Elektrik Mühendis Maaşı

Mexico arkadaşımız ne dediğimizi bi kere daha net olarak açıklamış. Şartlar böyleyken eğer girebiliyorsan kamuya girersin yada özelde bir şekilde tutunursun. Mühendislik bu ülkede üniversite okuyarak kazanılan meslekler arasında, ekmek parasını kazanmak için en çok efor ve özveri vermesi gereken meslek. Çünkü seçtiği bu yöneliş ile uzun mesaiyi ve bir çok kısıtlı sosyal imkanı bir şekilde bilsede bilmesede kabul ediyor. Bir mühendisi eczacıyla, öğretmenle kıyaslayın iş hayatını bir düşünün. Sonuçta elde ettiği kazanımları düşünün. Tek diyeceğim değer mi? İnsan ne için çalışır, yaşam kalitesini arttırmak için çalışır. Günde 10 saat, haftada 6 gün sadece işte harcadığım bir zamanlamı yaşam kalitemi mi arttıracam?? Eh kazanılan ücretlerde malum. (Yapı denetim firmasında) İnşaat mühendisi büyüklerimle konuşuyorum, şantiyeciliği bir övüyorlar Allah Allah şöyle kazandım böyle kazandım diye.keyifli anılarda var tamam iyi hoş. Şimdi kaç yaşındasın diye soruyorum birisine 53 diyor, kaç sene önce emekli oldun 3 sene önce oldum. Emekli olunca şantiyeciliği bıraktın da ustam ben 65 yaşında emekli olacam, ben ne yapayım diyorum?? cevap yok. Tekrar soruyorum ailenle birlikte ne zaman "tatile gittin, tiyatroya sinemaya gittin, hafta sonları tatil yaptın, bir cumartesi -pazar günü ailenle birlikte mangal keyfi yaptın??" cevap kem küm. Bu mu hayat??

Üniversite zamanında yaptığımız bir tercihin sonucu diye bir ömür iş ve aile yaşantımızı piyasa şartlarına göremi belirlemek zorundayız. Mühendislik eğer her Allahın günü günde 10 saat mesai, yıllık izni muamma, hafta sonu olmayan,hep kendinden ödünler vererek, hep bir sorumluluğun altına girilen ve buna mukabil toplumda değeri olmayan bir meslek ise, benden uzak olsun. İnsanları sezonluk işlerde çalışıtırıp, sonra şutlayan firmaların (nerdeyse iş ilanların %70 i böyledir) oluşturduğu bir piyasada mühendis değil Kainatın Alimi olsan ne yazar!!!

ne açgözlülüğü ne çaresizliği üniversiteler anında işe adapte olacak seviyede adam yetiştiriyorda bizim mi haberimiz yok elbette pratik olarak boş olucak mezun arkadaş teorisi zaten vardır ama tutupta sen yeni mezunsun seni 1300 civarı paklar demek haksızlık olur diye düşünüyorum...piyasadan haberin yok galiba veya adanada durum farklı mı bilmiyorum;) şaka bir yana dostum, işverenlerin çoğu bu maaşlar seviyesinde teklif ediyor mühendislere, sana şöyle söyliyeyim şantiyede en tecrübeli gördüğüm elk muh. 3 bin civarı alıyor otomasyonda 5-6 sene tecrübeli tanıdığım elk muh. da 2.8 bin civarı alıyor durum bu, e haliyle bunu gören insanlar da mantıklı olarak dediğiniz gibi bende ''gireceğim bu sınava'' deyip o alana yöneliyor yani onları oraya yönelten özel sektör...

Benim söylediğim doğru Sayın mexico senin söylediğin de doğru ama devletimiz kaç tane mühendise iş imkanı sağlayabilir ki yani birileri özelde çalışmak zorundayken tartışmamız gereken konu bence memur ne kadar almış özelde çalışan ne kadar almış olmamalı...

Memur arkadaşlar sınava girip hak kazanıyorlar devletimizde onları kendi güvencesi altına alıp almaları gereken kadar maaş veriyor...
Şimdi espiri şu herkes memur olamayacağına göre özelde çalışmak zorunda kalan arkadaşlar haliyle çok çok daha fazla bilgili ve tecrübeli olmalarına rağmen memur arkadaşlaran az kazanınca polemik bu noktada başlıyor...

Tespitim şu memur meslektaşlarımız devlet güvencesi altında peki özelde çalışan meslektaşlarımızın hakkını kim savunuyor... Bir meslektaş 1300 tl maaşa çalışmak zorunda kaldığında aidat ödediğimiz EMO neden bizlerin hakkını savunmuyor. Bu odanın kuruluş amacı nedir ne işe yarar bize yararı ne ki ??????

Mühendis maaşı başlığı altında açılmış bu konunun haklarımızın gasp edilmesinin nedenleri ve haklarımızı savunması gereken EMO'nun neden bunu yapmadığı konusunda yoğunlaşması daha yararlı olacaktır...

Mühendis maaşı maalesef kendini pazarlamana bağlı, 3600 'e çalışanm 10 yıl tecrübeli arkadaşım 6000 'e yeni şirketle anlaştı. 1800 'e çalışan arkadaşımın maaşını da 3200 ' e yükselttiler.

Herkes kendini pazarlayamıyor malesef belkide üniversitelerde kendini pazarlama dersi verilmeli ....

1200den başlayıp 10bine kadaar var.Ama nerde hangi şartlarda çalıştığına bağlı .Kimse kimsenin kara kaşına kara gözüne bol maaş vermez.

işini bilene para var diploma tırıvırı tekniker olarak ben 3 binden fazla alıyorum, ama sorumlulukda ona göre tabi. Geliştirin kendinizi geliştirin. Oturarak maaş yükseltilmez...

Mexico arkadaşımız ne dediğimizi bi kere daha net olarak açıklamış. Şartlar böyleyken eğer girebiliyorsan kamuya girersin yada özelde bir şekilde tutunursun. Mühendislik bu ülkede üniversite okuyarak kazanılan meslekler arasında, ekmek parasını kazanmak için en çok efor ve özveri vermesi gereken meslek. Çünkü seçtiği bu yöneliş ile uzun mesaiyi ve bir çok kısıtlı sosyal imkanı bir şekilde bilsede bilmesede kabul ediyor. Bir mühendisi eczacıyla, öğretmenle kıyaslayın iş hayatını bir düşünün. Sonuçta elde ettiği kazanımları düşünün. Tek diyeceğim değer mi? İnsan ne için çalışır, yaşam kalitesini arttırmak için çalışır. Günde 10 saat, haftada 6 gün sadece işte harcadığım bir zamanlamı yaşam kalitemi mi arttıracam?? Eh kazanılan ücretlerde malum. (Yapı denetim firmasında) İnşaat mühendisi büyüklerimle konuşuyorum, şantiyeciliği bir övüyorlar Allah Allah şöyle kazandım böyle kazandım diye.keyifli anılarda var tamam iyi hoş. Şimdi kaç yaşındasın diye soruyorum birisine 53 diyor, kaç sene önce emekli oldun 3 sene önce oldum. Emekli olunca şantiyeciliği bıraktın da ustam ben 65 yaşında emekli olacam, ben ne yapayım diyorum?? cevap yok. Tekrar soruyorum ailenle birlikte ne zaman "tatile gittin, tiyatroya sinemaya gittin, hafta sonları tatil yaptın, bir cumartesi -pazar günü ailenle birlikte mangal keyfi yaptın??" cevap kem küm. Bu mu hayat??

Üniversite zamanında yaptığımız bir tercihin sonucu diye bir ömür iş ve aile yaşantımızı piyasa şartlarına göremi belirlemek zorundayız. Mühendislik eğer her Allahın günü günde 10 saat mesai, yıllık izni muamma, hafta sonu olmayan,hep kendinden ödünler vererek, hep bir sorumluluğun altına girilen ve buna mukabil toplumda değeri olmayan bir meslek ise, benden uzak olsun. İnsanları sezonluk işlerde çalışıtırıp, sonra şutlayan firmaların (nerdeyse iş ilanların %70 i böyledir) oluşturduğu bir piyasada mühendis değil Kainatın Alimi olsan ne yazar!!!

Son paragraf duygularıma tercüman :)

AYNEN............

işini bilene para var diploma tırıvırı tekniker olarak ben 3 binden fazla alıyorum, ama sorumlulukda ona göre tabi. Geliştirin kendinizi geliştirin. Oturarak maaş yükseltilmez...

Semazen arkadaşımız doğru söylemiş. Acaba Devlet baba olmasaydı bu bilgilerle(lütfen bu güne kadar semazenin sordugu sorulara ve sorulan sorulara verdiği cevaplara bir bakın, orada gelişmişlik gözden kaçmayacak) sana özel sektörde asgari ücret verirler miydi çok merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri