Elektrik tesisatı hk.

Regalok

Üye
Merhaba değerli ustalarım sizlere bazı basit sorularım olacak cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1) Buatlarda simit klemens diye bir klemens kullanıldığını okuyorum gerek bazı konularda gerekse de MEB modüllerinde. Fakat bu klemensin resmini bile bulamadım. Nedir bu klemens? Nerde, ne isimle satılır?

2) Elektrik kontağı, ark vs. Nedeniyle çıkan yangınlar nedeniyle bu işi yaparken çok paranoya yapıyorum. Zaten sadece kendi işlerimi halletmek için uğraşıyorum. Ancak acaba kabloyu iyi sardım mı, vida yeterince sıkıldı mı diye uğraşıp duruyorum. Çoğu zaman ya kabloları koparıyorum çok sıkmaktan yada klemens vs vidalarını çok sıkmaktan yalama yaptırıyorum. Bunun bir püf noktası var mı? Özellikle şu kabloları birbirine sarma olayı bana hiç güven vermiyor. Klemens kullanayım diyorum o zaman da vidaları çok sıkıyorum hadi sağlam kaldı diyelim zamanla sanırım ısınmadan ötürü bir gevşeklik oluşabiliyor. Bu konuda çok detay anlatılmıyor. Genelde bağlantıları gevşek bırakmayın deniyor ama ölçüsünü kendi başıma bulamadım. Ayrıca bir yerde birbirine sarılmış kabloları izole bant ile izole etmemek gerektiğini duydum. Zamanla bant eriyip sargının boşluklarına mı ne giriyormuş. Bunun ne sakıncası olur bilemedim. Deneyimlerinizi aktarırsanız çok memnun kalırım.

3) Biliyorum yönetmelikte bunun tablosu var diyeceksiniz de pek anlayamadım. 18'lik borudan kaç kablo geçirmek uygundur. 6 adet 2.5mm nya geçirmenin getireceği olumsuz bir durum var mıdır? Boru içinden geçecek kablo sayısının düşük tutulmasındaki amaç kabloları geçirmekteki zorlukla mı ilgili yoksa başka bir nedeni var mı?
Bir de sigorta kutusundan aynı buata giden linyelerin faz ve nötr kablolarını ayrı topraklarını ayrı borudan geçirmek mi daha mantıklı yoksa faz nötr toprak aynı boruda gitse mi mantıklı? Bunu sormamın sebebi boşa düşen kabloda oluşan emk. Daha doğrusu boşa düşmese de toprağa pasif de olsa bir enerji aktarılıyor sürekli sanırım. Bu konu hakkında detaylı bilgim yok ama mantık yürütmeye çalıştığımda oluşan bu enerjinin toprağa aktarılması sanki israf bir enerji harcaması oluşturuyormuş gibi geliyor bana. Ayrıca eğer topraklama hattının kalitesi zayıf olursa bu enerji toprağa da aktarılamayacak.

4) Eski bir evde yaşıyorum. Ateş tuğlayla örülü duvarları var ve sanırım evde kolon yok sadece kirişler taşıyıcı olarak kullanılmış diye düşünüyorum (mimariden pek anlamam gördüğüm kadarıyla düşünüyorum). Tesisatta yaptığım yenilemeler esnasında gördüm ki bir odanın çevresi komple kirişle çevrilmiş. Yani buattan prize inmek istediğinizde sıva altı tesisat için kirişi bir miktar kırmak gerekiyor ki daha önce eve gelen elektrikçiler bir miktar kırmışlar ben de onların kırdığı boşlukları kullandım gerektiğinde. Bu gibi durumlarda sıva üstü tesisat daha mı mantıklı? Yada kirişlere zarar vermeden sıva altı tesisatın bir yolu var mı?

5) Yükün çekeceği akımdan daha fazlasını taşıyabilecek bir iletken kesiti kullanmanın ne gibi zararı yada faydası olur?

6) Yine pimpirikliğimden dolayı borulardan kablo geçirirken acaba borunun ucu kabloya zarar verir mi diye şüpheleniyorum. MEB modülünde de aynı konuya değinilmiş ve boru ağızlığı takılması gerektiği yazılmış. Ancak böyle bir ürün maalesef bulamadım. Boruyu nasıl düzgün keseceğimi de öğrenemedim. Pprc boruları kesen makas ile denedim ancak bu borular ince olduğundan istediğim sonucu alamadım. Bu işleri bilen birinin yanında öğrenip yapmıyorum. Elektronik mezunuyum ve elektrikle ilgili bilgilerim okulda öğretilenlerden ibaret. O yüzden bildiklerim doğrultusunda kendi başıma uygulayıp tecrübe ediniyorum. Ancak elektrik tehlikeli bir alan o yüzden normalde olduğumdan daha detaycı yaklaşıyorum. Bu takıntılı acemiye deneyimlerinizi aktarmanızı rica ediyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ilk önce rahat ol kendini kasma ben elektrikçi değilim ama bildiğim kadarıyla biraz anlatmaya çalışayım eksik ve hatalı taraflarımı değerli forumdaşlarımız tamamlar, sorularına numara sırasıyla:
1- hz google amcaya sor ama buat klemensi diye arat
2- elektrik tesisatından yangın çıkmaz, kullanılan cihazlar eğer tesisatın kapasitesinin üzerinde ise ve sigorta dediğimiz şey gerçek kapasitenin üzerinde ise yani 16 amperlik yerine 40 amperlik sigorta takarsan yangın, ya çalışan sistem yanar yada kablolar aşırı ısınıp sigortayı attıramadığı için çıkar ve elinin ayarı yok o kadar endişe etme. bant olayını takma kafana bir şey olmaz
3- yönetmelikteki standartları aşmamak lazım değil mi? faz nötr toprak aynı boruda geçer için rahat olsun. bir de bırak o elektrik toprağa gitsin, eğer gitmezse sen gidersin.
4- senin o eski ev dediğin adı yığma tuğla ve şimdiki evlerden daha sağlıklı, yeni tesisatını istediğin gibi döşe gitsin zevk senin, sıva altı görüntü içindir(estetik açıdan yani) sıva üstü- sıva altı hiç farketmez yeterki doğru bağlantı yapılsın
5- tel kalınlığına gelecek olursak kalın telde güç kaybı yaşarsın kapasite dahilinde uygun tel kullanmak sağlıklıdır ama ince kesinlikle olmaz
6-sen hiç merak etme karlı yüksek dağlar serin olur üşünür TSE hepimizin sağlığını düşünür, elinin ayarı yoksa o ayrı. şu vida sıkma işini biraz öğrenmeye çalış, yok benim elimin ayarı diyorsan bir tane orta halli şarjlı al işi ona yaptır, tork ayarını orta kademede (5-6-7) kullan pvc plastik gibi yerlerde (1) de kullan
7- elektrik gevşekliği sevmez ama fazlada sıkmamak lazım, benim naçizane bilgim görüşüm bu kadar umarım işine yarar.

ilk önce rahat ol kendini kasma ben elektrikçi değilim ama bildiğim kadarıyla biraz anlatmaya çalışayım eksik ve hatalı taraflarımı değerli forumdaşlarımız tamamlar, sorularına numara sırasıyla:
1- hz google amcaya sor ama buat klemensi diye arat
2- elektrik tesisatından yangın çıkmaz, kullanılan cihazlar eğer tesisatın kapasitesinin üzerinde ise ve sigorta dediğimiz şey gerçek kapasitenin üzerinde ise yani 16 amperlik yerine 40 amperlik sigorta takarsan yangın, ya çalışan sistem yanar yada kablolar aşırı ısınıp sigortayı attıramadığı için çıkar ve elinin ayarı yok o kadar endişe etme. bant olayını takma kafana bir şey olmaz
3- yönetmelikteki standartları aşmamak lazım değil mi? faz nötr toprak aynı boruda geçer için rahat olsun. bir de bırak o elektrik toprağa gitsin, eğer gitmezse sen gidersin.
4- senin o eski ev dediğin adı yığma tuğla ve şimdiki evlerden daha sağlıklı, yeni tesisatını istediğin gibi döşe gitsin zevk senin, sıva altı görüntü içindir(estetik açıdan yani) sıva üstü- sıva altı hiç farketmez yeterki doğru bağlantı yapılsın
5- tel kalınlığına gelecek olursak kalın telde güç kaybı yaşarsın kapasite dahilinde uygun tel kullanmak sağlıklıdır ama ince kesinlikle olmaz
6-sen hiç merak etme karlı yüksek dağlar serin olur üşünür TSE hepimizin sağlığını düşünür, elinin ayarı yoksa o ayrı. şu vida sıkma işini biraz öğrenmeye çalış, yok benim elimin ayarı diyorsan bir tane orta halli şarjlı al işi ona yaptır, tork ayarını orta kademede (5-6-7) kullan pvc plastik gibi yerlerde (1) de kullan
7- elektrik gevşekliği sevmez ama fazlada sıkmamak lazım, benim naçizane bilgim görüşüm bu kadar umarım işine yarar.
Ustam rahatlığınıza hayran kaldım :). Elimin ayarı var da şüpheyle çalışınca döndükçe sıkıyorum 😄.

Ustam rahatlığınıza hayran kaldım :). Elimin ayarı var da şüpheyle çalışınca döndükçe sıkıyorum 😄.
ac yi hiç sevmem aklına gelen her türlü elektriğe ac- dc çarpıldım, acısını iyi bilirim. hatta kendi yaptığım şok aletini ilk önce kendi üzerimde denedim :) fena halde can yakıyor. ve elinin ayarı varsa ilk önce kendinden şüphe etmemeyi öğren. eğer bu gün hala hayattaysam elektrikle ilgili her şeye şüpheyle yaklaşmam

ac yi hiç sevmem aklına gelen her türlü elektriğe ac- dc çarpıldım, acısını iyi bilirim. hatta kendi yaptığım şok aletini ilk önce kendi üzerimde denedim :) fena halde can yakıyor. ve elinin ayarı varsa ilk önce kendinden şüphe etmemeyi öğren. eğer bu gün hala hayattaysam elektrikle ilgili her şeye şüpheyle yaklaşmam
Kendimden şüphem yok ustam ürünlerden şüphem var :)

Kendimden şüphem yok ustam ürünlerden şüphem var :)
bazen her şey olacağına varır, kendine güvenmeyi öğren, bir de usta tavsiyesi kontrol kalemini tornavida olarak kullanma. gençliğimde tersanede çalışırken her hafta en az 2 tane mengene kırardım sıkarken, patron bana mengene sıkmayı yasaklamıştı.

bazen her şey olacağına varır, kendine güvenmeyi öğren, bir de usta tavsiyesi kontrol kalemini tornavida olarak kullanma. gençliğimde tersanede çalışırken her hafta en az 2 tane mengene kırardım sıkarken, patron bana mengene sıkmayı yasaklamıştı.
😄 İyiki bu işi meslek olarak yapmıyorum o halde 😄. Benimkisi kendine güvenmek değil de tecrübesizlik gibi bir şey. Şimdi bu işi yıllardır yapan insan bir ayar tutturmuştur yaptığı işten de sıkıntı çıkmayınca o ayarda devam eder. Benim öğrenmek istediğim de aslında bu ayarı tutturanların deneyimleri. Mesela vidanın boşluğunu almak yeterli mi? Yada ürün seçiminde dikkat etmem gereken püf noktalar var mı. Bazı klemens veya priz bağlantı vidaları yaylı oluyor bazıları ise düz. Yayı ısıdan kaynaklı gevşemeleri önlemek amaçlı kattıklarını söylüyorlar. Eğer öyleyse yaysızı neden üretip satabiliyorlar. Bilinen bir doğru varsa ona göre bir standart belirlenmesi gerekir. Maalesef ülkemizde önüne gelen istediğini satabiliyor. Denetlemeler yetersiz. Geçen gün 5 tane dirsek aldım. 3'ünü eve gelince farkettim boruda yarıklar vardı. Yine ışıldar marka dağıtım kutusu aldım. Poşetinden çıkardım. Kapağın açılması için yaptıkları küçük plastik mil o kadar inceydi ki poşetindeyken kırılmış :). Kablolara bakıyorum bazen 2.5mm kablo 1.5mm gibi geliyor. Ölçüp bakmadım ama geçen gün YouTube da bir videoda gördüklerim hislerimde yanılmadığımı doğruladı. Bu işin eğitimini veren MEB'in modülünde şu malzemeyi kullanın diyor o malzeme ülkede satılmıyor :). Bunlar küçük ama benim bir acemi olarak karşılabildiklerimle sınırlı. Eminim bu işi profesyonel olarak yapanlar daha büyük sıkıntılarla karşılaşıyorlardır.
Prensibim gereği en küçük detayını bilmediğim işten emin olmam. Emin olmadığım işi de başkasına yapmam. Kendi işlerimi hallederken de merak ettiğim bazı küçük detaylardı bunlar her ne kadar merakımı gideremesem de cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

TSE onaylı ve ucuz değil kaliteli olan malzeme alınız. bir tane sıva altı prizinin nasıl montaj yapıldığını ilk önce dışarıda vidasını sıkarak nasıl tırnakların açıldığını göreceksiniz. anahtar içinde aynı durum söz konusudur.bir aparatın nasıl çalıştığını nasıl işlediğini bilmiyorsanız onu sağlıklı bir şekilde kullanamazsınız. benim rahatlığıma gelince ben de sizin gibi meraklıyım. korkmak ayrı şey bilgili olmak ayrı şey. ve her şeyin bir alternatifi vardır buat klemensi yerine normal klemens kullanabilirsin, hatta kullanmaya bilirsin de yeter ki güzel ve sıkı bir şekilde bağla ve bantla izolasyonu düzgün yap, bak ben çok telli kablolarda kablo fişeği kullanırım, bant yerine ısı makaronu kullanırım. bir sen kendine pimpirikliyim diyorsun. bak fotoğrafıma kafamda saç yok

TSE onaylı ve ucuz değil kaliteli olan malzeme alınız. bir tane sıva altı prizinin nasıl montaj yapıldığını ilk önce dışarıda vidasını sıkarak nasıl tırnakların açıldığını göreceksiniz. anahtar içinde aynı durum söz konusudur.bir aparatın nasıl çalıştığını nasıl işlediğini bilmiyorsanız onu sağlıklı bir şekilde kullanamazsınız. benim rahatlığıma gelince ben de sizin gibi meraklıyım. korkmak ayrı şey bilgili olmak ayrı şey. ve her şeyin bir alternatifi vardır buat klemensi yerine normal klemens kullanabilirsin, hatta kullanmaya bilirsin de yeter ki güzel ve sıkı bir şekilde bağla ve bantla izolasyonu düzgün yap, bak ben çok telli kablolarda kablo fişeği kullanırım, bant yerine ısı makaronu kullanırım. bir sen kendine pimpirikliyim diyorsun. bak fotoğrafıma kafamda saç yok
😄 Maşallah sakallar saçı aratmıyor

Selamünaleyküm arkadaşlar. daire içi elektrik tesisatına 4mm nyaf çok telli kullanılmasında bir sakınca olabilrmi.bundan sebeb sigortalarda amper bakımından bir değişiklik olması gerekirmi

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri