Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

Böyle yazılı olarak kitabı yalayıp yutmuş olsanda pratik birşey olduğunda şaşırıp kalıyorsun.. bu neydi ya diye bakıyorsun bir saat boyunca bir kontaktöre :) o yüzden mesleği öğrenmek bence işinin ehli birisinin yanında olabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam fikriniz çok güzel eyer böyle birşey olursa çok iyi olur .ayrıca HZ.ALi (r.a) ile Aatatürk ü karıştırıyorsunuz bilginize

verdiginiz bilgilerden dolayı gerçekten cok teşekkür ederim bi binayı a dan z ye nasıl yapılacagı hakkında ki bu kolay ve sade akılda kalıcı izaheten acıklamalarınızdan dolayı birkez daha teşekkür ederim ben ve benim gibi bu meslege yeni baslamıs arkadaşlar için en güzel anlatımı yapmısınız diger arkadaslarda bilgi veriyor ama bizlerin acemi oldugunu düşünmeden işin direk usta veya master konumundakı boyutları ıle gırdıklerı ıcın daha ıkı kelıme sonrasında aaa hımmm oluyoruz anlamıyoruz cunku terımlerı gerek semayı gerek izahı sıkıntı yaratıyor bu paylaşım için ve bizleri düşündügünüz için birkez daha teşekkür ediyorum emegin hakkı teşekkürü duyunca daha güzel oluyor.... saygılarımla ALLAH Yar Ve Yardımcımız olsun....

Bir binanın elektrik tesisatı döşendikten sonra proje çizilmez. ilk önce proje mühendisler tarafından çizilir. Sonra elektrik ustasına verilir. Usta projeye bakarak döşeme işlemlerine başlar.

arkadaşlar benim elektrik bilgim var ama uygulama olarak hiç beton altına boru döşemedim bu tam olarak nasıl oluyor örneğin 10 kat 20 daireli bir binada pvc borular inşaatın hangi aşamaında neye göre döşeniyor kaçlık pvc döşeniyor bende burasını hiç göremedim

Elektrik 4 sınıf öğrencisiyim Bu bilgiler yeni başlayanlar için çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.

Coşkun Emre arkadaşımıza paylaşmış olduğu bilgilerden dolayı teşekürlerimi sunarım.

arkadaşlar benim elektrik bilgim var ama uygulama olarak hiç beton altına boru döşemedim bu tam olarak nasıl oluyor örneğin 10 kat 20 daireli bir binada pvc borular inşaatın hangi aşamaında neye göre döşeniyor kaçlık pvc döşeniyor bende burasını hiç göremedim

Demir atıldıktan sonra demirlerin altı takozlanır boru ezilmesin diye sonra projede panodan bugatlara ve lambalara boru atarsın prizler genelde binanın içinden yapılır onlar için boru atmana gerek olmaz

Ama bizim kullandığımız yöntem bu değil :) bu yöntemde boru tıkanması ve duvarların mevcut yerden 5 cm yanlış başlaması işi tamamen bozuyor bu sebepden çoğu zaman bina tamamen bitince herşeyi içerden hallediyoruz prizlere yerden giriş yapıyoruz atlama odada dolanıyo zaten ayrıca lambalar içinde alt kattan üst kata deliyoruz oradan da bugat'a deliyoruz yani 2 kere uğraşmış olmuyoruz sonra zaten binalara genelde 5 cm SAP atılıyor herşey yine betonun içinde kalmış oluyor :)

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2

Sn.SOS Konunun ilgili ilgisiz birçok kesim tarafından ilgi görmesi elektrik konusunda daha fazla bilinçlenmeye ihtiyacı olduğunu göstermekte ve sizin bu adımınız da bu anlamda çok faydalı olacağa benziyor. Elektrik dağıtımı konusunda 2 yıllık bir dağıtım arıza Bakım onarım mühendisliği tecrübem var ve bu konuda bazı soruları cevaplayabileceğimi düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri