Elektrikli ocak mi tüplü Ocak mi

Bu arada ben evimde doğalgazı sadece ocak için kullanıyorum. Günlük tüketimim 3,67 kWh e karşılık geliyor. Kalabalık aile iseniz siz bunu 5 kWh derseniz aylık 150 kWh tüketirsiniz.

Bu 150 kWh in %60 ı boşa gidiyor. Yani 60 kWh ini kullanabiliyoruz.(Ocaktaki verim %40 tı). Aynı verimi alabilmek için;
150 kWh doğalgaz karşılığı, elektrikli ocak kullansaydık 84 kWh, indiksiyon kullansaydık 71 kWh elektrik enerjisi kullanacaktık.​

Son düzenleme:
Evet hesaplamada yanlışım yoksa öyle gözüküyor. Ama yarın elektrik fiyatları artarsa tekrar değerlendirmek gerekir. Birde şunuda hesaba katmak lazım. Şimdi ben elektrik fiyatını 1.kademeye göre aldım malum şuanda ikili tarife var. Belli bir kWh üzeri tüketim yapılırsa kWh ücreti değişiyor. Siz sürekli elektrikli ocak kullanırsanız muhtemeldir ki tüketiminizin belli bir kısmı yüksek tarifeden faturalandıralacak. Onuda şöyle hesap edebiliriz. Sizin aylık tüketiminiz 250 kWh olsa 200 kWh ta ocak için harcasanız aylık 450 kWh tüketmiş olursunuz. Oda 969 TL faturaya karşılık gelir. Yani 1 kWh 2,15 TL ye tekabül eder. Ona göre tekrar hesap edersiniz.
Almanya'da normal ocak kullanan sayısı çok az, genellikle elektrikli ocak kullanıyorlar. Benim çevremde de doğalgaz olmasına rağmen müteahhitin işine gelmediği için evlere doğalgaz hattı götürmeyip elektrikli ocak konulan apartmanlar var. Daha elektrik faturası çok geliyor ben normal mutfak tüpüne geçeceğim diyeni duymadım.​
Haklısınız
D.gaz yokmu ?
Yoksa Kuzine ( odun vs çalı tahta ) bedava sayılır. + ısınma Baca varsa ?
Doğalgaz yok, tüp var, kıyaslama yapan var mı diye danıştım gruba

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri