ELEKTRİK TESİSAT PROJELERİNDE KAPI-PENCERE

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
Ustalarım, herkese hayırlı günler dilerim. Benim sorum Elektrik tesisat projelerinde kapı-pencere çizerken ''yay'' olarak kapı-pencerenin açılışını gösteren çizim yapılır mı? Yoksa sadece 2. resimdeki gibi göstersek olur mu?. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
dsdsdsdsd.JPG44444.JPG

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Anahtarı nereye koyacağınız önemlidir,kapıyı zaten mimari büro çiziyor.

Anahtarı nereye koyacağınız önemlidir,kapıyı zaten mimari büro çiziyor.

Yok siz anlamamışsınız sorumu. Anahtar koymayla alakası yok. Tabi mimari büro çizecekde. Ben kafamdan mimari proje üretip üzerine elektrik tesisatı çiziyorum eğitimim olarak. Adam akıllı proje yok sanal ortamlarda. Netten de bakılmıyor.

Soruyu tekrarlayacak olursam:
Projede kapı pencere yukarıdaki 1. resim olarak mı gösterilir, yoksa 2. resim olarak mı gösterilir? Yani kapı-pencerenin açılışını gösteren yay çizilir mi?

ikinci resim kullanılır.yay şeklinde ben hiç görmedim. slm

Sonuçta hayali is yay çizip çizmemeniz önemli değil hatta kontrol eden de olmayacak ;) fakat kapının hangi tarafa açıldığı anahtarı koyma yeri açısından önemli, kapı arkasına koymamanız adına sanırım yeterince açıklayıcı oldu kolay gelsin.

Yay şeklind eçizmeniz gerekiyor. Yangın yönetmeliklerine göre, kapılar mutlaka dışarı doğru açılacak şekilde dizayn edilir. Ayrıca kapının açılış yönü, anahtapriz gibi armatürleri nereye yerleştireceğiniz ile de alakalıdır. Siz kapıyı yay şeklinde çizin mutlaka.

Sonuçta hayali is yay çizip çizmemeniz önemli değil hatta kontrol eden de olmayacak ;) fakat kapının hangi tarafa açıldığı anahtarı koyma yeri açısından önemli, kapı arkasına koymamanız adına sanırım yeterince açıklayıcı oldu kolay gelsin.

Evet kontrol eden olmayacakta ben işimi iyi, kesin ve doğru yapmak istiyorum :) Tabiki kapının hangi tarafa açıldığı anahtarı koyma yeri açısından önemlidir. Kapı arkasına koymam o kadarda değil :) Saygılar.

Yay şeklind eçizmeniz gerekiyor. Yangın yönetmeliklerine göre, kapılar mutlaka dışarı doğru açılacak şekilde dizayn edilir. Ayrıca kapının açılış yönü, anahtapriz gibi armatürleri nereye yerleştireceğiniz ile de alakalıdır. Siz kapıyı yay şeklinde çizin mutlaka.

Evet haklısınız. Mesela mimari plan bana geldiğinde kapının nereye açıldığını bana planda göstermese belki döşediğim anahtar kapının arkasına düşeceğinden en iyisi çizmek/çizdirmek. :) Saygılarımla, teşekkür ederim.

Kapı için 1. resim pencere içinde 2. resim kullanılmalı. Gördüğüm projelerin hemen hepsinde böyle.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri