Elektrikçiliğe Sıfırdan Başlama ve Resimli Uygulama

yardımcı olacak bir konu teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben varmi ınsaat elektırıgını öğrenmeyi amaçlıyorum yardımlarınıza ihtiyacım var

doğru yerde miyim bilmiyorum ama rms değerinin önemi nedir ? RL devresinde aktif ve reaktif güç hesaplama nasıl olur ?

Ben bu foruma uzun süredir girmiyordum. Çok faydalı bir konu olmuş. Ama herzaman ki gibi bizim milletimizin :) bir huyu var yardımcı olmadan herkesi karamsarlığa , aşalılamaya , faydasızlığa iten yorumları olmuş. Bence bunları yapmak yerine onlarında bir katkısı olsa iyi olurdu.

Demişler ki onlar bu iş okulda öğrenilmez , internette öğrenilmez , şurda burda öğrenilmez. evet ama burda birileri çaba gösteriyor, bu çabaya bari saygınız ve faydanız olsun değil mi :))))

merhaba
uzun yılardır elektrik proje ve taahhüt alanında hizmet veriyoruz kısaca baştan sona aklıma geldiğince bilgi paylaşmak istiyorum
işe yeni başlayan arkadaşların sormak istediği takıldığı noktalar olursa
0532 590 0123 e sms atabilirler yoğunluktan dolayı aramaların görüşmesini kısa tutarım yada detaylı görüşmek isteyen arkadaşlar 0541 476 0678 i saat 18:00 dan sonra arayabilirler
SAYGILARIMLA

ELEKTRİK TESİSATINA BAŞLAMA VE DEVAM ETTİRME

* öncelikle elektrik tesisat uygulaması yapılacak olan proje detaylı incelenmeli ve bir fizibilite raporu ve yerleşim planı yapılmalı

* taahhüt yanında elektrik mühendislik hizmeti veren bir firma oldugumuz için tecrübelerim dahilinde söylemekte yarar buluyorum projeye güvenip te hareket edilmemeli :) bazı kötü niyetli mühendis arkadaşlar sadece proje onayı yaptırıp parasını alma peşinde koştukları için proje gerilim düşümü hesapları priz ve aydınlatma ların simetrisi doğru olmayabiliyor

* NOT: TAVSİYE ETMEDİĞİM BİR SİSTEMDİR FAKAT YÖNETMELİK AÇISINDAN GEÇERLİDİR öncelikle binanın radya sı yapıldığı zaman temel topraklama tesisatı yapılmalı en az 30*0,5 sıcak daldırma galvaniz şerit olmalı galvaniz şerit demir bağlantılarının iç kısmında olmalı ve demire tesbit,ek aparatları ile eklenmeli kolay olsun diye demirin üst kısmına serilip kiremit teliyle bağlantı yapılmamalı bu durum benim çok canımı sıkan bir mevzudur maleesef yapı denetim şirketleride bu durumu göz ardı etmektedir bu şekilde yapılan temel topraklama uygulaması sadece görüntüden ibaret olur binaya herhangi bir + sı olmaz (maliyeti ucuz bir malzeme olduğu için tercih sebebidir fakat ben kesinlikle beton altına atılan galvaniz şerit topraklayıcıyı önermiyorum bunun yerine saf bakır kablo ile ring topraklama yapılması taraftarıyım ve birleşim noktalarında kesinlikle thermal kaynak kullanılmalı ardından eş potansiyel bara yardımı ile tüm bina konstrüksiyonu na irtibatlandırılmalı)

* daha sonra her kat betonu dökülmeden önce tavan borusu atılmalı
BORU ÖZELLİKLERİ
1- lamba linyeleri 16 mm halogen free olmalı
2- priz linyeleri 20 mm halogen free olmalı
3- daire kolon hatları en az 26mm halogen free olmalı
4- lamba ve priz linye boruları klima ve diğer özel kuvvet hatları,zayıf akım vb. gibi hatların boru ları farklı reklerden çekilmeli
5- kullanılacak olan borular T.S.E belgeli ve 750newton ağır hizmet tipi olmalı

* yukarıda saymış olduğum 5 madde sıva altı tesisat kısmındada harfiyen uygulanmalı

* sıva altı tesisata önce anahtar kasası ve pano ların sabitlenmesiyle başlanmalı daha sonra boru işine geçilmeli

* lamba linye ve aydınlatma kabloları kesinlikle topraklanmalı

* klima ve yüksek güç çeken alıcıların kablosu 3*2,5 ttr olarak çekilmeli (klimalar kesinlikle çok telli iletken ile çekilmeli diğer yüksek güçlü cihaz bağlantıları sizin tercihinize kalmış)

* priz sortileri kesinlikle birbirinden geçiş yapılmamalı buattan ayrı inmeli

* w.otomat panosu na boru girişleri üstten yapılmalı mecbur kalmadıkça yerden döşenen teisatlar bile alttan giriş yapılmamalı nedeni ise kablolama ve daha sonrasında montajda kutu içinde işlem yaparken boruların içine pislik düşme ihtimalidir

* tesisat yapılırken tuğla deliklerinden yatay veya dikeu olarak geçirdiğimiz boruların uçları izole bant yardımıyla kapatılmalıki boruyu tuğla kanalından geçirirken içine pislik dolmasın

* tesisat bitip komple kablo çekimi yapıldıktan sonra anahtar kasası ve buatlardan kabloların ucu 5 cm kağıdın ortasında dışarı çıkarılmalıki sıvacının bağlantı noktalarını kapatma ihtimaline karşı hazırlıklı olunmalı bu söylediğim şey zaten kamu binalarında ihale şartnamesi olarak yazmaktadır aranızda kamu binası ihalesi alıp taahhüt işini yapanlar varsa biliyordur ben sadece kamu kurumlarnda değil bu işi her yaptığım uygulamada gerçekleştiririm

* boru tesisatı özenle yapılmalı tesisat bitiminde tesisatın komple fotoğrafları ve video ları çekilip iş sahibine teslim edilmeli

* şimdilik vakit olarak pek müsait olamadığım için bu kadar yazabiliyorum fakat birkaç gün sonra daha detaylı bir döküman halinde foruma uploud edebilirim bu işlemleri ve detaylarını

komple anahtar teslim proje ve uygulamasını yaptığımız ve devam etmekte olan 22 apart daireden oluşan 200kw kurulu gücü olan tesisin birkaç fotograf ve videosunu paylaşıyorum umarım yardımcı olur projesini isteyen arkadaşlar olursa onuda uploud edebilirim
SAYGILARIMLA
ksztt.jpg

kszug.jpg

kszvg.jpg

kszwj.jpg

kszx6.jpg

kszxk.jpg

kszxv.jpg

kszyn.jpg

kszzt.jpg

kt00h.jpg

kt02b.jpg

ne internet nede okul nede belge en iyisi çekirdekten yetişmiş usts gerçek ustadır profu dahi gelse eline su dökemez belgeler falan hikaye 30 yaşındayım 16 yıldır bu mesleği yapıyorum okullu falanda dedğilim çok e.m.l stajer gördüm daha bağlantı yapmayı bilmiyo
bu gibi zihniyetleri şiddetle kınıyorum bu gibi düşünen arkadaşların eline pense bile vermemek lazım yurdum insanı işte daha fazla bişey beklememek lazım profu gelse su dökemez diyorsun burda profu gelirse sen karşısında konuşamazsın bile hangi akla mantıkla böyle bir ileti yazabiliyorsunuz anlamıyorum en basitinden senin bakarak tesisat döşediğin projeyi mühendisler teknikerler teknisyenler çiziyor sen istesende istemesende onların yönlendirmesine uymak zorundasın :) senin inşaatta kullandığın bütün el aletlerinin tasarımını mühendisler yapıyorlar yani okumuş insanlar yapıyor teknisyenler son çalışma testini yapıyor ve en son sen inşaatta kullanıyorsun:) şimdi söyle bana kim kimin eline su döküyor konuşurken 2 kere düşünüp konuşmanı tavsiye ediyorum sonra toplum seni kendinden soyutlar yer bulamazsın kendine bu toplumda bu gibi konusma ve tavırlar yaptığın sürece

bunlarda panolarımız

H.E.S 31,5KV ENERJİ KONTROL VE İZLEME OTOMASYON PANOSU

kt04l.jpg

HES 31,5KV ENERJİ KONTROL VE İZLEME OTOMASYONU ANA PANOSU
kt058.jpg

HES 31,5KV ENERJİ KONTROL VE İZLEME OTOMASYONU ANA PANOSU
kt06p.jpg

kt08n.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Baştan sona okudum ve ne zamandır üye olmadan girsem de üye olmama sebep oldu bu konu resmen.Teşekkürler ellerinize sağlık devamını bekliyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri