ani su ısıtıcısı topraklama

emreka

Üye
arkadaşlar benim 2 sorum olacak:

1.evin bütün sigortalarını kapatıyorum kontrol kalemiyle prizleri kontrol ettiğimde her iki deliktende ışık yanıyor sigortayı açıyorum sadece birinden ışık geliyor kontrol kalemine şimdi bunda kaçak var mı topraklama var mıdır?

2. diğer sorum ise ani su ısıtıcısı aldım banyoya evin tesisatını döşeyen adama sordum 2 buçukluk kablo var dedi senin evde bağlatırsan sorun olmaz kullanırsın dedi ama diğer markalar saatten 2,5 luk kablo çekecen diyor sizce ne yapmalıyım saatle banyo arası yaklaşık 30 adım ama ev içerisinden tesisata bağlanırsa 2 m yardım ederseniz sevinirim.

bu arada su ısıtıcısı 32 amper 3000-4000-7000kw değerinde

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım ilk önce yapmanız gereken sigortaların fazın üstünden geçip geçmediğini kontrol etmek.Büyük bir ihtimalle sigortalar nötrün üzerine takılmıştır yani ters bağlanmıştır.ikinci sorunuzda ise yapmanız gereken sohbeni bağlayacak olduğunuz linyeyi takip edip üzerinde başka priz varmı kontrol etmek eğer yok ise bağlaya bilirsiniz.Üzerinde başka yükler varsa sigorta atma kablonun fazla ısınması gibi sorunlar olabilir.

sayacınızdan eve giren (monafaze ise) 2ve 4 nolu ucların yerini deiştirin sigortaları kapadığınız zaman elektrik kesilecektir ....tesisat yeni ise yakında ki prizden elektriği şohbene alın ama prizim içinden bağlaın oranın sigortasınıda 32 amperle deiştirin çalışma süresi çok uzun olmayacaı için tesisatınızı etkilemez....ama tabiki en güzeli direk sigortalardan bağlamak....

evin ddışındaki ana sigortaya baktım üzerinde 3000 yazıyor sanırım sorun olmaz 32 amperlik şofbene doğru mu?

evin ddışındaki ana sigortaya baktım üzerinde 3000 yazıyor sanırım sorun olmaz 32 amperlik şofbene doğru mu?

3000 e bi anlam veremedim ama c32 veya b25 b32 gibi bişiler yazması lazım önemli olan kaç amper olduğu zaten çin malı ise onuda deiştirin siemens ,legrand vb kaliteli bi ana sigortanız olsun bu arada sigortalarınız bağlantılarında gevşeklik varmı kontrol edin.......

arkadaşlar benim 2 sorum olacak:

1.evin bütün sigortalarını kapatıyorum kontrol kalemiyle prizleri kontrol ettiğimde her iki deliktende ışık yanıyor sigortayı açıyorum sadece birinden ışık geliyor kontrol kalemine şimdi bunda kaçak var mı topraklama var mıdır?

2. diğer sorum ise ani su ısıtıcısı aldım banyoya evin tesisatını döşeyen adama sordum 2 buçukluk kablo var dedi senin evde bağlatırsan sorun olmaz kullanırsın dedi ama diğer markalar saatten 2,5 luk kablo çekecen diyor sizce ne yapmalıyım saatle banyo arası yaklaşık 30 adım ama ev içerisinden tesisata bağlanırsa 2 m yardım ederseniz sevinirim.

bu arada su ısıtıcısı 32 amper 3000-4000-7000kw değerinde

Arkadaşım öncelikle yapman gereken o elektrikçiyi değil başka bir elektrikçi çağır eğer mümkünse en az bi teknisyen olsun. Kablonun buattan alınmasında bir sorun çıkmaz buata gelen zaten 2,5mm lik. Sen hiç karıştırma bırak ektrik işini elektrikçi yapsın

şofben hattı konusundaki yorumların hiçbirine katılmıyorum banyo ya kurulan bir şofbenin 220 volt 32 amp 7000 vat ise ki genelde budur en sağlıklı tesisatı söylüyorum şofbenden 3x4 nym kabloyu banyonun kapısına kadar döşer oraya 32 amp siemens veya legrand otomat koyarsın daha sonra 3x4 nym kabloyu yek pare kesintisiz sayacın yanına kadar döşenir sayacın çıkışı linyeler saat yanında ise linyelere 40 amp siemens veya legrand otomat eklersin en yakın toprak veya bahçe kısmına 1 mt som bakır çubuk çakar veya levha gömer topraklamasınıda sadece şofbene bağlarsın evde topraklama varsa bile şofben için ayrı yap toplam maliyeti 100 lira 15 mt mesafe için daha sonra aç şofbeni 7000 vata 3 cü kademeye getir 1 saat sıcak duş al saatler olsun :D bunun haricindeki tüm tesisatlar ilk 3 ay çalışsada 6 cı ayda problem olur yada benim gözüm arkada kalır 3x2.5 nym şofbene asla olmaz ben çok yanan ev tesisat ve 3x2.5 nym değiştim özellikle istirham ediyorum şofbenin orjinal kablosu 3x4 dür kolay gelsin

21 ci yüzyılda hala elektriği kesmeden çalışan ; mavi renk faz yapan ; sigorta girişi nötr bağlayan ; şofben için 3x2.5 nym çekilen her yeri düzeltiyorum bunları yapanada usta elektrikci diyemiyorum denk gelirsem karalarım

şofben hattı konusundaki yorumların hiçbirine katılmıyorum banyo ya kurulan bir şofbenin 220 volt 32 amp 7000 vat ise ki genelde budur en sağlıklı tesisatı söylüyorum şofbenden 3x4 nym kabloyu banyonun kapısına kadar döşer oraya 32 amp siemens veya legrand otomat koyarsın daha sonra 3x4 nym kabloyu yek pare kesintisiz sayacın yanına kadar döşenir sayacın çıkışı linyeler saat yanında ise linyelere 40 amp siemens veya legrand otomat eklersin en yakın toprak veya bahçe kısmına 1 mt som bakır çubuk çakar veya levha gömer topraklamasınıda sadece şofbene bağlarsın evde topraklama varsa bile şofben için ayrı yap toplam maliyeti 100 lira 15 mt mesafe için daha sonra aç şofbeni 7000 vata 3 cü kademeye getir 1 saat sıcak duş al saatler olsun :D bunun haricindeki tüm tesisatlar ilk 3 ay çalışsada 6 cı ayda problem olur yada benim gözüm arkada kalır 3x2.5 nym şofbene asla olmaz ben çok yanan ev tesisat ve 3x2.5 nym değiştim özellikle istirham ediyorum şofbenin orjinal kablosu 3x4 dür kolay gelsin

Hocam dediklerinize tamamen katılıyorum.Ama sevabına bir de 30 mA kaçak akım koruma ekleyin.

m-usta-fa hocam en dogrusunu yazmıs.kacak akım rolesi kullanmadan o sohbenin altına girmek buyuk hata olur

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri