BLDC motorda endüktans ölçme (Maxwell Bridge)

8tga7cmind

Üye
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.
Elimde bulunan BLDC motoru simülasyon programına aktarabilmek için bobin endüktansını ölçmem gerekiyor. Fakat aklıma takılan bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim.
Bilindiği üzere bobinler elektrik enerjisini manyetik alan olarak depolayan devre elemanıdır. Sarım sayısı, kullanılan nüvenin manyetik geçirgenliği, iletkenin cinsi vb. faktörler ile endüktans hesabı teorik olarak yapılabilir. Elimde bu değerler olmadığı için ve pratikte ölçeceğim değerlerin simulasyonun daha iyi sonuçlar vermesini sağlayacağını düşündüğümden Maxwell köprüsü ile ölçeceğim.
BLDC motoru söküp statoru çıkarma imkanım yok. Ölçüm yaparken bobinlerin karşılarında neodimyum mıknatıslar olacak doğal olarak.
Bu mıknatıslar ölçümlerimi etkiler mi?
Ölçümlerimi gerçekleştirirken motor duruyor olacağından bobinlerin üzerinde değişken bir manyetik alan olmayacak ama emin olamadım sormak istedim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri