Sektör mü değiştirsem ?

egemici

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Ben kariyerinin henüz başlarında olan Bakım mühendisi olarak çalışan bir elektrik elektronik mühendisiyim. İlk firmam orta ölçekli bir fabrikaydı fakat 2 hafta önce başladığım yeni işim global çalışan bir Amerikan firması ve aldığım maaş piyasa şartlarına göre çok iyi. Fakat önceki iş yerinde de yeni iş yerimde de alışamadığım şey insanların samimiyetsiz birbirlerini çekememesi sorunu. Herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Buna ne kadar tahammül edebilirim bilmiyorum. Mezun olduğumdan beridir en büyük hayalim kendi işimi yapmak fakat çalıştığım sektör itibari ile bu pek mümkün gözükmüyor gelecek dönemler için. Otomasyon, taahhüt, trafo işi yapan küçük çaplı bir firmaya girip sektörel bilgimi geliştireyim aynı zamanda biraz da piyasada kendimi tanıtayım daha sonrasında kendi işimi kurayım gibi düşüncelerim var. Ne yapmalıyım sizce ? Tecrübeli büyüklerimden tavsiye bekliyorum.

not: Toplam tecrübem 2 yıl.

önceki iş yerinde de yeni iş yerimde de alışamadığım şey insanların samimiyetsiz birbirlerini çekememesi sorunu.

önce sağlık !!!
her işyerinde bu gibi sorunlar olur , keşke olmasa ,
buradan çıkıp yeni işinde olmayacağının garantisi varmı ?
özel kendi işin olsun dersin , bu seferde iş yaptım yapamadın , para aldım alamadın vs gibi .

sorumlar bitmez .

artı ve eskilerini düşünüp karar vermeniz , her şeyin hayırlısı , kader kısmet

kararı siz vereceksiniz . kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Şikayet ettiğiniz şartlar hemen hemen her yerde mevcut.Özellikle Milletimiz sağ olsun bu konuda "master" seviyede.O yüzde iş değiştirsenizde kurtulmanız zor.

Eğer iş değiştirecekseniz bunun sebebi şikayet ettiğiniz meseleler değil hedeflerinize ulaşmak için girdiğiniz yol olmalı.

Bende bu kuyu kazma durumuna alıştım.artik bende kuyu kaziyorum.öyle...boyle...

çare ingilizce öğrenip yurtdışına kapak atmak galiba. yapabilenlerin hayatı kurtuluyor.

Teknik eleman olduğum güne lanet olsun okadar netim. Ekat için 1 ay boyunca 40 ımda maymun gibi direklerde gezdim, yüksekte çalışma belgem var, sap biliyorum, yabancı dilim var, otomasyon plc kumanda zayıf akım yahu ne istersen servisine bilgimle ahlakımla adamlığımla bin basarım. Bugün özel bir hastaneyle iş görüşmesi yaptım asgari ücret teklif etti. Önceki iş yerimde 2800 lira maaş alıyordum ve yol parası dahildi. Fabrikaların alayı tırt olmuş olmayanda asgari ücrete tabi. Vallahi üstadım hanımın incik boncuk dükkanına takılıyorum 20 gündür. 40 bin lira sermayeyle açtık tam 6 ay önce. Günlük 300 lira az çok cirosu var. Yarısı masraf desen kalır 150 lira. Ayda nerden baksan 4 bin kalıyor. Kredim bitsin tek derdim o. Ne sektörü ne teknisyenliği bu memlekette.

Teknik eleman olduğum güne lanet olsun okadar netim. Ekat için 1 ay boyunca 40 ımda maymun gibi direklerde gezdim, yüksekte çalışma belgem var, sap biliyorum, yabancı dilim var, otomasyon plc kumanda zayıf akım yahu ne istersen servisine bilgimle ahlakımla adamlığımla bin basarım. Bugün özel bir hastaneyle iş görüşmesi yaptım asgari ücret teklif etti. Önceki iş yerimde 2800 lira maaş alıyordum ve yol parası dahildi. Fabrikaların alayı tırt olmuş olmayanda asgari ücrete tabi. Vallahi üstadım hanımın incik boncuk dükkanına takılıyorum 20 gündür. 40 bin lira sermayeyle açtık tam 6 ay önce. Günlük 300 lira az çok cirosu var. Yarısı masraf desen kalır 150 lira. Ayda nerden baksan 4 bin kalıyor. Kredim bitsin tek derdim o. Ne sektörü ne teknisyenliği bu memlekette.
Benim dükkanım var ustam aynı sektör değilde. Daha çok beyaz eşya tamir, soğuk hava depoları tamir bakım montaj, buz makinası imalatı anlayacağın çekirdekten tamir üzerine yetiştik anahtar tutuyorum. Elektrik bilgim var. Mekanik şeylere kafam çalışır. Elektrik bilgim kendime yettiği kadar var( kontaktor, zaman saati, dijital termostat termik röle vs bunları toplarım) piyasada yetiştik işler nasıl dönüyor kimler kurnaz kimlere iş yapılır. Kaça olur nasıl olur işin sonu nereye gider vs vs. Velhasıl şuanda dükkanım var. Eski yaptığım işlerle alakası yok hidrolik pnömatik tarzı şeylerin tamir bakımını yapıyorum. Şarjlı ve barutlu makinaların tamir bakımını yapıyorum ve sıfır satışını yapıyorum. Şimdi diyeceksin ki yahu ne alaka soğutma sistemlerinden hidrolik pnömatik bambaşka dünya. Bu sektörde çalışmadım da. Ama mantık yürüttüm gördüğüm şeyleri uyguladım. Kompresor topluyorum segman atıyorum. Hava tesisati çekiyorum işin içine girince birde işin içine çaresizlik girince mecbur yapiyorsun. Şimdi tornam var kullanıyorum. Pnömatik makinaların yedek parça imalatını yapıyorum. Pnömatik makinaların aklına ne gelirse tamir bakımını yapıyorum. Şarjlı gruplarının tamirini yapıyorum şarjlı matkapda dahil. Elektrikli el aletlerinin tamirini yapıyorum. Hava tesisati kurutucu montajı vs vs gidiyor. Diyeceğim şu yeter ki iste herşey yaparsın hayatımda görmediğim makinaları yaptım. İnceledim çalışma prensibini çözdüm olay bitti 2 3 yıldır ogrenmedigim iş kalmadı diyebilirim [emoji3] ama bugün desinler ki fabrikada 4 bin lira maaşla çalış yok abicim yemez. Giderim orda 3 5 iş yaparım evde oturur yerim daha iyi. Bu teknik adam olmanın faydalarıdir. Teknik adam her zaman neyin nasıl nerden çalıştığına bakar. Şimdi gelelim asıl konumuza eğer aklında kendi iş yerini acmak gibi bir düşüncen varsa para meselesini unut. 2013 yılında ben işe giderken haftalık 35 TL yol parasıni cebimden verip 50 TL haftalık alıyordum ve sigaram da vardı ama sırf işi öğrenmek için katlandim tam 2 yıl. Başka yerlerde desen yine aynı öldüm paralara çalıştık ama işin afedersin ama picligini öğrendik. O yüzden bir işe başlamadan önce işin asıl püf noktalarını öğrenmek her zaman için iyidir. Fabrika ortamı bilgiyi öldürür kendini gelistiremezsin. Git piyasada çalış neyi nerede kaça satıyorlar nerelere iş yapılıyor bunları çöz. Parayı en sona bırak asgari ücrete talim ol ama sonucu güzel olacak tercih senindir. Yaşım 25 baya güzel şeyler başardıgimi düşünüyorum. He birde abim var oda makina teknikeri. Oda 3 kuruş paralara çalıştı. CNC torna freze bantlar. Makina kurulumu cnc lazer tamir vs gidiyor 1.600 TL paraya çalıştı. Bu paralara kimse çalışmaz evet mantık dışı ama yaptık piyasada pistik mecbur elektroniği gördük mekaniği gördük elektriği tanıdık. Şimdi ikimiz beraber ortağız kimsenin yapamadığı makinaları yapıyoruz. Türkiye'de sayılı kişilerin yaptığı ve sen hayatta onu yapamazsın dedikleri makinaları yaptık oldu. İkimiz kafaları birleştirince çözüyoruz bazen deneme yanılma yapsakta hep tecrübe ediniyoruz. Çok şükür cozemedigimiz birşey yok. Piyasada pişmek her zaman iyidir hatta bir laf vardır tecrübe parayla satın alınamaz. Gördüğün yanildigin yaptığın herşey senin için bir tecrübe olacak. Fazla uzun oldu sanırım [emoji3526] he birde şunu söylemek istiyorum sanayi sektörü, inşaat sektörü ve mobilya sektörü yavaşlamış durumda bu zamanda iş yeri açılmaz kimse önünü göremiyor. 1 2 sene sonra olabilir ama şuanda endüstriyel sektör tamamen kumar işi

siz piyasada dikiş tutturabilmiş şanslı insanlardan birisiniz. sizin kadar şanslı olmayanlar ne yapsın?

Evet sektör değiştir. Taahhüt alanına geç, 2 sene sonra patronsun. Oldukça zor bir hayatı seçiyorsun. umarım başarılı olursun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri