Elektrik Mühendisi büro açarsa ne iş yapar?

Para kaybedebilirsin mesela :) baskada birsey kaybetmezsin.
Yeri geldiğinde de risk almazsan risk alanların köpeği olursun derler :)) lafım meclisden dışarı

Şuan ofisimdeyim açtım hatta il projemi aldım tamamladım odadan smm belgelerım bt belgelerım hallolunca onaylatıcam. Bismillah dedim ve yola cıktım. Tek eksiğim tecrübe. Geçen bi trafo projesi geldı aldım fakat nerden baslıcamı bılemıyorm hazı hesaplayan programlarım mevcut değil 100 kVA trafonun hesaplamalarını elle yapıyorum :( sonuç mutluyum param gitsede. :)

Şuan ofisimdeyim açtım hatta il projemi aldım tamamladım odadan smm belgelerım bt belgelerım hallolunca onaylatıcam. Bismillah dedim ve yola cıktım. Tek eksiğim tecrübe. Geçen bi trafo projesi geldı aldım fakat nerden baslıcamı bılemıyorm hazı hesaplayan programlarım mevcut değil 100 kVA trafonun hesaplamalarını elle yapıyorum :( sonuç mutluyum param gitsede. :)

İşte bende o mutluluğu yakalamaya çalışıyorum :) Madem yeni ofis açtınız size birşeyler sorabilirmiyim :)
1-) ofis açmak ne kadara mal oldu ?
2-) Proje normal konut projesimi daah önce okul dışı çizim tecrübeniz varmıydı ?
3-) trafo projesi derken direk trafo kurulum işimi aldınız fiyat belilerken nelere dikkat ediyorsunuz tedarikçi falan ayarladınız mı ? :)
4-) ofisi nereye açtınız ? :)

Allah utandırmasın, Bol kazançlar :)

memleketime Burdur a açtım . ofis açmanın cok bi maaliyeti yok işin aslı . kirasıdır muasebecisidir, defter maliye ucretidir, sigortadır bunlar masraflar. FAKAT dikkatini çekmek isterim bu işler ekip ile oluyormuş . ofis açmak cok bı maharet degıl tabi sadece proje yaparım dersenız. taahhüt işine grmek masraf. şöyle örnek veriyim AG tesisat malzemesi aldınız ve gelen projede tesisat işinin tamamını devraldınız. bu iş bıraz daha riskli. Ya alamassanız ? Yeni mezun oldum bende direk tipi trafo projesi aldım çok büyük değil ama dışarda kimse iş öğretmiyor . Yani rakip istemiyor. Okul da da görmedim ben aydınlatma tekniği dersini :D YG derslerini aldım . Çok bi zor kısmı yokmus onuda farkettım . Ama iş yapmak istiyorsanız tanıdık aktif bir mimar ve haritacınız olması lazımmıs benım yok :( ALLAH utandırmaz inşallah cümlemizi. :)

sizin gibi tecrübesiz ama büro açıp mühendislik hizmeti vermeye niyetli arkadaşlar için yakında yeni kanun yürürlüğe girecek sadece sınavla ve eğitimle bu işler yapılabilinecek.

sizin gibi tecrübesiz ama büro açıp mühendislik hizmeti vermeye niyetli arkadaşlar için yakında yeni kanun yürürlüğe girecek sadece sınavla ve eğitimle bu işler yapılabilinecek.

Sınav konusunu nasıl belirleyecekler ki ? Sonuç çok uzun bir ortam ben sadece proje de çizebilirim başka işlerde yapabilirim. Ayrıca sınav mantıklı bencede

Sınav konusunu nasıl belirleyecekler ki ? Sonuç çok uzun bir ortam ben sadece proje de çizebilirim başka işlerde yapabilirim. Ayrıca sınav mantıklı bencede

iç tesisat,enerji iletimi,enerji iletimi,enerji dağıtımı,enerji üretimi diye bir sürü ayrı başlıkta bildiğim kadarıyla
Yani yeni mezun bir mühendis gidipte örneğin 300.000m² üst yapı+og sistemleri+trijen... projelerine imza atamayacak...
Hangi alandaki sınavda başarılı olduysa sadece o alanda imza yetkisi olacak.

iç tesisat,enerji iletimi,enerji iletimi,enerji dağıtımı,enerji üretimi diye bir sürü ayrı başlıkta bildiğim kadarıyla
Yani yeni mezun bebe bir mühendis ya da işten anlayamayıp ticari bağlantıları sayesinde firma kuran ve iş yaptığını sanan mühendiscikler gidipte örneğin 300.000m² üst yapı+og sistemleri+şalt sahası indirici merkez+trijen... projelerine imza atamayacak...

her ne kadar firma kurmanın temelinde ticari yetenekler olsa da insanların hayatlarını riske edebilecek konularda kimi tanıdığın ya da kime % kaç komisyon verdiğin değil yeteneklerin ön plana çıkmalı "gerilim düşümü hesaplamayı bile bilmeyen projeciler" artık gitsinler :)

Yani yeni mezun bebe bir mühendis ya da işten anlayamayıp ticari bağlantıları sayesinde firma kuran ve iş yaptığını sanan mühendiscikler gidipte örneğin 300.000m² üst yapı+og sistemleri+şalt sahası indirici merkez+trijen... projelerine imza atamayacak...

Aslında işin sıkıntısı burda zaten. Ben o derslerin hepsini aldım çoğunu da BA ile falan geçtim agyette severek hesap ediyordum. Yani böle bir sınav olduğunda ben 2 hafta baksam allah izin verirse o sınavı yine geçerim. Malasef ki sınavla tecrübe ölçülmüyor. Tecrübe edebilecek iş de bulunamıyor biz yeni mezunlar mecbur bu yola itiliyoruz. Bir veteriner eczacı ya da başak çoğu esnaf çırak alıp yetiştiriyor rakip olacağını bile bile ama bizim sektörde böyle bir durum yok malasef. Kimse öğretme taraftarı değil ben çok yol denedim. Hatırlarsanız sizin açtığınız teknisyen ilanına bile başvurmuştum çünkü derdim koltuk ya da mevki deil öğrenmek ti. Daha sonra ücretsiz çalışıp iş öğrenebileceğim yer ayırıyorum diye de yazdım ama sonuç malasef aynı. Bilmem anlatabildim mi

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri