Elektrik iç tesisatı

busraarsub

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bize gelen projeler kafaya göre çizilmiş oluyor genelde desant yapıyoruz bı bakıyoruz mekanikle çalkışıyor veya mobilyaciya uymuyor .sonra mobilyacı bana uyacaksiniz diyor diğeri keza aynı bir iç kaos oluşuyor bu durumda genelde nasıl olur kim kime uyar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba,
Bize gelen projeler kafaya göre çizilmiş oluyor genelde desant yapıyoruz bı bakıyoruz mekanikle çalkışıyor veya mobilyaciya uymuyor .sonra mobilyacı bana uyacaksiniz diyor diğeri keza aynı bir iç kaos oluşuyor bu durumda genelde nasıl olur kim kime uyar
Anladığım kadarıyla sizden projeler mimariye göre çizilir, makineci de yerleri belirleyip size atar. Elektrik mühendisi buna göre iç tesisatı dizayn eder ve projesini çizer. Gerekli hesaplamalarını yaparak kabul aşamasına getirtir.

Anladığım kadarıyla sizden projeler mimariye göre çizilir, makineci de yerleri belirleyip size atar. Elektrik mühendisi buna göre iç tesisatı dizayn eder ve projesini çizer. Gerekli hesaplamalarını yaparak kabul aşamasına getirtir.
Normalde bu şekilde mi oluyor .projeyi geçtim uygulama aşamasında da bir sürü değişim oluyor

Normalde bu şekilde mi oluyor .projeyi geçtim uygulama aşamasında da bir sürü değişim oluyor
Normalde bu şekilde olması gerekir. Ben projeleri çizerken mekanikci mekanik yerlerini belirler mimar çizer bağımsız durumuna gore tabi enerji odası gibi taleplerimiz olur. Bu dogrultuda elektrik mühendisi proje için sadece çizmekte yükümlüdur. Belediye projelerinde belediyedeki mühendis prizin, aydınlatmanın kablo kesitine kadar didik didik inceler.
Tabi şunu da eklemek isterim;
Bu uygulamayi her belediye yapıyor mu bilemem. Benim yaşadığım şehir uyguluyor, ona gore konuşuyorum. Baska belediyelerin uygulamiyor gibi bir şey duymuştum kablo kesiyor belirlemesinde prizler için falan. Bence olması gereken de tam bu olmalı. Tüm detaylar incelenip onaylanmalı.

Normalde bu şekilde olması gerekir. Ben projeleri çizerken mekanikci mekanik yerlerini belirler mimar çizer bağımsız durumuna gore tabi enerji odası gibi taleplerimiz olur. Bu dogrultuda elektrik mühendisi proje için sadece çizmekte yükümlüdur. Belediye projelerinde belediyedeki mühendis prizin, aydınlatmanın kablo kesitine kadar didik didik inceler.
Tabi şunu da eklemek isterim;
Bu uygulamayi her belediye yapıyor mu bilemem. Benim yaşadığım şehir uyguluyor, ona gore konuşuyorum. Baska belediyelerin uygulamiyor gibi bir şey duymuştum kablo kesiyor belirlemesinde prizler için falan. Bence olması gereken de tam bu olmalı. Tüm detaylar incelenip onaylanmalı.
Biz tesisatı çektikten sonra mimari bile değişiyor tekrar değiştiriyoruz hemde sayisizca bu durumda bana gelen projeleri aldım yeniden kendim çizdim hesaplarını vs yaptım. eski proje olmuyordu kazan dairesi felan değişince . Ustada projede ne görse onu yapıyor sağolsun :)Dışarıdan onay projesi gelmedi bana henüz .Kendi kontrolünü yaptığım projeye onay vereceğim

Son düzenleme:
Biz tesisatı çektikten sonra mimari bile değişiyor tekrar değiştiriyoruz hemde sayisizca bu durumda bana gelen projeleri aldım yeniden kendim çizdim hesaplarını vs yaptım. eski proje olmuyordu kazan dairesi felan değişince . Ustada projede ne görse onu yapıyor sağolsun :)Dışarıdan onay projesi gelmedi bana henüz .Kendi kontrolünü yaptığım projeye onay vereceğim .ilk görev yerimde tecrübe kazanmaya çalışıyorum bı yandanda .Bir çok şantiyede tek elektrik mühendisi olarak çalışıyorum açıkçası ben doğru bulmuyorum ilerde nasil sorunlar olacak bunu bile kestiremiyorum
Sizin dediğiniz şekilde sayısızca bende karşılaştım. Hatta şu an elimde olan bir projenin mimari değişikliğinden dolayı tekrar o katı çizip hesaplamam gerekmekte :) Gerek enerji odasını ıslak zeminin arkasına koyuyorlar, gerek haberleşme odasını unutuyorlar vs. vs. Bunlar olabilecek şeyler. Proje gelmeden önce mimariyi iyi incelemek gerek. En azından bizim kısmımızda bir şey olmasın. Sonrası zaten mimar bir şey yapıyor değiştiriyor.

Diğer konuda ise mekanik projeyi incelemeniz gerekmekte. Orada zaten mekanik ile ilgili yerler bellidir, gerisi size kalmış bir şey. Mimariye ve mekaniğe göre iç tesisat yerleştirilir ve hesaplanır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri