İnce diş ve normal diş cıvata sorunu

tan er

Üye
Merhaba,
Yaptığımız bir proje de M8 somun(standart) diş mevcut. Makinamızda ise M8 ince saplamalar var. bunları değiştirmemiz teknik olarak mümkün değil. bunları birbirine nasıl tutturabiliriz. Bunun için önerebileceğiniz bir çözüm var mı? Cıvata yük altında kalıyor. Kendimde teknik işlere eli yatkın bir insan olsam da bu konuda tecrübesi olan vardır diye sizlere danışmak istedim. Yada mesela M10 somuna da M8 ince diş cıvatayı da tutturma durumu olabilir. Kullanacağım yerde en fazla M10 somun kullanabilirim. Mesela bu durumda M8e çok ince bir adaptör de yapılabilir mi?

Merhaba,
Yaptığımız bir proje de M8 somun(standart) diş mevcut. Makinamızda ise M8 ince saplamalar var. bunları değiştirmemiz teknik olarak mümkün değil. bunları birbirine nasıl tutturabiliriz. Bunun için önerebileceğiniz bir çözüm var mı? Cıvata yük altında kalıyor. Kendimde teknik işlere eli yatkın bir insan olsam da bu konuda tecrübesi olan vardır diye sizlere danışmak istedim. Yada mesela M10 somuna da M8 ince diş cıvatayı da tutturma durumu olabilir. Kullanacağım yerde en fazla M10 somun kullanabilirim. Mesela bu durumda M8e çok ince bir adaptör de yapılabilir mi?
Böyle uydurma çözümlere gitmek yerine civata kalitesini arttırmayı deneyin .
https://www.saplamacivata.com/civata-kalitesi/

Şimdi projeyi burada açıklayamam ama somun dişi standart diş. makina ekipmanın içinde gömülü. Değiştirme şansımız yok. Kaynak yapamayız.
Ne yapmaya çalıştığınızı herhalde ne ben ne önceki cevap yazan arkadaş anlayamadı . Açıklama ya da görüntü paylaşmassanız anlayabilme ve yardımcı olabilme şansımız yok . Çok özel bir durumunuz varsa tornacıya özel malzeme yaptırırsınız en kolayı.
O zaman helicoil yapmayı düşünün...
Yük taşıyan sistemler için pek tavsiye edilebilecek bir yöntem değil bence . Sadece durumu kurtarma çözümü ama hiç yoktan iyidir genede .

böyle bir şey size istediğinizi yaptırabilir mi? uygun kılavuzu çekersin ve uygun civatayı ve somunu kullanırsın.
1704972731572.png

Baba bunu alacağına tornacıya yevmiye versen daha iyi .
alternatif istedi arkadaş, projesi gizliymiş, ben de seçenek sundum. belki makineyi dışarı çıkaramıyor. kendisi yapar dedim. ben civatalarını kaybettiğim bir metal masama sadece şarzlı matkap ile kılavız çekip yeni civatalarla montajını yaptım.

Sapmalar var diyorsunuz .
Somun ve civatada diş bozulması varmı ?
Somun ve civata metal kalitesi ve diğer etkenler.
Ağırlık ( yük ) sabit ve hareketli etkenler.

Projeyi bilmiyoruz ama istediğiniz olsa dahi ilerde yine sapmalar olur.

Hiç olmassa civata ve somun yerinin fotosu proje gizli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri