geçersek yine reaktif ceza mı çıkacak? yoksa bizim yenilenmiş komp. panosu bizi kurtarır mı?. Toplamda değiştireceğimiz, 2x400 armatür/balast var. Birde bu değişim Okul Aile Birliği tarafında yapılacak, yani devletin parası değil, vatandaşın parası. Ziyan olmaması için daha bi dikkatli olmam lazım. Bilgi paylaşacak olanlara şimdiden teşekkürlerimle.

Reaktiften ceza yemeniz çok üzüntü verici gerçekten. 2013' te hala hem manyetiklerle çok enerji harcıyoruz, üstüne bir de ceza ödeyerek iki kat parayı çöpe atmış oluyoruz. manyetik balastların kompanze edilmesi aslında çok kolay ama demek ki siz de uygulanmamış.

Elektronik balasta geçtikten sonra reaktif güçten ceza yemeniz imkansızdan da ötedir. böyle birşey mümkün değil. Ancak kapasitif yükten kamuda ceza yeme durumları oluyor. sizin ilgili olduğunuz bir konu olduğunu sanmıyorum ama özet geçkem gerekirse; kamuda kapasitif yükler (elektronik balast, ups..vs) ile indüktif yükler (motor..vs) dengeli olması istenir. denge bozulursa ceza durumları oluşuyor. Örneğin bir bankada çok fazla elektronik balastlı aydınlatma ve ups olduğu için indüktif yükler daha az olduğu için bankalar kapasitif yükten ceza yiyebilirler. (çok ilkel bir çözüm olarak bazı şubeler bazı armatürleri manyetik balastlı bırakarak dengeyi yakalamaya çalışır ama enerjide tam tasarrufu yakalayamazlar)

siz de profesyonel bir firmadan ölçüm ve kompanzasyon konusunda destek almalısınız. buradan arkadaşların çözüm üretebileceğini sanmıyorum. sadece yorum yapabiliriz ve yol gösterebiliriz. iş ölçümle sonuçlanmak zorunda.

Bir projemizde bina koridor aydınlatmasında varlık sensörü ile dimmer devresi kullanacağız. Hareket olmadığı zaman çok düşük bir aydınlatma olacak. Bu sistem Ampüllerin ömrüne zarar verirmi

Forum istatistikleri

Konular
128,615
Kullanıcılar
450,617
Son üye
Fatih Gültekin

Yeni konular

Geri