Elektriğe meraklı öğretmen

İstatistikleri araştırırsanız. Elektriğe çarpılma olaylarının sebeplerinin en başlarında "Kendine Aşırı Güven" gelmektedir.
Elektriği öğrenme yeri atölyelerdir. Sahada yaptığınız bir hatayı ikinci kez yapma şansınız olmayabilir. Elektrik yok diye çalışırken aslında elektriğin var olduğunu öğrendiğinizde çok geç olabilir. İşin teknik (hesap-kitap) işini zaten es geçiyorsunuz.
SİZE TAVSİYEM ELEKTRİKLE MÜNASEBETİNİZ, ATAN SİGORTAYI KALDIRMAK, PATLAYAN AMPULÜ DEĞİŞTİRMEK GİBİ ŞEYLERDEN ÖTEYE GİTMESİN.
Haddim Değil Ama; Boş vakitlerinizi Çocuklarımıza daha faydalı olabilmek için çalışarak değerlendirmenizi tavsiye ederim.
Tavsiyen için saol..Elektrikte kendimi geliştirmem çocuklarla ilgisiz kalmam anlamına gelmez..Hangi köye gittiysem beni çok sevdiler ve hep o köyde kalmamı istediler...Çocuklar ve veliler benden hep memnun kaldı...Çocukları eğitim öğretim yönden geliştimek öncelikli işim...

Sayın hocam. yukarıdaki forum üyelerinin yazılarını okudum. Tabi kendine güven olumsuz sonuçlar çıkarabilir. Lakin elektrik teori bilmek demişler, bence pratiği iyi yapan teorinin zaten %70 ni bilir. yani kitaptan olmasa bile bir kere bakınca teoriyi hemen öğrenilir. bende aynı o şekilde hocamın yaptığı gibi deneme yanılma yolu ile öğrendim. Ama ben çok küçüktüm o zamanlar :)
Eyvallah...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Slm..bir zamanlar köylerde çokca çalışmış bir öğretmenle tanışmıştıık..ustamla ben oturuyorduk..laf lafı açtı bu adam elektrikle ilgili bir konuşmaya başladı ağzımız açık kaldı. Nasıl olur da bu adam elektrikçide çalışmamış meslek lisesi okumamış bu kadar bilgiye sahipti..adam 5 katlı 10 daireli bir apartmanoın elektrik tesisatını kablo kesitleri ve topraklamanın nasıl yapılacağını tane tane anlattı...pes dedik yahu...yani işin sırrı merak, ilgi ve araştırma...tamam o öğretmen belki elektrikçi kadar arızaya gitmemiş olabilir ama anlattıklarına inanamadık..bazı karşılaşılan zor elektrik arızalarını sorduk adam sanki o arızaları bizzat gitmiş kendisi çözmüş gibi kanuştu....helal olsun dedik yav...

sayın öğretmen27 sizi tebrik ediyorum lütfen devam ediniz benimde birkaç tavsiyem olacak bunları harfiyen yaparsanız başarınız artacaktır

1-elektrik direğine kesinlikle çıkmayın çıktığınız an siz bir ilkokuldan kovulmuş durumdasınız
2-kesinlikle biliyorum ben bilirim demeyin
3-elektriği kesmeden hiçbirşey yapmayınız velevki yüksek para teklif etseler dahi
4-sürekli sorunuz utanmayınız çekinmeyiniz
5-sadece kaliteli malzeme kullanın siemens schenieder gibi
6-ucuz iş yapmayınız
7-1500 dk lık hat kullanın hersaniye her an birşeyler sorup öğreneceğiniz kişileri arayın ben bir çok şeyi temelim olduğundan 2000 dak süremi bitirerek öğrendim 24 yıl sorduğum halde hala soruyorum sürpriz faturalarla karşılaşmadım (schenieder bölge müdürlüğü temsilcisi sayın cem beyede sabırlarından dolayı teşekkürlerimi sunarım bana 1 ayda 2000 dak konuşarak atv312 atv71 inverter ayarlarını öğretti) :)
8-yüksek gerilim ve trafoya bulaşmayın öyle bir meslek yok kabul edin benim gibi neyimize gerek

sayın öğretmen27 sizi tebrik ediyorum lütfen devam ediniz benimde birkaç tavsiyem olacak bunları harfiyen yaparsanız başarınız artacaktır

1-elektrik direğine kesinlikle çıkmayın çıktığınız an siz bir ilkokuldan kovulmuş durumdasınız
2-kesinlikle biliyorum ben bilirim demeyin
3-elektriği kesmeden hiçbirşey yapmayınız velevki yüksek para teklif etseler dahi
4-sürekli sorunuz utanmayınız çekinmeyiniz
5-sadece kaliteli malzeme kullanın siemens schenieder gibi
6-ucuz iş yapmayınız
7-1500 dk lık hat kullanın hersaniye her an birşeyler sorup öğreneceğiniz kişileri arayın ben bir çok şeyi temelim olduğundan 2000 dak süremi bitirerek öğrendim 24 yıl sorduğum halde hala soruyorum sürpriz faturalarla karşılaşmadım (schenieder bölge müdürlüğü temsilcisi sayın cem beyede sabırlarından dolayı teşekkürlerimi sunarım bana 1 ayda 2000 dak konuşarak atv312 atv71 inverter ayarlarını öğretti) :)
8-yüksek gerilim ve trafoya bulaşmayın öyle bir meslek yok kabul edin benim gibi neyimize gerek

slm yavuz31 ustam.. Teşekkür ederim tavsiyelerin için..allah razı olsun...elektrik direğine çıkmak ve trafoyla uğraşmak hattimiz değil...hiç yapmadım yapmam da...bu işi ek iş olarak yapmıyorum... ücret almıyorum..alllah rızası için yapıyorum..maaşım bana yetiyor çok şükür...işini halleddiklerim akarabalar kardeşler..malum kalabalık bir aileyiz...bir de çok samimi olduğum arkadaşlarım...

Hocamızın maşallahı var...ne maddeler yazmış yav öyle...nazar değmesin....bize taş çıkartır...Adamanı tebrik edeceğimiz yerde neler sölüyoruz..vallahi hocamız haklı..bizim utanmamız lazım...nasıl işçilik çıkarıyo elektrikçiler...bakın bir öğretmen çıkmış cayır cayır hataları sayıyo ve çözümünü sölüyo....tebrikler hocam...kıskananlar çatlasın:)

Ya bırak şahin abim ya ; sen bari uyma millete ; kasap la berber çıraklığımı bu işler bakılarak denenerek öğrenilecek ; yanlış yapılan bir hareketin ; bağlantının sonucu ne olacak ........

Ya bırak şahin abim ya ; sen bari uyma millete ; kasap la berber çıraklığımı bu işler bakılarak denenerek öğrenilecek ; yanlış yapılan bir hareketin ; bağlantının sonucu ne olacak ........
sayın öksüzçocuk bu hocanın konutta yanlış bağlantı yapacağını sanmıyorum...yazdıklarına baksana...9 yıldan beri uğraşıyomuş...yazdıklarıda elektrikçilerin en çok yaptıgı hatalar..bence bu hocada felaket cevher var....

Ben de nerde kaldı diyordum teravih de çoktan bitmişti :) Arkadaşımız pekala da tecrübe ve deneyim kazanmış görünüyor tabiki bir meslektaş, aynı sıralardan çıkmış bir okullu elektrikçi olarak göremeyiz ama araştırmasına merak etmessin engel değil. Sonuçta herkes tornavida kontrol kalemi alabilir ama bi işi yapması veya layıkı ile bitirmesi herkesten beklenemez! Bir zengin Merc... de alır tank da ama tankı kullanabilir diyemeyiz ;)

Ben de nerde kaldı diyordum teravih de çoktan bitmişti :) Arkadaşımız pekala da tecrübe ve deneyim kazanmış görünüyor tabiki bir meslektaş, aynı sıralardan çıkmış bir okullu elektrikçi olarak göremeyiz ama araştırmasına merak etmessin engel değil. Sonuçta herkes tornavida kontrol kalemi alabilir ama bi işi yapması veya layıkı ile bitirmesi herkesten beklenemez! Bir zengin Merc... de alır tank da ama tankı kullanabilir diyemeyiz ;)
Yahu kaplan sende limon mu daha ekşi yoksa karpuz mu daha tatlı demişsin ha ; hiç suya sabuna dokunmak yok ; herkes haklı :)

nerdesin sayın by lent özledik seni ya...:)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri