Elektrik Motorları

sowmen

Üye
Elektrik motorları,hepimizin güncel hayatında kullandığı bir sistemler bütünüdür.Bu nedenle bu yazımı elektrik motorları üzerine yoğunlaştırmak istedim.

Günlük hayatımızda elektrik süpürgelerinden buzdolaplarına,çamaşır makinalarından teyplere kadar bir çok kullanım alanı olan elektrik motorları nedir ve nasıl çalışır?İsterseniz öncelikle buna kısaca göz atalım…
Elektrik motorlarının içini açtığınız zaman basit olarak göreceğiniz bir mıknatıs sistemi ve bir metalin üzerine sarılmış bobinler düzeneğidir.Mıkanatısın N ve S kutupları arasında meydana gelen manyetik akım ve bobinden geçirilen elektriksel akımın etkisi sonucu,etrafı bobin ile çevrili olan metal düzenek döner.Amaç manyetik alanda meydana gelen farkı kullanmaktır.Aslında sarılı olan metal düzenekte üzerinden elektrik geçirildiğinde bir elektromıknatıs olarak görev yapmaktadır.Böylece iki redükte akım sayesinde mekanik hareket sağlanmaktadır.

Ben size burada kendi düşündüğüm bir elektrik motoru sistemini de anlatmadan edemiyeceğim…Benim düşündüğüm düzenekte elektroniksel bir aksam ve bir elektromıknatıs düzeneği kullanılmaktadır.Flip-flop sistemlerini duymuşsunuzdur.Size bu sistemi basitce anlatacak olursam,belirli zaman aralıklarında sinyal gönderen sistemlerdir.Benim düzeneğimde iki tane flip-flop sistem kullanılmaktadır.Bu flip-floplar yaklaşık yarım saniye aralıklarla sinyal üretecekler ve birisi kutumuzun bir tarafında diğeri öbür tarafında olacak şekilde yerleştirilecektir.Bu flip-floplar bobin çevrili iki tane metale bağlı olacak ve uçlarıda bobinlere bağlı olacak.Bu mekanizmanın ortasında da metal bir silindir olacak ve bunlarda dönme silindirine bağlı olacak.Flip-flop sisteminin birisi çalıştığında bir uçtaki elektromıknatıs çalışmaya başlayacak ve buda ortadaki metal silindirin kaymasına neden olacak,böylece dönme mekanizması çalışmış olacak,saniyenin öbür yarısında ise öbür taraftaki flip-flop çalışacak ve göndereceği elektriksel sinyal ile öbür taraftaki elektromıknatıs çalışmış olacak.Ortada duran silindirde mıknatısın çalışmasına bağlı olarak öbür tarafa hareket edecek ve böylece mekanik enerji elde edilmiş olacak…

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn.sowmen

Güzel fikir, ama sanırım birileri bunu sizden önce düşünmüş :'(

Brushless Motor, (Fırçasız Dc motor, Elektronik motor)
Step Motor
Servo Motor (sadece irdelemek için)
Liner Motor (sadece teoride benzerlik içerir)

Bu başlıklar sizi düşündüğnüz motorun yapılmış olanlarına götürecektir. Tabi bunlarda rotor sabit mıknatıslardan oluşturulmuş.

Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri