elektrikmi, elektronikmi olmalı tercihim

üniversite puanı için birşey diyemem ama sonrası için
zor yolu mu seçmek istiyorsun yoksa kolay yolu mu , bunu kendine sorman lazım önce

elektrikte elektronik görülüyor ama elektronikte elektrik görülmüyor :) en azından okuldan yola cıkarsak bu boyle

elektrık ı dısarıda ogrenebılırsınn ama elektronıgı dısarıda ogrenemessın okulda elektronı ogrenır mezun oluncada elektrıgı gelıstırebılırsın yazın ve stajlarında elektrık uzerıne kendını gelıstırebılırsın

bir elektronik mühendisi olarak üzülerek söylüyorum ülkemizde daha kolay iş bulabilmek için elektrik malesef:(

elektrık ı dısarıda ogrenebılırsınn ama elektronıgı dısarıda ogrenemessın okulda elektronı ogrenır mezun oluncada elektrıgı gelıstırebılırsın yazın ve stajlarında elektrık uzerıne kendını gelıstırebılırsın

elektrik dışarıda öğrenilmez, ancak arka cebine bi pense takar lamba sigorta priz değiştirisin. elektrik bölümünde temel elektronik, dijital elektronik ve güç elektroniği derslerini gördüğün için ve iş hayatındada elektronik cihazlar (plc,invertör,seviye-Y/Ü-zaman vs. röleler) elektriğe dahil olacağı için çok zorlanmazsın. pek çok elektronik mezunu gibi rahatlıkla hobi devreleri yapabilirsin. sadece pic'lere yabancı kalırsın onuda kendin çalışarak yine pek çok elektronik mezunu gibi hobi devreleri yapabilirsin. eski bir söz'' iyibir elektrikçi iyi bir elektronikçi olabilir, iyi bir elektronikçi (İYİ) bir elektrikçi olamaz'' iş bulma açısından bakarsak yine elektrik derim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam ben diyorumki okulu elektronikçi olarak bitirsem sonra yüksek gerilim sertifikamı alsam büromu açıp apartman fabrika gibi yerlerin elektrik projelerini çizme iznim olurmu ?

elektrik dışarıda öğrenilmez, ancak arka cebine bi pense takar lamba sigorta priz değiştirisin. elektrik bölümünde temel elektronik, dijital elektronik ve güç elektroniği derslerini gördüğün için ve iş hayatındada elektronik cihazlar (plc,invertör,seviye-Y/Ü-zaman vs. röleler) elektriğe dahil olacağı için çok zorlanmazsın. pek çok elektronik mezunu gibi rahatlıkla hobi devreleri yapabilirsin. sadece pic'lere yabancı kalırsın onuda kendin çalışarak yine pek çok elektronik mezunu gibi hobi devreleri yapabilirsin. eski bir söz'' iyibir elektrikçi iyi bir elektronikçi olabilir, iyi bir elektronikçi (İYİ) bir elektrikçi olamaz'' iş bulma açısından bakarsak yine elektrik derim.

turkıyede maddı olarak elektrıgın kısa vadede kazancı yuksek olabılır ama elektronıgın uzun wadede cok kazancı olabılır pıc ıle mıkro ıslemcı mıkro kontrol devrelerı yaparsın gerekırse kendı plc nı yapar otomasyon yazılımını yapar scadasını bıle yapabılırsınn bence ıs acısından elektronıgın ımkanları kısıtlı nedenıde sv bız elektronıgı cok basıt goruyoruz trde kac tane elektronıkcı plc tasarlayıp yapabılecek kapasıdete bır tane plc yapılsın bak nasıl serı uretıme gecılır elektrık kolay oldugu ıcın herkez elektrıge kacıyor bence herzaman elektronık .....

ben elektronık derken hopı olsun dıye basıt elektronık devrelerı kast etmıyorum...

sen analog modul ıle sıcaklıgı olcup operatör panelde gosterebılırsın........aynı ıslemı gelde bı pıcte yap......analog degerı entegrede olcup ledler ıle goster bakalım....

6yıllık elektrik-elektronik mühendisiyim.Hemen hemen tüm konularda çalışıyorum.Kanımca en doğru yaklaşım ; üniversiteye hazırlanacaksan önce öğretmenlik tercih etmektir.Şu anda en kebap meslektir.:)) (Hocalarım alınmasın,kolay demiyorum).İllaki elektrik ve elektronikle ilgili olacaksa elektronik daha mantıklı,hatta elektronik +PLC.İyi bir otomasyoncu olmak bence en ideali...Bunun için de hem elektrik temeline sahip olmak,elektronikten anlamak,logic sistemleri ve otomatik kontrol mantığını bilmek gerekiyor.Liseden teknik lise,sonra üniversite en sağlam olanı,bunu da atlamamalı...

sen analog modul ıle sıcaklıgı olcup operatör panelde gosterebılırsın........aynı ıslemı gelde bı pıcte yap......analog degerı entegrede olcup ledler ıle goster bakalım....

bana söylüyorsan yapabiliyorum. bileşim yayın evine ait pic ile sıcaklık kontrolü kitabını almıştım 2 yıl önce. buda bahsettiğim hobi devrelerinden biri benim için. ledlede gösteririm,lcd'dede. plc dediğinizde piyasada yerli malı bir sürü var. pic'in çıkışına birtane 485 entegresi bağlıyorsunuz bu protokolle ilgili örnek makrosu microbasicde var.bunun biraz daha geliştirilmişi. bende isterim bir türk'ün and'den or'dan sayaçtan öteye geçmiş makrolara sahip bacnet'li, lon'lu, farklı protokollerle(modbus,m-bus,Knx,profibas vs.) entegre olabilen gelişmiş cihaz yapmasını. bunun için pic olayını aşmış olması lazım artık dimi. amacım kimsenin umudunu kırmak veya küçümsemek değil (haddimde değil) ama Türkiye gerçeğini hiç bir zaman göz ardı edemeyiz arkadaşlar. tasarım için bir değil birden fazla mühendisin donanım için,yazılım için, Scada için ekip çalışması lazım belki en az1-2 yıl, en az 1 yıl denemesi revizyonu var. tasarımdan sonra seri üretimi ve yurt içi yurt dışı satış ekibi vs.. ve tabiki tüm ticaret alanında olduğu gibi riski. yoksa bu işi bunları karşılayacak parasal imkanı olan düz lise mezunu açık öğretimden işletme bitirmiş bir girişimcide yapabilir. mesela zorlu holding. perdede yapıyor elektrikli ev aletleride.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,325
Kullanıcılar
450,166
Son üye
oygg

Yeni konular

Geri