Ani su ısıtıcısı hakkında

necibex

Üye
Merhabalar,
Maksimum güç: 7500watt ibaresi bulunan monofaze ev elektriğinde kullanılacak (220volt) ani su ısıtıcısı şofben siparişi geçtim. Konu hakkında işinin ehli arkadaşlara birkaç sorum olacak.

1) Kablo ne cins olmalı ve kaç mm çapında önerirsiniz?
2) İnternetten takip ettiğim kadarıyla kaçak akım rölesi de şart gibi görünüyor. Ev için bir kaçak akım rölesinde şofbeni de göz önünde bulundurursanız hangi değerlerde almam gerekiyor?
3) Sigorta olarak şofben için kaç Amper değerinde hangi sigortayı tercih edebilirim B-C vs. tipleri var?
4) Evime elektrikçi çağırdığımda o işini yaparken sıradan vatandaş olarak dikkat etmem gereken şeyler var mı tüyo babında? Örneğin şofben kablosu duvar dışından mı döşenir, bu şart mıdır vs.

Bu soruları sormamdaki maksat önerilerinize göre malzemeleri kendim tedarik edip sadece elektrikçiye işçilik parası ödemek istiyorum. Ve işini tam yapıp yapmadığından tüyolarınıza göre emin olmak istiyorum. Sonuçta elektrik işi şakaya gelmez.
Cevaplarınız işin şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
- Kablonuz,3x4 mm² olmalı ve sayaç tablo-
sundan müstakil gelmeli,
- Tüm tesisatı koruyacak şekilde kaçak akım
konmalı,
- Su ısıtıcısı çalışırken,devrede ( buzdolabı
hariç ) başka cihaz bulunmamalı,
- İkinci kademe yeterli olacak şekilde çalıştır-
mak ihtiyacınız karşılıyacak ise ! hep o kade-
mede çalıştırsanız,tasarrufda yapmış ! olur-
sunuz,
- Sigortası B tipi 32 Amp. olmalı,
- Kablo, NYM , TTR veya NYA olabilir.

Son düzenleme:
Önerileriniz için teşekkür ederim.
40A 30ma kaçak akım rölesi
B32A Sigorta
Yaklaşık 6m civarında 3x4mm antigron alınacaklar listesine eklendi. :)

Mesela dişçiye gitseniz, ona da aynı teklifte bulunabilir misiniz? Sadece merak ettim.

Teklifte bulunmaktan kasıt malzemeleri kendimin temin etmesiyse şayet en basiti bir sigortaya iki katı fiyat çekerken aynı sigortayı yarı fiyatına temin edebiliyorsam kendim alırım. parayı çöpten toplamıyorum. bir meslek grubuna teklif götüremiyorum diye tüm meslek / hizmet grubuna amiyane tabirle kazıklanalım mı? :)

Her işin başı sonu güvendir, elektrikçiye güvenmiyorsanız o işi zaten elektrikçiye yaptırmayın. Mazallah elektrikten yangın bile çıkabiliyor. Eğer güveniyorsanız, bırakında para kazansın. Siz, işinizin sağlam olup olmadığıyla ilgilenin. Belki tesisat kabloları bu işleme izin vermeyecek, nereden biliyorsunuz veya biz nereden bilelim? KAKŞ bile yok diyorsunuz! Belki masraflar boşa gidecek!
Farkındaysanız hem ELEKTRİKÇİ'yi, hem sizi düşünüyorum.

İtimat kontrole mani değildir. Askerde her masada gördüğüm güzel bir sözdür. Bizim tesisat yenilenmeden önce prizlerde toprak niyetine nötrden atlama yapılmış evi aldığımızda farkettik. baştan aşağıya tesisatı düzelttirdik, toprak getirttik vs. O atlamayı yapan da elektrikçiydi, bizim tesisatı düzelten de elektrikçiydi. Elektrikçiye güvenmesem zaten çağırmam lakin bu güvenim ne derse ne yaparsa doğrudur düsturuna sahip değil. Fırıncılıktan anlamazsınız lakin ekmeğe kanaatiniz oluşur ya benim de o hesap. :)
Masraflara gelince ne bakımdan boşa gidecek belki ilave malzemeler eklenebilir ama 32lik sigorta kaçak akım rölesi 3x4 kablo her durumda bana lazım olmayacak mı?

Son düzenleme:
O kontrol şöyle yapılır, Elektrikçi'yi çağırır sorarsınız; "ustam benim böyle böyle bir derdim var, nasıl yaparız?". O size "şöyle şöyle yapılır" der. Sağlamasını yapmak için foruma girersiniz, dersinizki; "eyy arkadaşlar! böyle böyle bir durum var, usta böyle böyle diyor, doğru mudur?". Biz de derizki; "evet doğrudur, ya da yanlıştır".

Dereyi görmeden paçayı sıvamaya gerek yoktur.:)

İtimat kontrole mani değildir. Askerde her masada gördüğüm güzel bir sözdür. Bizim tesisat yenilenmeden önce prizlerde toprak niyetine nötrden atlama yapılmış evi aldığımızda farkettik. baştan aşağıya tesisatı düzelttirdik, toprak getirttik vs. O atlamayı yapan da elektrikçiydi, bizim tesisatı düzelten de elektrikçiydi. Elektrikçiye güvenmesem zaten çağırmam lakin bu güvenim ne derse ne yaparsa doğrudur düsturuna sahip değil. Fırıncılıktan anlamazsınız lakin ekmeğe kanaatiniz oluşur ya benim de o hesap. :)
Masraflara gelince ne bakımdan boşa gidecek belki ilave malzemeler eklenebilir ama 32lik sigorta kaçak akım rölesi 3x4 kablo her durumda bana lazım olmayacak mı?

Bakın, bulunduğunuz bölgede ufak bir araştırma yapın. Güvenilir Elektrikçileri sorun, yani referans alıp öyle usta çağırın. İşiniz sağlam olsun.

Allah razı olsun. @sami inci hocamın verdiği bilgilerden sonra internette benim şofbenin kullanma kılavuzuna rastladım birebir uyuşuyor kablo çapı olsun / sigorta değeri olsun. Daha şofben elime ulaşmadı aslında haftasonu kargoda takıldı. Biraz aceleciyim bu konuda eski şofbenin depo delindi. Sıcak susuz kaldık bir haftadır. Her şey hazır olsun kafasında gidiyorum biraz kusura bakmayın :)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri