Elektrik Faturası sorunu

Ozanacarr

Üye
Öncelikle merhaba, forumda biraz gezinip benim sorunuma benzer bir sorun aradım ama karşılaşamadım. Yeni üye olduğum içinde konuyu buraya açtım, eğer yanlış yaptıysam affola.
Size sorunumdan bahsediyim ufaktan. Faturam son bir yıldır fazla geliyor, 200tl’nin altına düşmüyor. 200-450tl arasında genelde. Geçen aylarda elektrikçi çağırdık, prizler, sigorta, sayaç vesaire baktı sorun olmadığını söyledi ama faturamız yine yüksek geldi.
Sonra aydem’le görüştük dilekçe verdik bu sefer onlar geldiler sayacı vesaire kontrol ettiler bir sorun yok elektrikçi çağırın dediler. Bu sefer ev sahibine söyledik o çağırdı yine sorun yok dendi ama faturamız yüksek geldi yine.
İşin garip kısmı, biz iki kişi yaşayan erkek öğrencileriz. Ne bir fön Makinesi, tost makinesi, ketıl, elektrikli ocak vesaire hiçbirşeyimiz yok. Bir buzdolabımız var, birde doğalgazımız. Telefonlar ve modem takılı prize çamaşır makinemiz dahi yok. Faturaların bu kadar yüksek gelmesi anormal geliyor ve çözüm bulamıyoruz. Forumdaki konulardan yola çıkarak aletleride tek tek ölçtük
Önce buzdolabını 1 saat boyunca açık bıraktık
13.00 da ilk değer
T1 004357,730
14.00 da ikinci değer
T1 004357,982
T2-T3 değerlerinde hiç artış olmadı.
bide telefonlar ve ışıklar var onların hepsini açtık baktık
T1 004357,982 ‘den 004358,072 oldu yani 0,090 bi artış oldu.
ama faturamızda geçen ayın ilk endeksi ile son endeksi arasında büyük bir fark var.
ilk endeks 10172,032
Son endeks 10469
Karşı dairemizdeki komşularıma baktığımda onların bir saat içinde
T1 değeri 3138,290 ‘dan 3138,898 e yükseldi.
onların faturasında
ilk endeksi 7649,115
Son endeksi 7730

Ben bir anlam veremedim sorun nedir neden olur anlamıyorum yardımcı olabilecek birisi varmı?

Merhabalar ,Aydem de , elektrikçi de sorun bulamadı ise; ilk önce akşam vakti sigortayı kapatın sayactan, 1-2 saat gizlice gözlemleyin. Sigorta tekrar aktif edilecek mi diye. Şayet kaçak elektrik çekti ise birileri, büyük ihtimalle açığa çıkacaktır.
Sorunlu cihaz yok diyorsunuz.

Ben evin içindeki sigortayı kapatmıştım bu ölçümleri yaparken şimdi aşağıdaki bu sigortayımı kapatıcam?
59283

Evdeki sigortaların tümünü kapattığınız halde mi sayaç işlemeye devam ediyor?

Evdeki sigortaları kapatınca sayaç işlemeye devam etmedi 1 saat kadar gözlemledik onuda. Evdeki sigortaları açıp, herşeyi prize taktığımızda ise sayaçta 1 saat içinde bütün aletler 0,342 artış gösterdi. Buda 24 saat içinde 8,208 yapar. 30 günde ise 246,240 yapar.
Karşı dairemizde ise 0,608 1 saat içinde 14.592 24 saat içinde 437,760 ise 30 günde yapar. Aradaki farka bakımca bizim evin daha az gelmesi gerekiyor ama bize 217tl onlara 99tl gelmiş.

Peki faturanız da kullanım alanında alçak gerilim tek terimli tek zamanlı gibi ibareler de ,yan daire faturasında ki ibareler aynı mı ? Bazen kullanım yeri iş yeri gibi yüksek ücretli yerler de görülebiliyor

880B8957-44DC-40E7-8BFE-C2FC080CC9B1.jpeg
FEFD07DB-DADF-48B7-B620-87C41C8B72A5.jpeg

Ya dediğiniz gibi birisi bizden kaçak kullanım yapıyor, onunda sanırım Kim olduğunu bulmamız imkansız. Ve ya sayaçta anlık artış oluyor olamazmı birşeyden dolayı bozuktur falan belki?

Son düzenleme:
kombi kalorifer tesisatında filtrelerde veya borularda tıkanıklık varsa devir daim motoru zorlanıyor ve çok elektrik harcıyor olabilir.

Faturaya bakılırsa abone grubu gözükmüyor, fakat birim ücreti aynı. Gündüz kullanılan elektrik kadar gece de kullanılıyor. 24 saat çalışan cihazlarınızda sorun yoksa , kaçak elektrik var gibi duruyor.

kombi kalorifer tesisatında filtrelerde veya borularda tıkanıklık varsa devir daim motoru zorlanıyor ve çok elektrik harcıyor olabilir.
Doğalgaz çok uzun zamandır yok bağlanalı 7-8 ay oldu ama onun öncesinde de faturalarımız böyle geliyordu.
Faturaya bakılırsa abone grubu gözükmüyor, fakat birim ücreti aynı. Gündüz kullanılan elektrik kadar gece de kullanılıyor. 24 saat çalışan cihazlarınızda sorun yoksa , kaçak elektrik var gibi duruyor.
24 saat çalışan tek cihaz buzdolabı oda dediğim gibi saatte 0,252 yükseltiyor sayacı

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri