Elektirik mi elektronik mi

Tabi ki, öncelik en kısa yoldan kişinin severek yapabileceği bir meslek edinmesi. Ha, kesmediyse üniversitesi, yükseği, doktorası mümkün. Kimse kimseyi engellemiyor. Bildiğim kadarıyla Almanyada üniversiteye girme girişimi ve dınavı sınırlı. Yani oradaki sistem, kapasiten yetmiyorsa ille de üniversite okuyacağım diye zaman kaybetme, en kısa yoldan meslek edin, iş sahibi ol.
Çok okul açmak eğitimde çağ atlamak ve de getirisi olarak bilimsel veri üretmek midir? Teoride öyle gözüküyor ama bizde tam tersi oluyor. Eğitim daha da sefilleşiyor.

Okumak için okul şart değil. Hayat okulu diye birşey var! Unutmamak gerekir ki birçok filozof okullu değildir. Okumak sadece okulda olmaz, hele bu çağda isteyen evinde uzay aracı bile yapabilir.;)
Hep söylerim, üniversitede hocamız mühendis olup bir fabrikaya gittiğinizde havalara girmeyin, oradaki işçiler işi sizden daha iyi bilirler, onlardan birşeyler öğrenmeye çalışın derdi.

Okumak için okul şart değil. Hayat okulu diye birşey var! Unutmamak gerekir ki birçok filozof okullu değildir. Okumak sadece okulda olmaz, hele bu çağda isteyen evinde uzay aracı bile yapabilir.;)
Hep söylerim, üniversitede hocamız mühendis olup bir fabrikaya gittiğinizde havalara girmeyin, oradaki işçiler işi sizden daha iyi bilirler, onlardan birşeyler öğrenmeye çalışın derdi.
İşin ezberlenmiş pratik kısmını elbette işçiler teknik yönetimden daha iyi bilir her zaman. Ama kalkıp teorik kısmını da bileni ben hiç görmedim desem yalan olur. O yüzden ben bir iş yapılacağı zaman işin olması gereken teorik ve iş güvenliğine uygun yönünü işçilerime anlatır, yapılacak işi tarif eder, uygulamayı onlara bırakır, sonra da kontrol ederim.

Yüzdeye vursan kaç çıkar 😀 Bende endüstri meslek mezunuyum.
Binde birdir belki on binde birdir abi 😀
Bu inanılmaz doğru bir şey bence.

Binde birdir belki on binde birdir abi 😀

Bu inanılmaz doğru bir şey bence.
Benim sınava girdiğim senelerde teknik eğitim fakültesi için ek puan vardı sinavda eml ler için. Mühendislik için yoktu. Ne komedi ama di mi? Teknik öğretmenlere fark derslerini alıp mühendislik yapma hakkı verdiler. Düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. Ne saçmalık.

Benim sınava girdiğim senelerde teknik eğitim fakültesi için ek puan vardı sinavda eml ler için. Mühendislik için yoktu. Ne komedi ama di mi? Teknik öğretmenlere fark derslerini alıp mühendislik yapma hakkı verdiler. Düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. Ne saçmalık.
Abi eski zamanlarda bildiğim kadarıyla meslek liseleri en iyi liselerden biriymiş. Mühendisler meslek liselerinden çıkarmış fakat durum böyle değil ki şu an. İğrenç bir öğrenci kalitesi var orada. Terbiyesizlik desen var, ahlaksızlık desen var say say bitiremem. Saygı yitirilmiş, hocalar zaten öğrenci kalitesinden dolayı boşlamış. İletişim halindeyim oradaki hocalarımla hala ve dedikleri tek şey her sene daha kötüye gidiyor. Şimdi oradan 2 yıllık üniversite tutturabilecek adam sayısı bile azalmış. İşleri sadece kavga, gürültü olmuş...

Abi eski zamanlarda bildiğim kadarıyla meslek liseleri en iyi liselerden biriymiş. Mühendisler meslek liselerinden çıkarmış fakat durum böyle değil ki şu an. İğrenç bir öğrenci kalitesi var orada. Terbiyesizlik desen var, ahlaksızlık desen var say say bitiremem. Saygı yitirilmiş, hocalar zaten öğrenci kalitesinden dolayı boşlamış. İletişim halindeyim oradaki hocalarımla hala ve dedikleri tek şey her sene daha kötüye gidiyor. Şimdi oradan 2 yıllık üniversite tutturabilecek adam sayısı bile azalmış. İşleri sadece kavga, gürültü olmuş...
Aslında EML diye de genellememek lazım. Ne kuşakmış diyesim geliyor. Ya da bir hedefleri var da bizler, bizim kuşak, anlayamıyoruz. Ne geçmişten, ne günümüzden, ne tarihten, ne coğrafyadan bihaber bir kuşak geliyor. Her şeye bir tıkla ulaşma rahatlığıyla kafada hiç bir şey taşımıyorlar (eskiler nato mermer nato kafa derlerdi). Ne sorsan gugıla soracak! Gerçi bu ortamı onlara bizler sağladık. Gaz lambasında ders çalışma ortamından, okula her öğrenci evinden bir kaç odun getirerek sobanın yanması ve bugünkü şikayet edilen imkanları karşılaştırmak bile zor. Çünkü o zamanı anlatsak bile tasavvur edemiyorlar. Zaten bu sorunun cevabını gugıl da bilmiyor.;)
Gerçi bilgiye kolay ulaşım bizim kuşağa da bulaşmıyor değil. Yine de beynimizin belli bir yüzdesini halen kullanabiliyoruz diye düşünüyorum.

Böyle düşünüyorsun da serserisi mesleğe atılıyor falan diye o zaman sen de hiç başlama. Sen emek vermezsen ekmek yiyemezsin ki bu ister elektroniği olsun ister elektriği olsun isterse bilgisayar mühendisi olsun isterse doktoru olsun. Bak burada bir sürü benden, bizden büyük abilerimiz, meslek büyüklerimiz bulunmakta. Öncelikle maddiyat diye mesleğe yaklaşım yanlış!
Olması gereken olayın senin en çok ilgini ne çekecek bir devre kartı tasarımı arızası mı yoksa bir trafo projesi çizimi veya arızasında görev almak mı?
Hocam niye emek vermiyim hedefim Var sonuçta elektroniğe yönlenicem daha çok ilgimi çekiyor bunu söyliyim dedim

Arkadaşin anlatmaya çalıştığı o değil nevzat hocam. Genelde endüstri meslek öğrenci profili dışarıdan bakıldığında biraz eşkıya ve kavgacı tipli olur. Çoğunda üniversiteyi kazanacak kafa donanımı olmaz. Ailesi de bu oglandan bir b.. olmayacak bari meslek sahibi olsun diye endüstri mesleğe yollar. Yinede alayı hırlı hırsız denemez tabiki. Onuda arkadaşın biraz toyluğuna vermek lazım.
Hocam toyluğuna verelim demişsiniz alındım
Bütün bozuk cihazları parçalayarak mesleğe başlayabilirsin.
Evet. artık içinde elektronikle alakası olan bişe olan cihaz görürsem söküyorum hatta bozuk bir dizüstü bilgissayar vardı daha dün onu söktüm bataryadaki pillerini falan çıkardım bişeyler yapmaya çalıştım
Abi ben endüstri çıkışlıyım, elektrik mühendisi olduk olan bir şekilde oluyor.
Abicim hocam bende onu demeyi istiyorum ya benim gibi hedefi olan öğrencilerde var tabi bende elektironik mühendisi ya da elektirik elektronik mühendisi olmak istiyorum bu konuda uzmanlaşmak istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri