Elektrik Proje Taahhüt

Mühendis maaşı firmaya göre değişiyor..yeni başlayan 1500-2000 civarı...
bir inşaat firmasının şantiyesinin başında olacak, 5-10 senelik ,geçici aranan mühendis ücreti 4000 civarında oynar...
inşaat firmalarının eski ve koordinatör olan, şantiyelere pek uğramayan mühendisleri 6-8 civarlarında alıyordur..
bunlar benim çok kaba tahminim sadece..
mühendisliğe bakış açısının değişmesi lazım ve bilimsel olarak ihtiyaçlar belirlenecek, ona göre okullar açılacak..
iş arayan mühendis olmayacak..
mühendis arayan iş olacak ve kolay kolay bulamayacak bir ortam olması lazım..

Elektrik Projesi çizimi 'ni esaslıca anlatan, öğretici bir kaynak var mıdır ?

piyasadaki yarı fiyatına iş yapacak olan,ki her zaman varlar,üstelik işi nasıl yaptıkları degil ucuz yaptıkları taktir edilen bir zamadayız acizane fikrim.

Mühendis maaşı firmaya göre değişiyor..yeni başlayan 1500-2000 civarı...
bir inşaat firmasının şantiyesinin başında olacak, 5-10 senelik ,geçici aranan mühendis ücreti 4000 civarında oynar...
inşaat firmalarının eski ve koordinatör olan, şantiyelere pek uğramayan mühendisleri 6-8 civarlarında alıyordur..
bunlar benim çok kaba tahminim sadece..
mühendisliğe bakış açısının değişmesi lazım ve bilimsel olarak ihtiyaçlar belirlenecek, ona göre okullar açılacak..
iş arayan mühendis olmayacak..
mühendis arayan iş olacak ve kolay kolay bulamayacak bir ortam olması lazım..

Aynen benim gördüğüm maaş durumları bu. Değer mi değmez mi başka bir meslek başka bir sektör seçilseydi bu kadar kazanılmaz mıydı hepsi soru işareti olarak kalır. Dediğim gibi bu sektörde patron olacaksın yada olamazsan fazla zaman kaybetmeyeceksin. Pasta hep aynı ama pastaya talipler her geçen gün artıyor.

Diğer alanlarda pek parlak değil, daha sonra yapı denetimde tanıştığım üniversitede benden bir alt dönemde mezun olan bir arkadaşımla geçen pazar görüştük. Bu da karar veremeyen mezunlardandı. Kontrole kendini daha yakın hissediyor, devlette sıkılacağını düşünüyordu. Kpss ye de girdi ama düşük puan aldı neyse. Bana elektronik terazi imalatında çalışan bir mühendis abisinden bahsediyordu. Orda işe başlamış, maaşı 900 lira. Çocuk resmen isyan ediyordu. Bu abisi devlete falan girme şurda kendini geliştirirsin şöyle böyle imkanlar var falan diyormuş, işe başlayınca acemelik dönemi 900 tl vede kendisi bu abisinin yaklaşık 10 yıldır orda çalıştığını maaşının 4 bin tl civarında olduğunu öğrenmiş, oysa o 10 bine yakın aldığını sanıyordu yaptığı iştende memnun değil ve ister istemez benim çalışma şartlarımla kıyaslıyor. Bende teselli ediyorum, şimdi maaşın düşük olur ilerde benden çok fazla kazanırsın falan filan, ne ben nede o bunlara inanmayacak kadar zeka seviyesine sahibiz. Baktım olmuyor sonunda patladım ulan salak ben devlette çalışmak için senle yüz kere konuştum, şartları söyledim. Hayalin devlet değilde elektronik terazi mi?? Nerdeyse 4 katı maaş farkı var, bu maaşa yetiştiğin zaman aradaki geçen süredeki kaybını kaç ylda telafi edecen ki kar`a geçesin. Bu sırada devamlı diken üstünde vede hep yoğun şekilde çalışmak zorundasın. Şimdi 900 lirayı görüncemi aklına geldi devlette çalışmak, illaki titanic gibi buz dağına mı çarpmak lazım. Arkadaşın durumu ne olacak bilmiyorum, büyük ihtimal devam edecek aynı yerde.

Taahhüt sektörüde bunun gibi burda sömürü daha fazla, çalışma saatleri ve çalışma alanları daha zor.Ücretlerde tatmin edici değil. Geçici şantiye işlerinde zaman harcayan, ailesini ihmal eden çok insan var. Ben yakınan gördüm, şimdi çalıştığım yerlerdeki insanların aile ilişkilerine bakıyorum. Mesala 23 nisanda benim bölümdeki başmühendis kızıyla birlikte resim yapıyor, anne baba beraber 23 nisanda ki sergiye katılıyorlar. Taahhüt sektöründe imkansıza yakın bir durum. Ailece yapılan haftasonları gezileride dahil.

Yani bir seçimi yaparken iş hayattından ne beklentiniz var ve girdiğiniz sektör bunu ne kadar size verecek bunu bilerek girmek lazım.

arkadaşlar bana gore en şu ortamda en büyük sermaye tecrübe (MARDAHAN)nın dedikleri doğrudur ama bana gore herşeyin var olsa bile piyasa tecrüben yoksa para kazanamazsın

Forum istatistikleri

Konular
128,611
Kullanıcılar
450,614
Son üye
goktug59

Yeni konular

Geri