Elektriğe meraklı öğretmen

Yahu kaplan sende limonmu daha ekşi yoksa karpuzmu daha tatlı demişsin ha ; hiç suya sabuna dokunmak yok ; herkes haklı :)
Etliye sütlüye dokunmak yok Öksüz :D kimsenin şevkini kırmak yok bend mektepli sayılmam laflarını ona göre seç :D
nerdesin sayın by lent özledik seni ya...:)
bu akşam halsizlik bitkinlik vardı üzerimde çok şükür şimdi daha iyiyim sağolun arkadaşlar hatırladınız yanii :D bir de klima bozuk çok sıcak kanlıyım yaniii :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Etliye sütlüye dokunmak yok Öksüz :D kimsenin şevkini kırmak yok bend mektepli sayılmam laflarını ona göre seç :D

bu akşam halsizlik bitkinlik vardı üzerimde çok şükür şimdi daha iyiyim sağolun arkadaşlar hatırladınız yanii :D bir de klima bozuk çok sıcak kanlıyım yaniii :)

Mektepli-Alaylı olmak ayrı ; işin içinden hiç olmayıp ben hobi takılıyorum demek ayrı :) Elektrikten hobi olmaz :)

Slm. Ben yokken çok dedikodumu yapmışsınız..şaka şaka..:) 5 katlı 10 daireli bir apartmanı düşünelim...ana branjman hattı uzaklığa göre kesiti farklılık arz eder..örneğin faz kesiti 16 mm2 kadarsa topraklama kesiti faz kesiti ile aynı, 16mm ile 35 mm arası ise topraklama kesiti 16 mm2, 35 mm den sonra topraklama kesiti faz kesitini yarısı topraklama kesiti olur...topraklama kazıgı çakılır bu kesitte çoklu kablo ile ana panoya getirilir..topraklama barası oluşturulur ve panoya da irtibat yapılır..malum panoda kaçak felan olursa toprağa akıtmak için... Veya ana branjman hattına girişte kaçak akım rolesi varsa zaten atar..önce ana panoya kaçak akım rolesi sonra tmş sonrada dengeli biçimde katlara asansöre ve ara koridora dağıtılır...sayaçlar trifaze de olabilir monofozede...monofoze üzerinden gidersek her sayaca faz giriş ve nötr giriş çıkış yapılır...nötr çıkış olmasa da olur çünkü nötr sayacın çalışması için şarttır ve sayaç ölçümü faz üzerinden yapar..6 mm çoklu kablo ile bir faz bir nötr bir de toprak her daireye gönderilir..tabiki bina haberleşme sisteminin iletkenleri ayrı borudan gönderilir. Daireye gelen topraklama iletkeni 2,5 kablo ile buatlara dağıtılır ve prizlere gönderilir..son çıkan bazı avizelerde metal kısımları topraklandığı aydınlatma sortilerine de topraklama gönderilir( hiç görmedim ama neyse..) faz ve nötr kaçak akım rolesine girer ve çıktıktan sonra nötrler buatlara dağıtılır..fazlarda sigortalara giriş yapılıp çıkışlar aydınlatma ve priz sigortaları olarak dağıtılır..bulaşık makinesi çamaşır makinesi fırınlı ocak gibi cihazların ayrı linye hattı ve sigortaları olacak..şohben düşünülüyorsa 3*4 mm kablo ile banyoya kadar sigorta panosundan ayrı hat çekilip 32 a b tipi sigorta ile beslenecek...priz ve aydınlatma linyeleri 2,5 mm2 olacak aydınlatma sortileri 1,5 mm priz sortileri 2,5 mm olacak..diafon tesisatı yapılır...mutfak ve balkonlu olan odanın yanındaki balkona vavienli anahtar tesisatı yapılır..bir de koridora vavienliyi unutmayalım...

Eminim Sn. Binbaşım ve onun yaşındaki Sn. Büyük Abilerim de aynı görüşte olacaklardır şevk kırmak yok, ama sınırını, haddini bilecek. Nasreddin Hoca'mızın kendisine soru soran zat'a dediği gibi;)
-Hocam bu kadar sene okudun da ne öğrendin?
-Haddimi bilmeyi!

Ustalarım, Büyüklerim neredesiniz?

Son düzenleme:
etliye sütlüye dokunmak yok öksüz :d kimsenin şevkini kırmak yok bend mektepli sayılmam laflarını ona göre seç :d

bu akşam halsizlik bitkinlik vardı üzerimde çok şükür şimdi daha iyiyim sağolun arkadaşlar hatırladınız yanii :d bir de klima bozuk çok sıcak kanlıyım yaniii :)
sayın by lent sen klımayı yaparsın ya..senin ustalığına güveniyoruz...

- - - Updated - - -

Eminim Sn. Binbaşım ve onun yaşındaki Sn. Büyük Abilerim de aynı görüşte olacaklardır şevk kırmak yok, ama sınırını, haddini bilecek. Nasreddin Hoca'mızın kendisine soru soran zat'a dediği gibi;)
-Haddimi bilmeyi!
Evt sayın by lent...kim olursa olsun şevk kırmak iyi bişey değil...

Mektepli-Alaylı olmak ayrı ; işin içinden hiç olmayıp ben hobi takılıyorum demek ayrı :) Elektrikten hobi olmaz :)
herşey hobiyle başlar sayın öksüzçocuk...

Slm. Ben yokken çok dedikodumu yapmışsınız..şaka şaka..:) 5 katlı 10 daireli bir apartmanı düşünelim...ana branjman hattı uzaklığa göre kesiti farklılık arz eder..örneğin faz kesiti 16 mm2 kadarsa topraklama kesiti faz kesiti ile aynı, 16mm ile 35 mm arası ise topraklama kesiti 16 mm2, 35 mm den sonra topraklama kesiti faz kesitini yarısı topraklama kesiti olur...topraklama kazıgı çakılır bu kesitte çoklu kablo ile ana panoya getirilir..topraklama barası oluşturulur ve panoya da irtibat yapılır..malum panoda kaçak felan olursa toprağa akıtmak için... Veya ana branjman hattına girişte kaçak akım rolesi varsa zaten atar..önce ana panoya kaçak akım rolesi sonra tmş sonrada dengeli biçimde katlara asansöre ve ara koridora dağıtılır...sayaçlar trifaze de olabilir monofozede...monofoze üzerinden gidersek her sayaca faz giriş ve nötr giriş çıkış yapılır...nötr çıkış olmasa da olur çünkü nötr sayacın çalışması için şarttır ve sayaç ölçümü faz üzerinden yapar..6 mm çoklu kablo ile bir faz bir nötr bir de toprak her daireye gönderilir..tabiki bina haberleşme sisteminin iletkenleri ayrı borudan gönderilir. Daireye gelen topraklama iletkeni 2,5 kablo ile buatlara dağıtılır ve prizlere gönderilir..son çıkan bazı avizelerde metal kısımları topraklandığı aydınlatma sortilerine de topraklama gönderilir( hiç görmedim ama neyse..) faz ve nötr kaçak akım rolesine girer ve çıktıktan sonra nötrler buatlara dağıtılır..fazlarda sigortalara giriş yapılıp çıkışlar aydınlatma ve priz sigortaları olarak dağıtılır..bulaşık makinesi çamaşır makinesi fırınlı ocak gibi cihazların ayrı linye hattı ve sigortaları olacak..şohben düşünülüyorsa 3*4 mm kablo ile banyoya kadar sigorta panosundan ayrı hat çekilip 32 a b tipi sigorta ile beslenecek...priz ve aydınlatma linyeleri 2,5 mm2 olacak aydınlatma sortileri 1,5 mm priz sortileri 2,5 mm olacak..diafon tesisatı yapılır...mutfak ve balkonlu olan odanın yanındaki balkona vavienli anahtar tesisatı yapılır..bir de koridora vavienliyi unutmayalım...

Maşallah Maşallah sonu gelir inşallah..Sayın öksüzçocuğa cevap olsun:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu yumurta tavuk sendromu beni çok şişirdi valla bu ağır iftar yemeğinden sonra ; siz yumurtayı tavuktan çıkartın ben tavuğu yumurtadan ; herkes mutlu mesut olsun ; türk polisi gelsin film bitsin :)

Bu yumurta tavuk sendromu beni çok şişirdi valla bu ağır iftar yemeğinden sonra ; siz yumurtayı tavuktan çıkartın ben tavuğu yumurtadan ; herkes mutlu mesut olsun ; türk polisi gelsin film bitsin :)
Allah iyiliği versin...

-Haddimi bilmeyi!

Ustalarım, Büyüklerim neredesiniz?

Sayın by lent...Ne oluyo? Kendine gel...Yoksa aşık mı oldun sn Binbaşıya?:)

Yahu bu arada rezistans abimiz nerede yav..ben de onu özledim..eskiden çok sık takılırdı...

Her nekadar da birbirimizi görmesek bazı üyelerin kendi arasındaki samimiyetliği ortada...Şu sanal ortamda birbirimizi görmesek de kalben ne kadar çok şey paylaşıyoruz...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dedim ya klimadandır :) Hava sıcak bir de klima bozuk böyle durumlarda biz kaplan familyası daha bi sıcak kanlı oluruz :D

Sayın by lent kibarlığınız içi teşekkürler... Biz öğretmenler olarak öğrencilerin sordugu soruları hafife almayız..eğer alırsak o çocuk bir daha soru sormaz ve içine kapanık bir birey yetiştirmiş oluruz...sizinkisi de çok farklı bişey değil..usta çırak öğretmen öğrenci ilişkisi...sayın öksüzçocuk da bu şekilde düşündüğünü sanıyorum..

Sayın hocam, Kardeşim (yaşınız benden bayağı küçük) Sizin elektrikle uğraşmanızın buradaki kimseye bir zararı yok. Uyarı yapanları size tepki olarak algılayıp hırs yapmayın. ELEKTRİK TEHLİKELİDİR ve bunu anladığınızda (Allah Korusun) çok geç olabilir. Yukarıda yazmış olduğunuz kitabi bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorsanız öğrenin (Bu arada O kesit muhabbetinden birşey anlamadım :) ) Ama; Elektriğin olduğu veya olması ihtimali bulunan bir yerde çalışma yapmayın...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri